Znamy nominowanych do Nagrody Pomorskiego Związku Żeglarskiego Kryształowy Żagiel 2016. Zwycięzców poznamy 3 grudnia.

Kryształowy Żagiel jest nagrodą PoZŻ, przyznawaną raz do roku za pomorskie osiągnięcia żeglarskie w roku minionym.

26 października w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku zebrała się kapituła, która wyłoniła nominowanych w jedenastu kategoriach. Kapitule przewodniczył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Nominacje w kategorii Pomorski Żeglarz Roku 2016” otrzymali: Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) za m.in. zajęcie trzeciego miejsca w Mistrzostwach Europy klasy RS:X, Filip Ciszkiewicz (MKŻ Arka Gdynia) m.in. za pierwsze miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w klasie Laser Standard, Tymoteusz Bendyk (UKS Navigo Sopot) m.in. za mistrzostwo Polski katamaranów A-Class i Łukasz Trzciński (Jachtklub Stoczni Gdańskiej) za m.in. udany start w Mistrzostwach Świata ORC.

Nominacje w kategorii Pomorska Żeglarka Roku” uzyskali: Natalia Jabłońska (MKŻ Arka Gdynia) m.in. za zdobycie brązowego medalu w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w klasie Laser Radial oraz Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) za m.in. złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów w klasie Laser Radial.

Nominacje w kategorii Pomorski Żeglarski Junior Roku 2016” otrzymali: Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) za m.in. udany start w Mistrzostwach Europy w klasie Laser 4,7 U16, Michał Zych(SKŻ Ergo Hestia Sopot) m.in. za zdobycie mistrzostwa Polski juniorów w klasie RS:X, załoga: Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot) za m.in. osiąganie bardzo dobrych wyników w klasie Hobie Cat 16 oraz załoga: Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński (YKP Gdynia) za m.in. zdobycie srebrnego medalu Mistrzostw Europy w klasie 29er.

Nominacje w kategorii Pomorska Żeglarska Juniorka Roku 2016” uzyskały: Lidia Sulikowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) za m.in. trzecie miejsce w Mistrzostwach Europy klasy Techno 293, Hanna Dzik(YKP Gdynia) m.in. za złoty medal w Młodzieżowych Mistrzostw Świata ISAF w klasie 420 oraz załoga: Aleksandra Melzacka i Maja Micińska (YKP Gdynia) za m.in. złoto Mistrzostw Europy Juniorów (Eurosaf).

Nominacje w kategorii Pomorski Żeglarski Trener Roku 2016” otrzymali: Paweł Solecki (UKS Navigo Sopot), trener grupy Catamaran Youth Team Poland, Mirosław Laskowski (ChKŻ Chojnice), trener Magdaleny Kwaśnej oraz Grzegorz Formela (UKŻ Lamelka Kartuzy), trener klasy Cadet.

Nominacje w kategorii Pomorski Nauczyciel Żeglarstwa Roku 2016” uzyskali: Zbigniew Czubek(AZS AWFiS Gdańsk), trener do spraw młodzieży PZŻ, Jakub Pankowski (Politechnika Gdańska), prowadzący Sekcję Żeglarską Politechniki Gdańskiej oraz Janusz Frąckowiak (Yacht Club Rewa), nauczyciel żeglarstwa w Gminie Kosakowo.

Nominacje w kategorii Pomorskie Żeglarskie Wydarzenie Roku 2016” przypadły: Regatom Gdynia Doublehanded Yachtrace, wyścigowi dwuosobowych jachtów na trasie Gdynia-Windawa-Gdynia, Mistrzostwom Europy klasy Techno 293, w których rywalizowało ponad 300 zawodników z 25 krajów oraz Energa Sopot Match Race – World Match Racing Tour, największej imprezie rangi Pucharu Świata rozgrywanej w Polsce.

Nominacje w kategorii Pomorski Żeglarski Rejs Roku 2016” otrzymała: wyprawa Lodowe Krainy do Grenlandii, wieloetapowy rejs na Islandię i Lofoty jachtu „Nest” oraz surwiwalowy rejs dla pomorskiej młodzieży po Pętli Żuław.

Nominacje w kategorii Pomorski Żeglarski Klub Roku 2016” uzyskali: SKŻ Ergo Hestia Sopot za m.in. stałe utrzymywanie żeglarskiego poziomu w klasie RS:X, UKS Navigo Sopot m.in. za rozwijanie żeglarstwa katamaranowego oraz UKŻ Lamelka Kartuzy, który od dziesięciu lat promuje żeglarstwo na Kaszubach.

Za wspieranie pomorskiego żeglarstwa nominacje w kategorii Przyjaciel Pomorskiego Żeglarstwa 2016” otrzymali: firma Lamel Rozdzielnice – Mirosław i Jadwiga PlichtaMiasto Kartuzy – reprezentowane przez burmistrza Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego oraz Gmina Pruszcz Gdański reprezentowana przez wójt gminy Magdalenę Kołodziejczak.

W kategorii Pomorski Żeglarski Talent Roku 2016”, która wiąże się dodatkowo z nagrodą finansową w wysokości tysiąca złotych kapituła przyznała dwie nagrody. Zostaną one ogłoszone (podobnie jak zwycięzcy w reszcie kategorii) w trakcie Pomorskiej Gali Żeglarskiej, która odbędzie się w Kartuzach 3 grudnia o godz. 18.

Kapituła nagrody postanowiła także uhonorować wszystkich pomorskich olimpijczyków biorących udział w tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro oddzielnymi wyróżnieniami.

 

Tekst: Tomasz Falba

Zdjęcie: Tadeusz Lademann