24 czerwca br. w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni odbyło się nabożeństwo w intencji ludzi morza. Mszę odprawił  ksiądz biskup Ryszard Kasyna, ordynariusz pelpliński, krajowy promotor Dzieła Duszpasterstwa Ludzi Morza w Polsce. O godz. 18.00 kościół wypełnił się po brzegi. Przybyli wszyscy związani duszą, sercem i czynem ze sprawami morskimi naszego wybrzeża i kraju – kadra zarządzająca przedsiębiorstwami gospodarki morskiej, kadra do tego zarządzania ich kształcąca, przedstawiciele urzędów państwowych, włodarze Miasta Gdyni i mieszkańcy tego nadmorskiego grodu. Oczywiście, jak co roku szczególnie do tego uczestnictwa zachęcał ten, który nad tymi owieczkami bezpośrednią pieczę trzyma – ks. Edward Pracz.

CSPI2027

Po mszy, usankcjonowanym już zwyczajem spod kościoła ruszyli w kierunku Płyty Marynarza Polskiego, aby złożyć wieńce, uczcić pamięć tych wszystkich, którym płyta jest poświęcona, a także dać wyraz radości, że jednak Święto Morza w tym mieście obchodzimy!

CSPI2329

CSPI2428

CSPI2448

No i tu niespodzianka… … czyli, jak to przed wojną bywało – Górale ściągnęli na obchody Święta Morza do Gdyni! A czemu – ano specjalnie na te obchody zaprosił ich ks. Edward Pracz i trzeba powiedzieć, że góralska muzyka słyszana w tej okolicy, już dawno nie była… Ale patrząc po twarzach obecnych wzbudziła spore emocje, a nawet troszeczkę niedowierzania… Fakt pozostaje faktem – nie tylko śpiewali, tańczyli, na skrzypkach grali – do tańców potrafili zachęcić też zebranych… Co więcej, zakręcili przy tym kim trzeba.

CSPI2535

Wirował Prezydent Wojciech Szczurek. W pląsach znalazł się także zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Gdyni mł. insp. Leszek Gurski – nomen omen pisany przez „u” otwarte… Nie byli też jedynymi folklor swój prezentującymi – tradycyjnie całości tego szczególnego spotkania towarzyszył Zespół Pieśni i Tańca „Gdynia”, a wszyscy razem prezentowali się dźwięcznie, pięknie i kolorowo…

A potem była jeszcze wspólna biesiada domowej roboty…

LTF_3032

Cezary Spigarski

Zdjęcia: Tadeusz Lademann i Cezary Spigarski

I jedno specjalne od Piotra Januszewskiego

DSC_0050_1860_Gdynia_DniMorza2015_Januszewski