XVIII Regaty Unity Line im. Piotra Waszczenko odbędą się w dniach 4-5 sierpnia 2018 roku na wodach Bałtyku w pobliżu Dziwnowa.

Dziwnów to miejsce bardzo przyjazne żeglarstwu, zawsze możemy liczyć na pomoc i udział Burmistrza Dziwnowa Grzegorza Jóźwiaka i jego współpracowników. Ostatnie lata to cykl międzynarodowych regat głównie w klasach Laser i Optymist, również w tym roku kalendarz imprez sportowych w Dziwnowie obejmuje Puchar Europy w Laserach w dniach 11-12 sierpnia, a w dniach 16-18 sierpnia tradycyjny XVII Festiwal Gwiazd Sportu.

XIV Regaty Unity Line

W dniu 13 marca 2018 Burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak, Dyrektor Unity Line Krzysztof Urbaś oraz Komandor Regat Unity Line Piotr Stelmarczyk podpisali w Dziwnowie Porozumienie określające zasady współpracy Stron w zakresie wspólnego przedsięwzięcia „XVIII Regaty Unity Line im. Piotra Waszczenko”. Spółka Unity Line, założona w maju 1994 roku jest jedną z największych firm armatorskich działających na rynku bałtyckich przewozów promowych, wchodzi w skład grupy kapitałowej Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM)

Jednocześnie ustalono szereg istotnych zmian w organizacji regat. Od roku 2018 wszystkie wyścigi będą odbywały się na akwenie regatowym w pobliżu Dziwnowa. Będą to wyścigi: długi i dwa krótkie. Szczegółową instrukcję żeglugi opracuje Sędzia Główny Tomasz Sawukinas i ogłosi bezpośrednio przed regatami. W poprzednich latach, kiedy przeprowadzane były wyścigi długie na trasach ze Świnoujścia do Kołobrzegu i z powrotem do Dziwnowa lub Świnoujścia ich długość oraz silne wiatry ograniczały ilość startujących mniejszych jachtów. A tych jachtów jest dużo, slip w Dziwnowie pozwala na slipowanie jachtów przywiezionych na przyczepach. I warto z tego korzystać.

XIV Regaty Unity Line

Często bywało także tak, że do Kołobrzegu płynęliśmy jednym halsem, a z Kołobrzegu wracaliśmy także bez halsówki. I to ograniczało konkurencję regatową oraz możliwości pokazania swoich umiejętności. Na krótszych trasach sędziowie regat mogą zaproponować trasy wyścigów wymagające dużej wiedzy i umiejętności żeglarskich. Jednocześnie będzie to dobra szkoła regatowego żeglowania dla wszystkich uczestników. Regaty będą miały licencję PZŻ, Komisję Sędziowską, Zespół Protestowy oraz Mierniczego.

Jako autor i organizator Regat Unity Line im. Piotra Waszczenko zawsze chciałem, aby były dostępne dla jak największej grupy żeglarzy z Polski i innych krajów nadbałtyckich. Dlatego też w regatach jest duża ilość grup: z pomiarem ORC, z pomiarem KWR, bez pomiarów, żeglarze samotni, oldtimery, a od tego roku również załogi dwuosobowe.

XIV Regaty Unity Line

Organizacja regat w rejonie Dziwnowa pozwala na zmiany uwzględniające aktualną pogodę, a tym samym zwiększa bezpieczeństwo regat. Nad bezpieczeństwem regat będzie czuwała załoga statku szkolno – badawczego Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI”, obecnego w regatach od ich początku w roku 2001.

Regaty będzie fotografował Franciszek Długajczyk, Jego i innych fotografów prace można obejrzeć na www.regaty-unityline.pl

Od tego roku będzie obowiązek posiadania polisy OC z kwotą ubezpieczenia minimum 1.500.000 euro. Wymóg OC na taką kwotę wynika z faktu, iż wielu żeglarzy ma polisy na kilka lub kilkanaście tysięcy, kwoty zdecydowanie za niskie w przypadku faktycznych szkód w mieniu i zdrowiu. Wysoka kwota ubezpieczenia nie oznacza wysokiej składki, warto popytać w firmach ubezpieczeniowych, a szczególnie tych specjalizujących się w żeglarstwie. Natomiast wysoka kwota ubezpieczenia zapewnia pokrycie roszczeń, trzeba brać pod uwagę że najdroższy jacht w naszych regatach kosztował 4 miliony euro, a szkody na zdrowiu powodują największe roszczenia.

Rozpoczęcie regat w dniu 4 sierpnia o godz. 08.00 odbędzie się w Marinie Dziwnów przed mostem, tego dnia o godz.18.00 odbędzie się spotkanie integracyjne żeglarzy z częścią gastronomiczną, która w poprzednich latach była na zakończeniu regat. Będzie więcej czasu na rozmowy o regatach, czekam na opinie i pomysły, żeby regaty były jak najbardziej, sympatyczne, bezpieczne i dawały maksimum żeglarskiej przyjemności. Zakończenie w Marinie Dziwnów 5 sierpnia o godz. 16.00. Postój jachtów będzie możliwy przed i za mostem i będzie bezpłatny.

18 lat trwania regat spowodowało powstanie dużej grupy żeglarzy, którzy są jej stałymi uczestnikami. Nie zabraknie stałych uczestników regat, czołówki żeglarstwa morskiego: Konrada Smolenia, Eugeniusza Gintera, Andrzeja Sokołowskiego, Adama Lisieckiego, Piotra Parzy, Cezarego Wolskiego, Artura Pomorskiego, Krzysztofa Łobodźca, Marka Wróblewskiego, Marka Krzysztoszka, Jacka Romanowskiego, Jerzego Matuszak, Edwarda Majchrowskiego, Edwarda Banaszka, Zdzislawa Kosa, Miroslawa Mordasa, Andrzeja Szwaby, Henryka kaluzy, Szymona Kubanka, i Cezarego Szymańskiego. Popłynie najstarszy polski jacht 112 – letni „Nadir” z Maciejem Korkiem z Jacht Klubu AZS w Szczecinie, a także „Mazurek” z Markiem Hermachem, na którym Krystyna Chojnowska – Liskiewicz jako pierwsza kobieta okrążyła Ziemię. Do stałych uczestników należą także żeglarze z niemieccy: Waldemar Skuza, Silvio Schaffner, Lutz Bramer, Norbert Stoecker, Detlef Krause, Michael Riese, Herwig Dressler. W Regatach Unity Line oprócz Polaków i Niemców startowali Czesi, Rosjanie, Duńczycy, Szwedzi i Francuzi. Spodziewam się, że na regaty zdąży Szymon Kuczyński, aktualnie w rejsie dookoła świata bez zawijania do portów.

Załączam fotografie Tomka Turczyńskiego z XIV Regat Unity Line, które zostały przeprowadzone w pobliżu Dziwnowa.

Wszelkie informacje o regatach na www.regaty-unityline.pl

Komandor Regat Unity Line im. Piotra Waszczenko

Piotr Stelmarczyk, Szczecin, 14.03.2018.

Previous

Nowy Dworzec Drzewny w Porcie Gdańsk

Next

Kołobrzeskie obchody zaślubin Polski z Bałtykiem

Zobacz również