W przeddzień obchodów 95-lecia zaślubin Polski z morzem, w puckiej sali ratuszowej odbyła się konferencja poświęcona tej właśnie rocznicy. Organizatorami byli burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska oraz dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku Mirosław Kuklik. Konferencja odbyła się pod egidą Polskiego Towarzystwa Nautologicznego. Otwarcia dokonali organizatorzy, w osobach Hanny Pruchniewskiej i Mirosława Kuklika, natomiast słowo wstępne oraz rys historyczny puckich wydarzeń zaślubinowych przedstawił prezes PTN prof. dr kpt. ż. w. Daniel Duda.

Następnie dokonano wręczenia specjalnie na tę rocznicę przygotowanych medali pamiątkowych.
Awers medalu zawiera grafikę przedstawiającą generała Hallera na koniu, wrzucającego pierścień w morze. W tle nad brzegiem, w szeregach stoi I-batalion morski, a za żołnierzami, na wyniosłym maszcie powiewa Polska flaga. Grafikę okala napis „95. Rocznica Zaślubin Polski z Morzem, Puck, 1920-2015”. Na rewersie medalu – symbol Polskiego Towarzystwa Nautologicznego. Pierwszy egzemplarz monety z serdecznymi pozdrowieniami od PTN został przekazany wyróżnionemu Pierścieniem Hallera, Honorowemu Prezesowi Ligi Morskiej i Rzecznej, Prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu (źródło:
http://www.nautologia-ptn.pl)
W Pucku medal otrzymali: kontradmirał dr inż. Czesław Dyrcz, dyrektor puckiego muzeum Mirosław Kuklik, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku dr Jerzy Litwin (odbierał też medale dla Muzeum oraz dla prezesa Towarzystwa Przyjaciół NMM Fryderyka Tomali), Adam Zażembłowski (burmistrz Pucka w latach 1999-2006), prezes Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. ż. w. dr Andrzej Królikowski, komandor por. dr Bartłomiej Pączek (kierownik Zakładu Dowodzenia Siłami Morskimi w Akademii MW) oraz pucki kolekcjoner pamiątek Werner Grabe.
Po tych pamiątkowych akcentach przyszedł czas na przygotowane referaty. Głos zabierali:
Iwona Pomian (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku) – omówiła najnowsze wyniki badań stanowiska archeologicznego „Pucki port średniowieczny”. Jak powiedziała dużym utrudnieniem w przeprowadzaniu badań jest coraz bardziej dające się we znaki zmętnienie wody, powodujące coraz mniejszą widoczność pod wodą.
Dr inż. Jerzy Litwin (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku) – przedstawił „Aktualne spojrzenie na zabytki nautologiczne średniowiecznego portu w Pucku”. Jak zaznaczył dyrektor Litwin – zabytków archeologii podwodnej w Zatoce Puckiej jest niemało i zapewne jest ich jeszcze wiele do odkrycia – kwestia sił i środków. Dodał też, że wśród krajów nadbałtyckich Polska w archeologii podwodnej zajmuje jedną z najwyższych lokat i ma wiele powodów do dumy.
Barbara Kos – Dąbrowska (Muzeum Ziemi Puckiej) – zajęła się omówieniem „Tajemniczych dziejów puckich słupków zaślubinowych„. Pierwszy – oryginalny, postawiony na pamiątkę wrzucenia do morza przez generała Józefa Hallera pierścienia zaślubinowego, ostatni raz widziano (i zostało to udokumentowane fotografią) w roku 1945 w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie (przekazany tam w roku 1924) – dzisiaj uznawany jest za zaginiony. Do dnia dzisiejszego mówi się o istnieniu pięciu słupków zaślubinowych.
Dr Michał Starski (Instytut archeologii UW) przedstawił monografię historyczno – archeologiczną „Dzieje zamku w Pucku”.
Paweł Pawłowski (znany nam jako dowodzący Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu, jak też do niedawna dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Kołobrzegu, obecnie wiążący swe muzealne plany z Cedynią) omówił jak to przebiegają „Uroczystości Zaślubin Polski z Morzem w Kołobrzegu” – tego roku, a dokładniej 18 marca – przypadnie równa, 70. rocznica tego ważnego wydarzenia.Mirosław Kuklik (Muzeum Ziemi Puckiej) opowiedział o najnowszym XIV tomie „Zapisków Puckich”. Po swoim wystąpieniu dyrektor zaprosił wszystkich na wernisaż wystawy przygotowanej we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku w ramach projektu UE SeaSide – „Archeologia podwodna w Polsce”.
* * *
Tego dnia w Pucku również Liga Morska i Rzeczna prezentowała swoją aktywność – odbyła swoje zebranie, na którym m.in. debatowano i głosowano nad przyznaniem ligowych wyróżnień – medali Pro Mari Nostro, wręczanych za zasługi poczynione dla propagacji morza.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski (więcej fotek – galeria)