7-9 września trwały już po raz 18. zorganizowane Międzynarodowe Targi Morskie Baltexpo 2015. To największe branżowe targi gospodarki morskiej w kraju i jedne z największych w Europie. Obecne nasze stocznie, kooperacja, porty, firmy logistyczne. Prawie trzystu wystawców z 14 krajów. Podczas uroczystości powitania, prowadzonej przez Prezes Zarządu Grażynę Ewę Karłowską, Dyrektor Generalną Zarządu Targów Warszawskich S.A., przemawiali również: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Dorota Pyć, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezes Zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir MajmanKatarzyna Gruszecka-Spychała – Wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradmirał Piotr Stocki, Prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich (gospodarza imprezy) Andrzej Kasprzak. Generalnie wszyscy podkreślali, że gospodarka morska idzie w Polsce do przodu pełną parą, rozwija się i zaczyna to być widoczne. (Zresztą mówi się, że tego roku na targi zjechało ok. 30% więcej firm, niż przed dwoma laty).

CSPI2977

Co roku otwarciu targów towarzyszy wręczenie prestiżowych nagród Kapituły Konkursu „Złotych Kotwic”, przyznawanych w trzech kategoriach. Wynik obrad kapituły prezentował Jerzy Lewandowski – Sekretarz Generalny Krajowej Izby Gospodarki Morskiej. W kategorii „Produkt” Złota Kotwica przypadła Gdańskiej Stoczni Remontowa im. Józefa Piłsudskiego „za przebudowę promu Stena Germanica do zasilania metanolem” – nagrodę odebrał prezes Jarosław Flont. Przemawiając prezes zapewnił o świetnej kondycji w grupie Remontowa Holding S.A. (do której stocznia należy), podkreślił, że stocznia zawsze gotowa jest na największe i najnowsze wyzwania stawiane jej przez kontrahentów, a projekt związany ze Steną Germanica był bardzo przyszłościowym. Obiecał też (mówiąc o obecnie realizowanym projekcie, o którym nie można jeszcze opowiadać szczegółowo), że za dwa lata znowu o stoczni będzie głośno… W kategorii „Usługa” nagroda przypadła firmie Det Norske Veritas Poland Sp. z o. o. „za usługę modelowania i symulacji stanów dynamicznych systemów elektroenergetycznych statków i mobilnych obiektów offshore.” Nagrodę odbierał Prezes Zarządu Jan Talaśka, jak powiedział firma przeznacza co roku 5% dochodów na projekty rozwojowe i innowacyjne, a modelowanie sieci elektroenergetycznych jest właśnie serwisem dzięki takim inwestycjom powstałym. Natomiast nagrodę za „Osobowość Roku Rynku Gospodarki Morskiej” przyznano prof. Dorocie Pyć „za upór i konsekwencję w tworzeniu ram prawnych dla poprawy funkcjonowania biznesu, nauki i kultury w dziedzinie gospodarki morskiej, a w szczególności za doprowadzenie do uchwalenia dokumentu Polityka morska Rzeczypospolitej Polskiej do roku 2020 (z perspektywą do 2030 roku).Dokument ten jest oczywiście dostępny i każdy powinien się z nim zapoznać – kliknij. Minister podkreśliła ważną rolę całego zespołu, który udało się stworzyć i razem do uchwalenia dokumentu doprowadzić.

CSPI3115

Po ceremonii wręczenia nagród, główna bohaterka tego dnia dokonała jeszcze tradycyjnego wybicia szklanek targowym dzwonem, aby wszem i wobec oznajmić otwarcie MTM Baltexpo 2015, co jeszcze na koniec poparte zostało Hymnem Narodowym.

CSPI3228

Zaraz po otwarciu minister wizytowała stoiska naszych najważniejszych wystawców, aby zaraz potem udać się na konferencję „Transport morski i rozwój portów morskich” , w której uczestniczyła.

CSPI3249

CSPI3763

CSPI3795

CSPI3815

CSPI3908

Tekst (zakładam, że trochę jeszcze się powiększy, w miarę przygotowania materiału…) i zdjęcia (znaczy ich też jeszcze przybędzie…): Cezary Spigarski

Previous

Kapitanowie absolwenci z lat 1963/64 i Ryszard Leszczyński

Next

Polska Polityka Morska

Zobacz również