8 grudnia, kiedy to w 1920 roku po raz pierwszy odbyły się szkolne zajęcia – uznany Świętem Szkoły Morskiej w Gdyni (kontynuującej tradycje utworzonej 17 czerwca 1920 r. Szkoły Morskiej w Tczewie). Tego roku obchodzony ze specjalnym akcentem – otóż to morskie święto przypadło nam po raz 95-ty. Obchodzone niezmiennie w budynku przy ulicy Morskiej w Gdyni, do którego Szkoła przeniosła się z Tczewa w roku 1930, czyli już od 85-ciu lat.

Obchody zaczęły się właściwie dzień wcześniej, kiedy to w Katedrze Archidiecezjalnej w Gdańsku-Oliwie odprawiona została Msza Św. w intencji pracowników, studentów oraz absolwentów uczelni, koncelebrowana przez JE Ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia (zajrzyj tu – kliknij). Natomiast z samego rana dnia 8. grudnia br. uroczystym podniesieniem bandery przed frontem budynku Akademii Morskiej rozpoczęto świętowanie.

CSPI5812

Jedną z atrakcji tegorocznego święta było spotkanie w studenckim klubie „Bukszpryt” z autorami książek morskich oraz znanymi filmowcami dokumentującymi współczesną historię Polski Morskiej Michałem Dąbrowskim i Jerzym Bojem. Dominującym autorem był jak zawsze niestrudzony, mający na swoim koncie dobre 120 publikacji w tematach morskich Andrzej Perepeczko – również o nim wymienieni dokumentaliści pokazali obecnym film.

W tle, na korytarzach uczelni można było obejrzeć wernisaż wystawy medali okolicznościowych pt. „Polskie Szkolnictwo Morskie w medalierstwie – marynarka handlowa„, gdzie swoje kolekcje prezentowali: kmdr. dr Bogumił Filipek, prof. Józef Lisowski i Prof. Zbigniew Otremba (Trzeba dodać, że wydana została też książka temu tematowi poświęcona).

Głównym punktem obchodów tej zacnej rocznicy było uroczyste posiedzenie Senatu Uczelni w Auli im. Tadeusza Meissnera. Po zapowiedzi JM Rektora prof. dr. hab. Piotra Jędrzejowicza Poczty Sztandarowe wprowadziły sztandary Akademii oraz Stowarzyszeń Morskich. Zabrzmiał Hymn Państwowy i Gaude Amus Igitur. Następnie Rektor Jędrzejowicz wszystkich przybyłych powitał. Tego roku gośćmi specjalnymi byli rektorzy polskich uczelni technicznych, obradujący przez dwa dni na Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT).

CSPI5898

CSPI5926

Po ceremonii otwarcia obrad Senatu, Rektor Piotr Jędrzejowicz zaprezentował zebranym historię Uczelni od jej tczewskich początków, jej historyczną transformację od Szkoły Morskiej, przez Państwową, Wyższą, jej dzień dzisiejszy już jako Akademię Morską oraz jakie ma plany na przyszłość. A wszystko to bogato podpierając materiałem zdjęciowym.

Jak to przy takich okazjach bywa, nie mogło odbyć się bez nagrodzenia zasłużonych pracowników medalami państwowymi, resortowymi (wręczanymi przez Dyrektora Urzędu Morskiego, Przewodniczącego Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej oraz Prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej – dr. kapitana ż. w. Andrzeja Królikowskiego) i specjalnie wybitym medalem upamiętniającym 95-lecie szkolnictwa morskiego w Polsce. Nagrody dostały się również studentom za ich szczególne wyniki w nauce, ale też i za działalność społeczną (poczytaj o tym bardziej szczegółowo tu – kliknij). Były też wystąpienia gości, m.in. Przewodniczącego Stowarzyszenia Starszych Mechaników Morskich Adama Ludwika Stróżyka, połączone z wręczeniem medalu 35-lecia tego Stowarzyszenia.

CSPI6043
Nagradzanych do tablicy przywoływał prorektor ds. kształcenia dr hab. inż. Mirosław Czechowski, prof. nadzw. AMG

I jak co roku odbył się obiad. Uważany niegdyś za bardzo skromny, dzisiaj już niekoniecznie, tradycyjny obiad, podczas którego serwowana jest od 95-ciu lat pieczona gęś z jabłkami (palce lizać… !).

CSPI6147

CSPI0000_spec
I właśnie podczas tego obiadu, swój pierwszy rok poznawania otaczającego świata ukończyła Hania – nasza pra- i wnuczka… :)

A na zakończenie, w świetle płonących pochodni, przed budynkiem Akademii Morskiej do Apelu Pamięci wzywał wszystkich, którym nie dane było powrócić z morza kapitan ż. w. Andrzej Królikowski.

CSPI6230

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych

Next

Thales rozszerza swoją działalność w Polsce i otworzył nowe biuro Waterfront Office w Gdyni

Zobacz również