Dzisiaj, ok. godz. 7.30 do portu gdyńskiego zawinął Amerykański niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke USS Jason Dunham (numer burtowy 109). Jak podaje ambasada USA – USS Jason Dunham operuje obecnie w rejonie Morza Bałtyckiego w ramach działań z udziałem krajów sojuszniczych i partnerów w regionie, mających na celu zwiększenie wspólnych zdolności operacyjnych oraz umacnianie pokoju i stabilności w rejonie Bałtyku.  Pobyt okrętu w Polsce stanowi potwierdzenie zaangażowania Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa Polski i zobowiązań związanych z realizacją artykułu 5 sojuszu.

2015.05.06_fot. T. Urbaniak 021

USS Jason Dunham, jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie okrętów amerykańskiej Marynarki Wojennej, jest wyposażony w helikoptery SH-60 SeaHawk, rakiety typu ziemia-powietrze SM-2 oraz pociski manewrujące Tomahawk.  Jednostka ma 155 m długości i zabiera około 320 osób załogi. Okręt został nazwany na cześć kaprala Piechoty Morskiej Jasona Dunhama, odznaczonego Medalem Honoru, który zginął w Iraku ratując życie dwóch innych żołnierzy Piechoty Morskiej.

Podczas wizyty w Gdyni dowódca okrętu komandor Darren T. Dugan spotka się z przedstawicielami wojska i miejscowych władz, m.in z komandorem Grzegorzem Tarkowskim, szefem sztabu 3. Flotylli Okrętów; wiceadmirałem Stanisławem Zarychtą, dowódcą Centrum Operacji Morskich (spotkanie zaplanowano na godz. 14.00) oraz z przewodniczącym Rady Miasta Gdyni Zygmuntem Żmuda-Trzebiatowskim o godz. 13.30. Załoga okrętu będzie mieć sposobność do spotkań z polskimi kolegami, co przyczyni się do umocnienia więzów przyjaźni między marynarzami z obu krajów.

2015_05_06_jason_dunham_01

Okręt będzie w Gdyni do 9 maja br. Jak się dowiedzieliśmy, 8 maja o godz. 10.00 z załogą okrętu spotka się 10 osobowa grupa podchorążych z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni (jednak będzie to wizyta zamknięta medialnie, aczkolwiek zakładamy, że kilka fotek będziemy mogli zaprezentować).

Podczas manewrów wejścia do portu oraz cumowania asystował oczywiście Tadeusz Urbaniak