Pod takim właśnie tytułem, 21 maja br., Narodowe Muzeum Morskie wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół NMM dokonało otwarcia kolejnej – trzynastej już wystawy czasowej z cyklu „Polscy artyści o morzu”.

2015_05_21_wystawa_baranowski_01

Wystawę zorganizowano z okazji zbliżającej się 10 rocznicy śmierci artysty (poczytaj więcej na stronie NMM – kliknij). O godz. 15.00 w siedzibie głównej otwarcia i przywitania gości dokonała zastępca dyrektora ds. merytorycznych – Główny Konserwator – Maria Dyrka.

2015_05_21_wystawa_baranowski_17

Obejrzeć tu można 68 prac – niewielki fragment z ogromnego malarskiego dorobku (mówi się tu o ok. 3500 prac) Henryka Baranowskiego, stanowiący właściwie przekrój jego zainteresowań tematycznych. Na wystawie obecny był syn malarza, a w kilku słach o samym artyście, jego związku z Marynarką Wojenną, twórczości i „bardzo obfitej działalności wystawienniczej” opowiedziała Kierownik Działu Sztuki Marynistycznej dr Monika Jankiewicz-Brzostowska.

Ciekawym wydarzeniem przebiegającym wspólnie z otwarciem wystawy stało się przekazanie przez Bronisława Rzeszotarskiego wyłuskanego z „pchlego” targu w Kijowie dzwonu okrętowego z naszego niegdyś transatlantyka m/s „Sobieski”. Jak się okazało dr (wbrew pozorom prawa, nie historii) Bronisław Rzeszotarski był II Sekretarzem Ambasady Polskiej na Ukrainie, a z racji swojej historycznej i kolekcjonerskiej pasji wypatrzył ten eksponat i wiele się nie zastanawiając po prostu go nabył.

2015_05_21_wystawa_baranowski_41

Jak mi powiedział: „(…) kupiłem go tanio, wcale nie adekwatnie do jego sentymentalnej wartości, ani kwoty, którą można by za niego na rynku kolekcjonerskim uzyskać.” Wydaje się godna podziwu i pochwały inicjatywa przekazania takiego rarytasu Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku. Jak wiemy – statek „Sobieski” został w 1950 roku sprzedany Związkowi Radzieckiemu i służył, z portem macierzystym w Odessie, uprawiając żeglugę pasażerską pod nazwą „Gruzja” na Morzu Czarnym. Obecnie dr Bronisław Rzeszotarski pracuje na Uniwersytecie Warszawskim. Oczywiście m/s „Sobieski” należał do tej floty pasażerskiej, która w latach trzydziestych XX w pomagała w ewakuacji naszym emigrantom do krainy mlekiem i miodem płynącej – Ameryki…

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski