W Słupsku odbyły się uroczyste obchody 25. lecia utworzenia Środkowopomorskiego Okręgowego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. Jak wspomina kapitan Jan Piasecki honorowy prezes okręgu pierwsze spotkanie inicjatywne odbyło się na pokładzie jednostki pływającej „Kaper 2” w kołobrzeskim porcie. Razem ze śp. kapitanami Bronisławem Szmidtem i Zbigniewem Drużbą z Kołobrzegu postanowili stworzyć nowy okręg, który obejmowałby obszar dawnych województw słupskiego i koszalińskiego. Historię tamtych czasów przypomniał kpt. Zenon Jasik wiceprezes Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego i jednocześnie prezes ŚOZMiNW. Ten pomysł okazał się trafny i obecnie stowarzyszenie należy do jednych z najlepszych w kraju. Przez okres swojej działalności przeprowadzono ponad pięćset egzaminów na stopnie motorowodne, wyszkolono prawie 9000 nowych motorowodniaków.

2015_03_21_25_lat_sozminwom_02

Bardzo dobrą opinię związkowi wystawił również podczas swojego wystąpienia prezes Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego Andrzej Marcinkowski. Podkreślił, że dużą wagę władze Okręgu przykładają do podnoszenia kwalifikacji przez kadrę instruktorską. Obecnie trzon kadry to kapitanowie i morscy sternicy motorowodni posiadający również wszelkie inne uprawnienia niezbędne do żeglugi po morzu. W celu zdobycia tych stopni i uprawnień organizowane są szkolenia oraz rejsy stażowe w tym na S/Y „Zawisza Czarny„. Szkoleniowcy Okręgu to wykwalifikowani Instruktorzy motorowodni i żeglarscy posiadający zawodowe tytuły instruktora sportu. Wielu z nich to profesjonaliści na co dzień zajmujący się pracą na morzu lub w szkolnictwie morskim.

Środkowopomorski Okręgowy Związek zrzesza w swoich szeregach następujące kluby oraz ośrodki szkolenia: Szkoła Sportów Wodnych „HALS”, Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe „SKIPER”, Szkoła Żeglarska „JUNGA”, Słupskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Człuchowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Oddział Powiatowy w Człuchowie, Międzyszkolny Klub Żeglarski „MARINA”, Jacht Klub BOREASZ Ligi Morskiej i Rzecznej przy Zespole Szkół Morskich im. Polskich Rybaków i Marynarzy w Kołobrzegu, Chojnickie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna, Usługi Sportowo-Rekreacyjne „RENA” w Mrzeżynie, Klub Wodny LOK Lębork, Ośrodek Szkolenia Morskiego „LIBRA” w Kołobrzegu, „WANTA” Ośrodek Szkoleń Wodnych J.W. Migoda, Ośrodek Szkolenia Zawodowego Gospodarki Morskiej Szczecin Sp. z o.o. Filia w Kołobrzegu, Środkowopomorskie Regionalne Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Koszalinie, Ośrodek Szkolenia Zawodowego Gospodarki Morskiej Sp. z o.o. Filia Ustka.

2015_03_21_25_lat_sozminwom_07

Spotkanie było również okazją do podsumowań i wyróżnień. Wśród nich znalazły się kluby i motorowodniacy. Komandorią PZMWiNW uhonorowano Mariusza Durejko, złotą odznaką PZMWiNW: Ryszarda Kurendę, Tomasza Koniczuka i Mirosława Czarneckiego, srebrnymi odznakami PZMWiNW wyróżniono Barbarę Brelińską, Andrzeja Nieznaja, Marka Padjasa, Marka Okulińskiego, Piotra Dąbrowskiego, Bartosza Ostapko i Krzysztofa Partykę, a brązową Leszka Kasperowicza, Arkadiusza Jarosiewicza, Katarzynę Kucabę, Piotra Misztaka i Dariusza Sobieraja. Wręczono również legitymacje sędziów związkowych sportów motorowodnych. Otrzymali je Mariusz Durejko i Jerzy Koniczuk.

2015_03_21_25_lat_sozminwom_08

Za zasługi w krzewieniu wiedzy morskiej wśród dzieci i młodzieży, popularyzację sportów wodnych a przede wszystkim osiągnięcia żeglarskie ,,Bursztynową Śrubę” najwyższe honorowe wyróżnienie Komisji Morskiej PZMWiNW otrzymał Marek Padjas. W drugiej części spotkania odbyły się wybory władz na kolejną kadencję. Prezesem ŚOZMWiNW jednogłośnie wybrany został kpt. Zenon Jasik i to on przez następne cztery lata dzierżył będzie ster organizacji. Przewodniczącym komisji rewizyjnej został kpt. Marek Padjas, a dyscyplinarnej kpt. Andrzej Nieznaj. W bieżącym roku okręg planuje organizacje kolejnych imprez oraz szkoleń dla dzieci i młodzieży.

Tekst i zdjęcia: Zbigniew Krzysztofiak (więcej fotek – galeria)