W czwartek, 1 października, Przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego pani Danuta Hübner odwiedziła w Gdyni okręt podwodny ORP „Kondor”. Matka chrzestna spotkała się z załogą oraz zapoznała się z aktualnymi zadaniami realizowanymi przez jednostkę.

1744

Dzisiaj, na pokładzie okrętu podwodnego ORP „Kondor” gościła matka chrzestna profesor Danuta Hübner. Z tej okazji załoga zdecydowała o przyśpieszeniu przypadającej na 20 października rocznicy podniesienia biało-czerwonej bandery. Podczas uroczystej zbiórki odczytano rozkaz okolicznościowy dowódcy, w którym przypomniano dotychczasowe osiągnięcia okrętu.

1751

Z chrztem okrętu nierozerwalnie wiąże się funkcja matki chrzestnej. W czasie uroczystości wypowiada ona formułę: Płyń po morzach i oceanach, sław imię polskiego stoczniowca i marynarza, przynoś chwałę Rzeczypospolitej Polskiej. Nadaję ci imię…, oraz rozbija butelkę szampana o kadłub okrętu. Tradycyjnie załoga okrętu utrzymuje kontakty z matką chrzestną zapraszając ją na uroczystości okrętowe i pamiętając jednocześnie o jej świętach. Matki chrzestne natomiast poczuwają się do obowiązków „matki” i sprawowania opieki nad „swoimi” okrętami.

ORP „Kondor” po raz pierwszy podniósł biało-czerwoną banderę 20 października 2004 r. w bazie Marynarki Wojennej Norwegii w Bergen. Prof. dr hab. Danuta Hübner matką chrzestną okrętu jest od 27 listopada 2004 roku, kiedy to w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się uroczystość nadania imienia. Od tego dnia, Pani profesor systematycznie odwiedza „swój”, jak mówi, okręt, interesuję się jego działaniami, a także problemami załogi. Za każdym razem spotkania mają rodzinną atmosferę. Załoga ORP „Kondor” na zaproszenie Matki chrzestnej okrętu już dwukrotnie gościła w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

1759ORP „Kondor” to okręt podwodny typu „Kobben”, który w 2004 roku został podarowany polskiej Marynarce Wojennej przez Rząd Królestwa Norwegii. Od tego czasu okręt w ramach ćwiczeń i operacji morskich przebył 38690 mil morskich. Jego załoga poza portem spędziła 8426 godzin. Uczestniczył w misji antyterrorystycznej „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym, w międzynarodowych ćwiczeniach Loyal Mariner, Noble Mariner, Brilant Mariner oraz Baltops, a także w manewrach Sił Odpowiedzi NATO. W 2005 roku reprezentował biało-czerwoną banderę w obchodach 60. rocznicy zwycięstwa w Bitwie o Atlantyk. ORP „Kondor” to jednostka przeznaczona do zwalczania okrętów nawodnych i podwodnych oraz transportowców przeciwnika, a także prowadzenia rozpoznania i desantu grup rozpoznawczo-dywersyjnych. Zapewnia osłonę szlaków komunikacyjnych, zabezpiecza zespoły okrętów podczas przejść bojowych oraz prowadzi operacje blokadowe. Okrętem dowodzi kmdr ppor. Krzysztof Snarski.

kmdr ppor. Radosław Pioch

Rzecznik Prasowy 3. Flotylli Okrętów

Previous

Akademia Marynarki Wojennej przyjęła 1438 nowych studentów

Next

Inauguracja Roku w Akademii Morskiej w Gdyni

Zobacz również