W siedemdziesiątą rocznicę zaślubin Polski z Morzem na Bulwarze Jana Szymańskiego w Kołobrzegu, u stóp historycznego pomnika zebrali się jungowie Ligi Morskiej i Rzecznej. Przybyli z wielu miast Polski: Gdańska, Gdyni, Łap, Tomaszowa Mazowieckiego, Cedyni, Nakła nad Notecią, Szczecina, Mścic, Sławy i Kołobrzegu. Ten fakt uświetniła obecność sztandarów organizacji kombatanckich, społecznych, szkół i stowarzyszeń oraz kompanii honorowej Zespołu Szkół Morskich i orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Już po raz szesnasty jungowie złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar, powtarzając słowa roty:

,,Składając hołd pamięci tych,

którzy w przeszłości dla Polski

na morzu walczyli i ginęli

Brzegu naszego bronili,

zręby naszej gospodarki morskiej budowali.

Uroczyście ślubuję:

Stać zawsze na straży polskiego morza,

wartość pracy polskiej na morzu

nieustannie i wytrwale pomnażać,

czynem ofiarnym morzu i Polsce

w każdej służyć potrzebie”,

2015_03_18_70_lat_zaslubin_kolobrzeg_07

Następnie zamoczyli ligowe banderki w falach Bałtyku. W tej ceremonii towarzyszyli im włodarze miast zaślubinowych: burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska i prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek, którzy w morskiej wodzie zamoczyli miejskie flagi. Ten gest już na trwałe wpisał się w scenariusz obchodów i ma symbolizować ciągłość tradycyjnych związków Polski z morzem.

Ten fakt podkreślił w swoim wystąpieniu prezes LMiR Andrzej Królikowski przypomniał, że generał Józef Haller jak i kapral Franciszek Niewidziajło nosili na wojskowych czapkach polskiego orła. Obaj też składali przysięgę nad brzegiem Polskiego Bałtyku. Wspomniał również o tysiącletnich tradycjach zaślubinowych grodu nad Parsętą. Polska dzięki takim bohaterom ma szeroki dostęp do morza. Tej szansy nie wolno nam zmarnować. Świadkami tego doniosłego wydarzenia byli uczestnicy walk sprzed siedemdziesięciu laty kombatanci, żołnierze. To oni przekazali najmłodszym członkom Ligi Morskiej i Rzecznej symboliczną pałeczkę sztafety pokoleń.

Rocznica zaślubin Polski z morzem jest również okazją do podziękowań za działalność wychowawczą młodego pokolenia w duchu patriotyzmu, za pomoc i współpracę ze Stowarzyszeniem Liga Morska i Rzeczna. Krzyżem LMiR ,,Pro Mari Nostro” uhonorowano Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej im. Płk. Karola Bacza oraz Magdalenę Streich – opiekuna szkolnego koła LMiR w Szczecinie. Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego wyróżnił kpt. ż.w. Andrzeja Królikowskiego prezesa LMiR – Komandorią PZMWiNW.

2015_03_18_70_lat_zaslubin_kolobrzeg_34

Z inicjatywy kołobrzeskiego oddziału LMiR Rada Miasta Kołobrzeg nadała Falochronowi Wschodniemu imię kaprala Franciszka Niewidziajły, który w 1945 roku dokonał Aktu Zaślubin wypowiadając słowa przysięgi „Przyszliśmy, Morze po ciężkim i krwawym trudzie. Widzimy, że nie poszedł na darmo nasz trud. Przysięgamy, że Cię nigdy nie opuścimy, Rzucając pierścień w twe fale, biorę z Tobą ślub, ponieważ Tyś było i będziesz zawsze Nasze”.

Odsłonięcia pamiątkowej tablicy umieszczonej u nasady falochronu dokonał wnuk kaprala Roman Frankiewicz opiekun szkolnego koła LMiR w Sławie. Z parapetu falochronu wrzucił zaślubinowy pierścień specjalnie wykonany na tę okazję. Ten historyczny dzień przypomniał dr Hieronim Kroczyński wieloletni dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Tablicę poświęcił kapelan naczelny LMiR ks. kanonik Waldemar Krzywiński. Oficjalna część uroczystości zakończyła się złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikami oraz koncertem orkiestry MOSG. Przy pomniku komandora Stanisława Mieszkowskiego najmłodsi członkowie LMiR otrzymali ligowe legitymacje oraz egzemplarze książki pt. ,,Zdobycie Kołobrzegu”.

Marek Padjas

Zdjęcia: Zbigniew Krzysztofiak – Archiwum LMiR (więcej fotek – galeria)