Dzień Służby Celnej przypada co roku na 21 września. W Polsce został wprowadzony na mocy Ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej. Tegoroczny, ogólnopolski, obchodzony był z udziałem kierownictwa Ministerstwa Finansów oraz dyrektorów izb celnych z całego kraju w Olsztynie. I powiem od razu – tam mnie nie było. Natomiast na zaproszenie kierownictwa Izby Celnej w Gdyni, miałem okazję przyjrzeć się obchodom tego święta zorganizowanym nieco wcześniej, 11 września br. w siedzibie właśnie gdyńskiej Izby. Obchody połączono tu z dniem otwartym, a zaproszeni goście mogli zapoznać się z przygotowanymi na tę okazję atrakcjami, również dla najmłodszych uczestników uroczystości.

CSPI5119Muszę tu powiedzieć, że ilekroć patrzę na skarby zgromadzone w kolekcjach urzędów celnych, a ostatnio można je było też podziwiać w pewnym fragmencie podczas Dnia Otwartego gdyńskiego terminala BCT (zajrzyj tu – kliknij) – to aż mnie ciarki przechodzą z zazdrości – myślę sobie, że taka kolekcja to marzenie – mieć, być posiadaczem zakazanego, i jakoś tak dopiero później dociera, że jednak wypada nam chronić gatunki zagrożone, i że właśnie wśród swoich zadań Służba Celna do takiej ochrony się przykłada. A to tylko drobny element z zadań przez nią realizowanych, mających na celu nie tylko ochronę naszych granic przed napływem różnego rodzaju towarów przemycanych nielegalnie, ale też i chyba głównie w kierunku pozyskiwania opłat celnych z tytułu legalnego obrotu towarowego. A tu jak się okazuje również coraz sprawniejsze działania mają miejsce, jak ostatnio wprowadzany w portach System Koordynacji Kontroli „Porty 24”, który ma maksymalnie ułatwić odprawy dużych ilości towarów, m.in. przywożonych w kontenerach, i nie przekraczać czasu 24 godzin. O tej sprawności na pewno dobrze wyrażają się polscy importerzy, mający przez to oszczędności choćby w opłatach magazynowych podczas oczekiwania na odprawę.

CSPI5044

Siedziba Izby Celnej w Gdyni, przy ulicy Północnej 9A

Wielu z nas podczas swoich wycieczek czy podróży, nieraz miało do czynienia ze służbami celnymi – niekoniecznie przy tym dobrze takie spotkania wspominając – znaczy mówię tu o tych, którym się nie udało… :) Mam i ja takie wspomnienia, jeszcze ze swego marynarskiego żywota, kiedy to nie zawsze bywałem górą… :( Jak świat światem celnicy pilnowali granic i zasilali przez pobór opłat budżety swoich krajów, a zwykli śmiertelnicy mieli i mają własne wizje przewożenia towarów… Te zmagania trwają od wieków… A dzisiejsze czasy wymagają stosowania przez obie strony tej barykady coraz nowocześniejszych środków wykrywania i przemycania… – pokazywałem już na tej stronie specjalny skaner RTG do bezdotykowego wykrywania nieprawidłowości i przemytu, z powodzeniem stosowany m.in. w naszych terminalach kontenerowych.

Ale wracając do gdyńskich obchodów – rozpoczęto od uroczystego wprowadzenia sztandaru, a chwilę później, obecny gościnnie Tomasz Michalak Dyrektor Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów odebrał honory i przemaszerował przed kompanią honorową, a na maszt przy dźwiękach Hymnu Narodowego i żeńskiej asyście powędrowała biało-czerwona.

CSPI5043

Jak to przy takich świątecznych okazjach bywa, po przywitaniu zaproszonych gości, Dyrektor Izby Celnej w Gdyni inspektor Wiesław Struk, przystąpił do wyczytywania swoich podwładnych, którym przyznano okolicznościowe odznaczenia za długoletnią służbę (znaczy za XXX, XX i X lat służby), a wręczaniem odznaczeń zajęli się już wspólnie z obecnym podczas uroczystości Wojewodą Pomorskim Ryszardem Stachurskim, przy czym panie dodatkowo otrzymywały róże… :)

CSPI5086

Dyrektor Izby Celnej w Gdyni inspektor Wiesław Struk

CSPI5155

Do udekorowania medalami „Zasłużony dla Służby Celnej” wywołano trzech najbardziej uprawnionych, wśród których znalazł się sam dyrektor tej Izby Wiesław Struk oraz pracownik naukowy Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Odznaczał Dyrektor Tomasz Michalak.

CSPI5205

Sporo czasu zajęło wręczanie awansów na wyższe stopnie służbowe funkcjonariuszy celnych. Były też gratulacyjne życzeniowe przemówienia w wykonaniu Wojewody Ryszarda Stachurskiego, dyrektora Tomasza Michalaka, reprezentującego Akademię Marynarki Wojennej kmdr. por. dr. Bartłomieja Pączka.

CSPI5224

Uhonorowano umiejętności i starania dowódcy orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku, która też na zakończenie dała swój osobny koncert. Doceniono wysiłki młodzieży szkolnej w kreowaniu wyglądu powstającego właśnie Muzeum Służby Celnej (z Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych z Gdańska), nagrody dostali konkursowo wyłonieni twórcy nazwy dla wprowadzanego, wcześniej wspomnianego systemu „Porty 24h”.

CSPI5419

Całość zakończono defiladą oddziałów celnych, osobistymi gratulacjami odbieranymi przez dyrektora Wiesława Struka oraz rozejściem się gości w kierunku przygotowanych do obejrzenia i dotknięcia atrakcji.

CSPI5449

A wszystko to w skrócie opisał i w obraz zamienił: Cezary Spigarski

Poczytaj też tu:

Wiadomości-celne-nr-10-z-2013r.-nt.-stategii-działania-SC-na-lata-2014-2020.pdf

Wiadomości-celne-nr-3-4-z-2014-r.-nt.-ułatwień-dla-przedsiębiorców.pdf

Służba Celna – raport za 2014 r.

Porty 24h

Porty 24h – Wspieramy polskie porty

Porty morskie – Gdańsk, Gdynia

Upoważniony przedsiębiorca AEO

90 lat Urzedu Celnego w Gdyni

70 lat Urzędu Celnego w Gdańsku

Newsletter IC w Gdyni – czerwiec 2015 r.