21 maja br., w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego odbyła się konferencja zapowiadająca rozpoczęcie regat ENERGA Sailing Cup – Puchar Yacht Klubu Polski Gdynia. Regaty planowane są na trzy dni (22-24 maja) i stanowią drugie (wystartowali wcześniej w Pucku) tegoroczne rozwinięcie programu edukacji żeglarskiej Energa Sailing (mającego swoją trzecią już edycję – poczytaj też tu – kliknij) – programu kierowanego do najmłodszych adeptów sztuki żeglowania. W gdyńskie regaty zaangażowani będą zawodnicy klasy Optimist Grupy A PSKO.

Na dzisiejszej konferencji pojawili się prezes PoZŻ Bogusław Witkowski, wiceprezes ds. sportu w Polskim Związku Żeglarski Tomasz Chamera, Maciej Szafran z PZŻ – koordynujący program Energa Sailing, Przemysław Miarczyński – medalista igrzysk olimpijskich – patron regionalny gdyńskiej części programu oraz młody zawodnik – Tytus Butowski – Mistrz Europy w klasie Optymist.

2015_05_21_energa_sailing_01

O zadowoleniu ze współpracy, zarówno organizacyjno-merytorycznym, jak i finansowym Energii i PZŻ-u mówił Tomasz Chamera. Program rozpoczynał od współdziałania czterech ośrodków żeglarskich, a dzisiaj ma ich osiem, gdzie sześć przeprowadza szkolenia w klasie Optymist, a dwa w windsurfingu. Chwalił również współpracę na poziomie przygotowań kadry narodowej PZŻ seniorów, przygotowującej się do igrzysk w Rio de Janeiro.

2015_05_21_energa_sailing_08 Reprezentujący współpartnera programu – Pomorski Związek Żeglarski, jego prezes Bogusław Witkowski podkreślił, że od zapoczątkowania cały czas przybywa młodych uczestników – w tym roku na łódkach startuje 100. dzieci (Gdynia), a na deskach 50. (Sopot). Cieszy fakt, że część z nich rzeczywiście kontynuuje swoje żeglarskie szkolenie i jest duża nadzieja, że będą szli w ślady naszych uznanych już zawodników. Jak powiedział: „(…) najważniejsze, żeby ta młodzież zostawała w żeglarstwie, aby nie uprawiała tylko sportu, ale również przyjęła taki sposób życia, zamieniając w przyszłości obecne łódki i deski na większe jednostki, a nawet żaglowce.”

O programie i jego ogólnokrajowym zakresie mówił Maciej Szafran.

2015_05_21_energa_sailing_06Z kolei o swoich żeglarskich początkach (a była to od lat młodzieńczych deska windsurfingowa) i towarzyszącej im nadziei na występy olimpijskie, opowiadał Przemysław Miarczyński. Jak powiedział: „(…) kiedy zaczynałem było inaczej, trudniej – nie było takich programów wspomagających, a w większości rozgrywane w kraju regaty (występów zagranicznych było dużo mniej) wydawały się bardzo prestiżowe.”

2015_05_21_energa_sailing_09

Obecny na sali przedstawiciel najmłodszych mistrzów tego sportu, Tytus Butowski, dość zadziornie (ale też i doceniając zawodników, z którymi miał do czynienia w Pucku), jako że stawka jest wysoka – jest to II eliminacja Mistrzostw Świata i Europy, a zjadą się zawodnicy z kilku krajów – zapewnił, że nie odpuści i będzie walczył…

2015_05_21_energa_sailing_12

Regaty startują 22 maja o godz. 12.00, powinni w nich wziąć też udział zawodnicy z Litwy, Rosji, Szwecji, Niemiec i Dani. Zmagania będzie można obserwować z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni. Nie pozostaje więc nic innego, jak życzyć młodziakom udanych łowów na żeglarskie trofea.

 

Cezary Spigarski

Zdjęcia: Tadeusz Lademann i Cezary Spigarski