Dzień Służby Celnej przypada co roku na 21 września. W Polsce został wprowadzony na mocy Ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej. Tegoroczny, ogólnopolski, obchodzony był z udziałem kierownictwa Ministerstwa Finansów oraz dyrektorów izb celnych z całego kraju w Olsztynie. I powiem od razu – tam mnie nie było. Natomiast na zaproszenie kierownictwa Izby Celnej w Gdyni, miałem okazję przyjrzeć się obchodom tego święta zorganizowanym nieco wcześniej, 11 września br. w siedzibie właśnie gdyńskiej Izby. Obchody połączono tu z dniem otwartym, a zaproszeni goście mogli zapoznać się z przygotowanymi na tę okazję atrakcjami, również dla najmłodszych uczestników uroczystości.
Muszę tu powiedzieć, że ilekroć patrzę na skarby zgromadzone w kolekcjach urzędów celnych, a ostatnio można je było też podziwiać w pewnym fragmencie podczas Dnia Otwartego gdyńskiego terminala BCT (zajrzyj tu – kliknij) – to aż mnie ciarki przechodzą z zazdrości – myślę sobie, że taka kolekcja to marzenie – mieć, być posiadaczem zakazanego, i jakoś tak dopiero później dociera, że jednak wypada nam chronić gatunki zagrożone, i że właśnie wśród swoich zadań Służba Celna do takiej ochrony się przykłada. A to tylko drobny element z zadań przez nią realizowanych, mających na celu nie tylko ochronę naszych granic przed napływem różnego rodzaju towarów przemycanych nielegalnie, ale też i chyba głównie w kierunku pozyskiwania opłat celnych z tytułu legalnego obrotu towarowego. A tu jak się okazuje również coraz sprawniejsze działania mają miejsce, jak ostatnio wprowadzany w portach System Koordynacji Kontroli „Porty 24”, który ma maksymalnie ułatwić odprawy dużych ilości towarów, m.in. przywożonych w kontenerach, i nie przekraczać czasu 24 godzin. O tej sprawności na pewno dobrze wyrażają się polscy importerzy, mający przez to oszczędności choćby w opłatach magazynowych podczas oczekiwania na odprawę.
Wielu z nas podczas swoich wycieczek czy podróży, nieraz miało do czynienia ze służbami celnymi – niekoniecznie przy tym dobrze takie spotkania wspominając – znaczy mówię tu o tych, którym się nie udało… :) Mam i ja takie wspomnienia, jeszcze ze swego marynarskiego żywota, kiedy to nie zawsze bywałem górą… :( Jak świat światem celnicy pilnowali granic i zasilali przez pobór opłat budżety swoich krajów, a zwykli śmiertelnicy mieli i mają własne wizje przewożenia towarów… Te zmagania trwają od wieków… A dzisiejsze czasy wymagają stosowania przez obie strony tej barykady coraz nowocześniejszych środków wykrywania i przemycania… – pokazywałem już na tej stronie specjalny skaner RTG do bezdotykowego wykrywania nieprawidłowości i przemytu, z powodzeniem stosowany m.in. w naszych terminalach kontenerowych.
Ale wracając do gdyńskich obchodów – rozpoczęto od uroczystego wprowadzenia sztandaru, a chwilę później, obecny gościnnie Tomasz Michalak Dyrektor Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów odebrał honory i przemaszerował przed kompanią honorową, a na maszt przy dźwiękach Hymnu Narodowego i żeńskiej asyście powędrowała biało-czerwona.
Jak to przy takich świątecznych okazjach bywa, po przywitaniu zaproszonych gości, Dyrektor Izby Celnej w Gdyni inspektor Wiesław Struk, przystąpił do wyczytywania swoich podwładnych, którym przyznano okolicznościowe odznaczenia za długoletnią służbę (znaczy za XXX, XX i X lat służby), a wręczaniem odznaczeń zajęli się już wspólnie z obecnym podczas uroczystości Wojewodą Pomorskim Ryszardem Stachurskim, przy czym panie dodatkowo otrzymywały róże… :)
- Drugi z lewej – Jarosław Lipski, młodszy inspektor celny, Zastępca Dyrektora Izby Celnej w Gdyni
Do udekorowania medalami „Zasłużony dla Służby Celnej” wywołano trzech najbardziej uprawnionych, wśród których znalazł się sam dyrektor tej Izby Wiesław Struk oraz pracownik naukowy Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Odznaczał Dyrektor Tomasz Michalak.
Sporo czasu zajęło wręczanie awansów na wyższe stopnie służbowe funkcjonariuszy celnych. Były też gratulacyjne życzeniowe przemówienia w wykonaniu Wojewody Ryszarda Stachurskiego, dyrektora Tomasza Michalaka, reprezentującego Akademię Marynarki Wojennej kmdr. por. dr. Bartłomieja Pączka.
- Beata Kosk nadkomisarz celny, Zastępca Dyrektora Izby Celnej w Gdyni
Uhonorowano umiejętności i starania dowódcy orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku, która też na zakończenie dała swój osobny koncert. Doceniono wysiłki młodzieży szkolnej w kreowaniu wyglądu powstającego właśnie Muzeum Służby Celnej (z Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych z Gdańska), nagrody dostali konkursowo wyłonieni twórcy nazwy dla wprowadzanego, wcześniej wspomnianego systemu „Porty 24h”.
Całość zakończono defiladą oddziałów celnych, osobistymi gratulacjami odbieranymi przez dyrektora Wiesława Struka oraz rozejściem się gości w kierunku przygotowanych do obejrzenia i dotknięcia atrakcji.
A wszystko to w skrócie opisał i w obraz zamienił: Cezary Spigarski
Poczytaj też tu:
Wiadomości-celne-nr-10-z-2013r.-nt.-stategii-działania-SC-na-lata-2014-2020.pdf
Wiadomości-celne-nr-3-4-z-2014-r.-nt.-ułatwień-dla-przedsiębiorców.pdf
Służba Celna – raport za 2014 r.
Porty 24h – Wspieramy polskie porty
Porty morskie – Gdańsk, Gdynia
Upoważniony przedsiębiorca AEO