29 maja br. obchodzono święto 40-lecia Szkoły Podstawowej nr 39 w Gdyni, mieszczącej się przy ul. Adm. Józefa Unruga 88 (dawniejsza ulica Wincentego Gruny) w dzielnicy Obłuże Leśne w Gdyni. (Jeśli o mnie chodzi – nie zdążyłem otrzeć się naukowo o tę szkołę, ponieważ po skończeniu przeze mnie pierwszego roku życia, wyprowadziłem się z Obłuża… – niekoniecznie samodzielnie :) dop. red.). Szkoły, której Patronem jest kapitan żeglugi wielkiej Kazimierz Jurkiewicz (wieloletni kapitan „Daru Pomorza” oraz jego pierwszy komendant po przejściu żaglowca w roku 1982 w stan muzealnego spoczynku), a wychowującej swoich uczniów w duchu poznania, rozumienia oraz poszanowania spraw i tradycji morskich. Wśród gości można było spostrzec Rodzinę kapitana Jurkiewicza , wiceprezydenta Gdyni ds. edukacji i zdrowia Bartosza Bartoszewicza, profesora kapitana ż. w. Daniela Dudę – przed laty Rektora Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni – armatora „Daru Pomorza”, dzisiejszego przewodniczącego Towarzystwa Przyjaciół „Daru Pomorza” – kpt. ż. w. Stefana Krellę, kustosza „Daru PomorzaMarka Twardowskiego, radnego gdyńskiej Rady Miasta Andrzeja Kieszka, była też dyrektor również na morskie wychowanie młodzieży nastawionej Szkoły Podstawowej nr 40 im. K.O. Borchardta Dorota Haase oraz pełna sala wychowanków szkoły i przyjaciół.

2015_05_29_40_lat_sp_39_01

Po rozpoczynających uroczystość popisach wokalno-tanecznych uczniów szkoły, przeprowadzonych w morskiej inscenizacji, głos zabrała dyrektor Sabina Dawidowska, jak powiedziała: „Mam zaszczyt być gospodarzem szkoły w jej Roku Jubileuszowym. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, ale również ogromne wzruszenie. (…) Jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które na zawsze pozostają w pamięci, a dźwięk szkolnego dzwonka przywołuje je w sercach ponownie. Trudno być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się cząstkę swego życia.

2015_05_29_40_lat_sp_39_24

Przybyli przemawiali, składali życzenia dalszych sukcesów wychowawczych. Jak to w takich sytuacjach bywa wręczano nagrody, wyróżnienia i podziękowania. Na tę specjalną okazję, uczniowie mieli w zanadrzu wzruszający spektakl pełen poezji, śpiewu, tańca i muzyki.

2015_05_29_40_lat_sp_39_33

W imieniu swoim i Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka jubileuszu gratulował Bartosz Bartoszewicz

Były też kwiaty i życzenia dla dyrektor Sabiny Dawidowskiej oraz chwila na refleksję w przyozdobionych pracami uczniów i zdjęciami z dawnych lat korytarzu i salach szkolnych klas, a wszystko to przy okazjonalnym poczęstunku i urodzinowym torcie.

2015_05_29_40_lat_sp_39_74

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Pewien fragment szkolnych działań możecie prześledzić również poznając nasze wcześniejsze publikacje:

http://archiwum.oficynamorska.pl_01

http://archiwum.oficynamorska.pl_02

http://archiwum.oficynamorska.pl_03

http://archiwum.oficynamorska.pl_04

http://archiwum.oficynamorska.pl_05