6 marca br., w tradycyjnie już w pierwszy piątek tego miesiąca przypadającym terminie, wręczone zostały w gdańskim Dworze Artusa najważniejsze nagrody przyznawane żeglarzom po ocenie ich dokonań za rok poprzedni. Tego roku impreza, odbywana pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, miała swoją 45. odsłonę. Nagroda główna – Srebrny Sekstant została przyznana (co ciekawe, po raz pierwszy w historii tej imprezy), po raz kolejny temu samemu żeglarzowi (również w roku poprzednim – zajrzyj tu – kliknij), kapitanowi Ryszardowi Wojnowskiemu, tym razem za pierwsze pod polską banderą opłynięcie Bieguna Północnego na jachcie „Lady Dana 44” (rejs ten uznany też został Pomorską Żeglarską Wyprawą Roku 2014 i uhonorowany podczas tegorocznej VI Pomorskiej Gali Żeglarskiej – zajrzyj tu – kliknij).

Rozpoczęcie uroczystości zasygnalizował od wielu lat ją prowadzący – redaktor Aleksander Gosk, natomiast wszystkich przywitał reprezentujący głównego jej organizatora – Fundację Gdańską – jej prezes Mateusz Kusznierewicz, jak wiemy będący także ambasadorem Miasta Gdańska ds. Morskich.

Pierwsze wyróżnienie, przyznawane przez redakcję miesięcznika „Żagle” wręczył kapitanowi Bogusławowi Małolepszemu redaktor naczelny Waldemar Heflich. Nagroda przypadła za rejs niewielkim jachtem o nazwie „Badwa”, którym wypłynął z Głogowa, przez Zalew Szczeciński na Bałtyk, gdzie opłynął wyspy: Rugię, Uznam i Wolin.

Wyróżnienie nagrody honorowej Rejs Roku 2014 otrzymał kapitan Marek Sobieski, za sentymentalny rejs przyjaciół na Horn w rocznicę pierwszego wspólnego opłynięcia przylądka w 1988 roku na jachcie „Asterias” – dowodzący, że żeglarskie wspomnienia oparły się upływowi czasu. Rejs ten odbyli na jachcie „Tarka”. Załogę stanowili: Jan Bernacki, Andrzej Krzemień, Andrzej Kurzeja, Sławomir Skowroński, Mieczysław Werner i Piotr Wilchelm.

Kolejne wyróżnienie nagrody honorowej Rejs Roku 2014 otrzymał kapitan Eugeniusz Moczydłowski, za północny rejs na wody Islandii, Grenlandii i Spitsbergenu oraz konsekwentną realizację ambitnego polarnego projektu, którym była budowa według własnego pomysłu oryginalnego jachtu badawczo-eksploracyjnego – efekt połączenia naukowej pasji z odkrywczym żeglarstwem. W imieniu kapitana s/y „Magnus Zaremba” nagrodę z rąk Czesława Dyrcza i Zbigniewa Stosio odbierali konstruktor jachtu i członek załogi.

Następne wyróżnienie nagrody honorowej Rejs Roku 2014 otrzymała kapitan Dobrochna Nowak, za poprowadzenie wyprawy na Islandię i realizację wraz z Katarzyną Sałaban, odważnego żeglarskiego projektu „Dziewczyny na pokład” najmniejszym z polskich jachtów, bez silnika i ogrzewania (s/y „Atlantic Puffin”), na trudnej północnej trasie. Nagrodę wręczał Andrzej Bojanowski – Wiceprezydent Miasta Gdańsk.

Specjalna nagroda honorowa Polskiego Związku Żeglarskiego Rejs Roku 2014 przypadła w udziale Bractwu Kaphornowców, w 40. rocznicę utworzenia elitarnego klubu żeglarzy kaphornowców, za zasługi dla propagowania zasad dobrej roboty żeglarskiej oraz za dokumentowanie osiągnięć polskiej bandery na najtrudniejszym żeglarsko akwenie wokół Przylądka Horn. Nagrody odbierali poprzedni (Czesław Dyrcz) oraz obecny (Cezary Bartosiewicz) grotmaszt bractwa. Medale 90-lecia PZŻ wręczono pomysłodawcom Nagrody Rejs Roku – redaktorom Zenonowi Gralakowi oraz Tadeuszowi Jabłońskiemu, a medal Prezydenta Miasta Gdańska za wkład w rozwój polskiej gospodarki morskiej otrzymał Czesław Dyrcz.

Nagroda Bractwa Kaphornowców „Za dobrą robotę żeglarską” trafiła w ręce kapitana Łukasza Natanka za rejs na jachcie „Nekton” prawie dookoła świata – za konsekwentny upór w dążeniu do celu i hart ducha.

Zanim wręczono nagrody główne, dokonało się zaprzysiężenie i przyjęcie nowych członków do Bractwa Kaphornowców – poprzez zawiązanie na lewym ramieniu żółtej chusty członkowskiej.

2015_03_06_rejs_roku_66

Nagrodę specjalną Prezydenta Miasta Gdańska – Bursztynową Różę Wiatrów – za tworzenie, popularyzację i rozwój żeglarstwa polskiego w każdej postaci, niezależnie od czasów i warunków – wręczył wiceprezydent Andrzej Bojanowski. Kryształowy puchar odbierali Maciej Leśny – Wiceprezes ds. morskich oraz Zbigniew Stosio – Sekretarz Generalny PZŻ.

Przyznano dwie równorzędne II/III Nagrody Honorowe Rejs Roku 2014. Pierwszą odebrał kapitan Mirosław Lewiński – za realizację wyprawy życia, w której dowodził na kolejnych etapach 150 żeglarzami tworzącymi 30 załóg – samotne przepłynięcie 10 000 Mm. Spełnił marzenia – zbudował jacht, którym opłynął świat, upamiętniając wyczyn Władysława Wagnera. Z zawodu jest lekarzem, w rejs wyruszył 20 marca 2010 roku na jachcie „Ulysses”, wrócił do kraju po ponad 4,5 latach 25 listopada 2014 roku.

Drugą, wyróżniony też wcześniej za ten „Rejs prawie dookoła świata” przez Bractwo Kaphornowców – kapitan Łukasz Natanek wraz ze swoją załogą. Nagrody wręczał Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

2015_03_06_rejs_roku_80

Oczywiście kulminacją wieczoru, uprzyjemnianego w przerwach występami zespołu „Słowiańska Dusza” (z wokalistkami narodowości ukraińskiej, białoruskiej i polskiej), stało się wręczenie najważniejszej nagrody Srebrnego Sekstantu kapitanowi Ryszardowi Wojnowskiemu (do jego załogi należeli: Lech Romanowski, Daniel Michalski, Andrzej Mizgier, Jerzy Beer, Józef Garczarczyk i Jerzy Kuśmider) – za pierwsze pod polską banderą opłynięcie Bieguna Północnego na jachcie „Lady Dana 44” (zobacz jak witano ich w Sopocie – kliknij). Dokonała tego podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Dorota Pyć. Jak powiedziała w podsumowującym uroczystość przemówieniu, idąc myślą za wcześniejszymi słowami Mateusza Kusznierewicza o bardzo ważnej rzeczy posiadanej przez żeglarzy – ich pasji: (…) to jest ogromny dar „móc posiadać pasję”, ale jest o wiele ważniejszym kiedy tę pasję można urzeczywistnić – a to już jest przywilej… Wszystkim obecnym tu dzisiaj żeglarzom gratuluję posiadania tej pasji i umiejętności jej realizacji. (…) żeglarstwo jest przywilejem, a więc bycie żeglarzem jest darem.” Wyraziła też swoje uznanie dla Mateusza Kusznierewicza, za jego wkład w rozwój żeglarstwa w naszym kraju. Na ręce Pani Minister trafiły też kwiaty, wręczone przez prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Bogusława Witkowskiego, jak się wyraził: „(…) bez Waszego wsparcia, zarówno na pokładzie na środku oceanu, jak i na pokładzie domowego ogniska – ciężko byłoby nam wytrwać i tę pasję realizować. Dlatego dla całej żeńskiej części naszego świata morskiego na ręce Pani Minister składam serdeczne podziękowanie.”

2015_03_06_rejs_roku_86

Cezary Spigarski

Zdjęcia: Tadeusz Lademann i Cezary Spigarski (więcej fotek – galeria)