(Wizyta Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego na USS Jason Dunham)

Ćwiczenie taktyczne z wojskami BALTOPS-15 rozpocznie się w Gdyni. W czasie fazy portowej (5-8 czerwca, br.) do gdyńskich portów wejdzie ponad 40 okrętów z 15 państw. Manewry rozgrywające się na wodach Bałtyku Południowego potrwają do 20 czerwca i zakończą się w Kilonii (Niemcy). Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo STRIKFORNATO (SFN). Polska występuje w roli państwa-gospodarza.

BALTOPS 2015 - LOGO

Manewry morskie BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju.

Tegorocznym, nadrzędnym militarnym aspektem ćwiczenia BALTOPS jest prowadzenie międzynarodowej połączonej operacji morsko-lądowej w rejonie Morza Bałtyckiego z użyciem sił i środków Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych oraz Wojsk Lądowych państw NATO i partnerskich w ramach artykułu V Traktatu Waszyngtońskiego. Głównym jego celem jest natomiast zwiększenie interoperacyjności sił morskich państw NATO oraz państw partnerskich w ramach programu Partnership for Peace (PfP). Manewry szczególny nacisk kładą na zgranie i pracę zespołową załóg okrętowych pozwalając w ten sposób na rozszerzanie poziomu wyszkolenia. BALTOPS jest także ćwiczeniem potwierdzających rolę sił morskich w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa i tworzeniu atmosfery do bezpiecznego rozwoju gospodarek morskich. Wspólnie z manewrami NOBLE JUMP oraz SABER STRIKE występują jako grupa „Allied Shield” (sojusznicza tarcza), która demonstruje, że członkowie Sojuszu są zjednoczeni w realizacji kolektywnej obrony.

Miejsca cumowania okrętów w gdyńskim porcie:

W tym roku w ćwiczeniu uczestniczą: Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gruzja, Holandia, Kanada, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania i USA (w tym także okręty Stałego Zespołu Sił Przeciwminowych NATO Grupa 1 – SNMCMG-1). Polska Marynarka Wojenna uczestniczy w ćwiczeniu BALTOPS już po raz dwudziesty trzeci. Zakłada się, że w ćwiczeniu bierze udział łącznie ok. 4500 żołnierzy z 14 państw NATO oraz 3 państw partnerskich. W 2015 r. ćwiczenie po raz pierwszy jest realizowane bez udziału Rosji.

Data: 04-20.06.2015 r.; faza portowa: 04-07.06.2015 r.; działania na morzu: 08-19.06.2015 r.; faza końcowa: 20-21.06.2015 r. (Kilonia, Niemcy).

Miejsce: rejon Morza Bałtyckiego, porty Polski (Gdynia), Szwecji (Ravlunda) i Niemiec (Kilonia), poligony morskie MW RP, morska i lądowa część CPSP Ustka, lotniska wojskowe Sił Zbrojnych RP.

Prowadzący ćwiczenie: dowódca STRIKFORNATO (Lizbona).

Państwa gospodarze: Polska, Szwecja, Niemcy.

Tło operacyjne: ćwiczenie międzynarodowe, przeprowadzone na szeroką skalę, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej, obrony przed atakami okrętów nawodnych z udziałem środków powietrznych oraz operacji desantu morskiego.

Zasadnicze siły i środki wydzielane z Sił Zbrojnych RP:

3. Flotylla Okrętów: OP 297 (Kondor);
8. Flotylla Obrony Wybrzeża:  pięć trałowców bazowych (TRB 632, 633, 637, 643, 644), dwa  okręty transportowo-minowe (OTrM 821, 822), niszczyciel min (NiM 623) w  ramach  SNMCMG-1;
Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej: cztery śmigłowce lotnictwa morskiego (dwa Mi-14 PŁ, Mi-14, PŁ/R, SH-2G) oraz samolot patrolowy Bryza AN-28B1R;
7. Brygada Obrony Wybrzeża: kompania zabezpieczenia z pododdziałami zabezpieczenia i wsparcia (do 300 żołnierzy);
Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego: wydzielona kadra do składu Kierownictwa Ćwiczenia (10 oficerów).

Źródło: http://www.3fo.wp.mil.pl

Poczytaj o okrętach uczestniczących w BALTOPS 2015 – kilknij

FAZA PORTOWA

W czwartek, 4 czerwca, w Gdyni rozpoczyna się międzynarodowe ćwiczenie BALTOPS 2015. W tym roku, Polska pełni obowiązki państwa gospodarza fazy portowej. W Gdyni zacumuje ponad 40 okrętów z 15 państw. Łącznie w ćwiczeniu uczestniczyć będzie blisko 5600 żołnierzy, ponad 50 okrętów i ponad 60 samolotów i śmigłowców.

2015_06_01_konferencja_baltops_2015_01

1 czerwca br., na pokładzie OM ORP „Błyskawica” odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiciele organizatorów: Joanna Zielińska – Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni, kpt. mar. Przemysław Płonecki – oficer prasowy BALTOPS 2015, Sylwia Szumielewicz-Tobiasz – kierownik projektu BALTOPS 2015 odpowiadali na dziennikarskie pytania, udzielając możliwie wyczerpujących informacji

Siły biorące udział w tegorocznej, 43 już edycji manewrów BALTOPS, przećwiczą prowadzenie operacji pokojowych, akcji embarga i blokad morskich w rejonach objętych kryzysem, akcji wymuszania pokoju, zwalczanie kontrabandy oraz przeciwdziałanie terroryzmowi na morzu. Polska Marynarka Wojenna już po raz 23. weźmie udział w ćwiczeniu BALTOPS. To największe w Europie, coroczne, ćwiczenie na morzu w ramach Partnerstwa dla Pokoju. Faza portowa potrwa do niedzieli 7 czerwca.

PLAN WYDARZEŃ:

czwartek, 4 czerwca

Rozpoczęcie fazy portowej ćwiczenia. Okręty wchodzą do Gdyni i cumują przy nabrzeżach w centrum miasta (skwer Kościuszki), w porcie handlowym i wojennym na Oksywiu;

piątek, 5 czerwca

Na pokładzie OM ORP „Błyskawica” rozpoczyna działalność punkt informacyjny dla mediów fazy portowej ćwiczenia „Baltops” – będzie to główne miejsce informowania mediów na temat wydarzeń związanych z fazą portową ćwiczenia. Dziennikarze zainteresowani współpracą z punktem informacyjnym dla mediów muszą posiadać akredytację wydaną przez Urząd Miasta Gdyni;

sobota, 6 czerwca

09:00 – 13:00 – turniej plażowej piłki nożnej/siatkowej na plaży w Gdyni;

09:00 – 13:00 – „rejsy dla dziennikarzy” po basenach portowych, w których będą cumowały jednostki biorące udział w ćwiczeniu BALTOPS, na pokładzie jachtu motorowego „Dragon II”;

14:00 do 16:00 – udostępnienie Portu Wojennego w Gdyni dla zwiedzających, z możliwością wejścia na pokład wybranych jednostek;

niedziela, 7 czerwca,

– przygotowanie załóg okrętów biorących udział w manewrach do wyjścia na morze;

W dniach 6-7 czerwca brama do Dalmoru (w centrum Gdyni, przy ORP Błyskawica) będzie otwarta dla mieszkańców. Stąd też przez cały weekend będzie możliwość oglądania okrętów stojących w basenie prezydenckim.

poniedziałek, 8 czerwca,

– rozpoczęcie fazy morskiej; wyjście okrętów na morze i rozpoczęcie fazy zasadniczej, czyli międzynarodowych manewrów morskich.

kmdr ppor. Radosław Pioch

Rzecznik Prasowy 3. Flotylli Okrętów