Zgodnie z naszą wcześniejszą zapowiedzią w ostatnim dniu czerwca br. na statku – muzeum „Darze Pomorza” odbyła się interesująca impreza, złożona z dwóch części: podczas pierwszej uroczyście dokonano tzw. wodowania książki autorstwa kpt. ż. w. Leszka Góreckiego pt. „Dzieje Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej 1977-2014”. Laudację na jej temat wygłosił prof. Jan Kazimierz Sawicki. Było to trochę dłuższe wystąpienie, ale w pełni uzasadnione, bowiem jak zaznaczył laudator, jest to książka niezwykła, bo też opowiada o dziejach niezwykłego Stowarzyszenia, które powstało w 1977 roku i te dzieje, jak na razie, zamyka na roku 2014. Wprawdzie na jej treść składają się dokumenty w postaci protokołów, raportów, w ujęciu kronikarskim relacje z wielu kapitańskich spotkań, jednak ważnym w niej rozdziałem jest ten informujący o wydarzeniach, organizowanych przez to Stowarzyszenie na swych cotygodniowych, wtorkowych spotkaniach, z udziałem zapraszanych nań gości, osób zajmujących się sprawami szeroko rozumianej gospodarki morskiej, zajmujących odpowiedzialne stanowiska państwowe, samorządowe, w uczelniach morskich zarówno cywilnych, jak i wojskowych. Najbardziej zasłużonym dla naszych spraw morskich Rada Stowarzyszenia nadawała tytuł Honorowego Członka tego Stowarzyszenia.
Do laudacji prof. J. K. Sawickiego dołączyli również prof. kpt. ż. w. Daniel Duda oraz z ramienia naszego wydawnictwa redaktor tychże „Dziejów” Henryk Spigarski, który szczególną uwagę zwrócił na ich wartość poznawczo – historyczną. Z tego więc powodu książka ta powinna trafić do szerszego grona czytelników, zwłaszcza z różnego szczebla kręgów decyzyjnych.
Aktu wodowania tej pozycji książkowej dokonała córka jej autora Elżbieta Górecka – Sołtysiak.
W drugiej części owej imprezy decyzją Rady Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, na jej Honorowego Członka został przyjęty profesor zwyczajny dr hab. Jan Kazimierz Sawicki. Sylwetkę profesora, głównie jego twórczy dorobek w dziedzinie polskiej histografii morskiej, związanej z nią biografistyki, zaprezentował kpt. ż. w. Marek Marzec.
Podkreślił, że profesor jest wybitnym historykiem najnowszych dziejów, od lat zajmuje się badaniami historii naszej floty handlowej, jej kadr podczas II wojny światowej i w trudnym okresie powojennym oraz w latach późniejszych. Kilka lat był związany etatowo w gdyńskiej Wyższej Szkole Morskiej i potem Akademii Morskiej, jako kierownik pracowni historii. Nie sposób jednak wymienić tu osiągnięty przezeń dorobek pisarski profesora. Składa się nań wiele pozycji książkowych, w tym z jego inicjatywy i pod jego naukową redakcją już 6 tomów „Kadry Morskie Rzeczypospolitej”, czy unikatowej serii wydawniczej „Księgi Floty Ojczystej” , w ramach której ukazało się dotychczas ponad 70 pozycji, napisanych przez kapitanów ż. w., dziennikarzy, publicystów. W każdym razie dobrze znających „nasze realia morskie”. I tradycyjnie już, jako nowo przyjęty do grona Honorowych Kapitanów Żeglugi Wielkiej, profesor otrzymał czapkę kapitańską i kapitański krawat. Gratulujemy Panu Profesorowi tego niewątpliwie zasłużonego wyróżnienia. (heski)
Zdjęcia: Cezary Spigarski