Coraz popularniejsze regaty SailBook Cup, po raz pierwszy rozegrane w 2011 roku, kiedy to na starcie pojawiło się trzech zawodników – kpt. Jacek Zieliński (pomysłodawca) na s/y Quick Livener, kpt. Szymon Bąk na s/y Lady Octet i kpt. Radosław Michta s/y Panacee. Przez kolejne lata było od kilku do kilkunastu startujących jednostek. Dzisiaj mówią, że Visby (port na szwedzkiej Gotlandii) to właściwie polskie miasto – tego roku do regat zgłosiło się 45 jachtów! (Znaczy ilu wystartowało, nie umiałem policzyć, ale tłoczno było… słyszałem, że prawie 40.). Wygląda, że jeśli tak dalej pójdzie, będziemy mogli mówić o małym odwecie, za ten swego czasu potop szwedzki… :) Trasa? Z regat rozgrywanych na Bałtyku najdłuższa – 600 mil morskich, a zadaniem zawodników jest po wypłynięciu z Sopotu i dotarciu do pięknej wyspy Gotlandii (z postojem w Visby) okrążenie jej oraz Gotska Sandön, a ma to być dokonane prawą burtą, po czym powrót do Sopotu. Wystartowali do V edycji regat dzisiaj, 18-tego w samo południe, a zamierzają powrócić 26 lipca br. I jeśli usłuchają prośby mediów – zrobią to za dnia, gdyż pora nocna nam nie służy… :) Patronatem honorowym imprezę objął, jak co roku – Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

CSPI9061

Nagrodą główną w tym dorocznym wyścigu jest puchar przechodni (zrobiony na wzór pucharu z roku 1934,  kiedy to w podobnych regatach brał udział gen. Mariusz Zaruski), na którym grawerowane są nazwiska kolejnych zwycięzców. Mignął mi też na gdańskiej redzie idący pod żaglami s/y „Generał Zaruski” – nie widać go na liście zgłoszonych jednostek (zajrzyj tu – kliknij), ale pewnie trochę im potowarzyszy na morzu.

Podczas uroczystości rozpoczęcia regat, odbytej w sopockiej marinie, swoje życzenia stopy wody pod kilem i pomyślnych wiatrów składał obecny wśród żeglarzy prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Wypowiedział przy tym ciekawą uwagę, że bardzo go cieszy, kiedy w tej marinie nad łodziami motorowymi przeważają jednostki żaglowe… :)

CSPI9114Otwarcia dokonali wspólnie, znani nam już choćby z jesiennych, samotnych regat („Bitwą o Gotland” zwanych) na tej trasie – żeglarze: Krystian Szypka i sam organizator Jacek Zieliński – do tej pory dwukrotnie regaty SailBook Cup wygrywał, ale sądząc po obecności innych ciekawych zawodników – wygrane przychodzić będą coraz trudniej.

CSPI9201

Załoga ubiegłorocznego zwycięzcy regat Jacka Chabowskiego (pierwszy z prawej) – s/y Polled 2

CSPI9179

Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia uczestników

Ale regaty to jedno. Otóż tego roku pojawił się jeszcze nowy, bardzo znamienny cel. Wszyscy uczestnicy dedykują swój udział małemu chłopcu o imieniu Leo Hueckel. Cierpi on na nieuleczalną chorobę, tzw. Klątwę Ondyny (Zespół Centralnej Hipowentylacji (CCHS)), która zabija w najmniej spodziewanym momencie – podczas snu. Z tego względu musi być w tym czasie podłączany do respiratora, aby pod kontrolą znajdował się dopływ powietrza. Na świecie cierpi na to ok. 1200 osób, stąd małe zainteresowanie firm farmaceutycznych badaniami nad jej zwalczaniem. I właśnie dlatego powstała Fundacja CCHS oraz jej polski oddział pn. „Zdejmij klątwę”, zajmujące się zbieraniem środków na badania nad tą chorobą (Poczytaj więcej tu – kliknij). Twarzą polskiej zbiórki na ten cel została aktorka występująca w Teatrze Współczesnym w Warszawie, Monika Kwiatkowska, znana nam także z żeglarskich występów w załodze Łukasza Trzcińskiego na s/y „GoodSpeed” (zresztą pokazywał już na co go stać w niejednych zawodach). Uczestnicy i wszyscy chętni mogli nabyć chusty i inne akcesoria temu służące oraz wrzucić co nieco do specjalnej puszki. Powstała też strona „Płynę dla Leo” – www.plynedlaleo.pl. Za dotychczasową pomoc i zaangażowanie dziękowali wspólnie rodzice chłopca – Tomasz Śliwiński i Magda Hueckel oraz Monika Kwiatkowska.

CSPI9128

I po tym wszystkim nie pozostało nic innego jak pożeglować w kierunku Gotlandii.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski i Tadeusz Lademann

Wszyscy, którzy są zainteresowani bieżącym śledzeniem poczynań żeglarskich, mogą to obserwować nawet z poziomu swoich smartfonów. Dochód ze sprzedaży takich aplikacji będzie przeznaczony dla Leo. Zajrzyj tu – kliknij.

CSPI9328

CSPI9515