Znamy już nominowanych do Nagrody Pomorskiego Związku Żeglarskiego Kryształowy Żagiel 2015! Laureaci ogłoszeni zostaną w styczniu.

1 grudnia o godz. 12 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku, pod przewodnictwem dyrektora Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Krzysztofa Czopka (reprezentującego marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka), odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody PoZŻ Kryształowy Żagiel 2015 przyznawanej przez Związek raz do roku za pomorskie osiągnięcia żeglarskie w minionym sezonie.

W Kapitule zasiedli m. in. członkowie Zarządu PoZŻ na czele z prezesem Bogusławem Witkowskim, przedstawiciele pionu sportowego PoZŻ, Urzędu Morskiego w Gdyni, Ligi Morskiej i Rzecznej, Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, nagrody Rejs Roku, magazynu „Żagle” i Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Spośród nadesłanych wniosków, które w tym roku zgłaszać mogli wszyscy chętni, Kapituła zdecydowała się nominować do Nagrody Kryształowego Żagla 2015 w kategoriach:

– Pomorski Żeglarz Roku 2015 – Pawła Tarnowskiego (SKŻ Ergo Hestia Sopot) – za m. in. pierwsze miejsce w ME klasy RS:X, Piotra Myszkę (AZS AWFiS Gdańsk) – za m. in. wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro i załogę Łukasz Przybytek/Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) – za m. in. wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro.

– Pomorska Żeglarka Roku 2015 – Małgorzatę Białecką (SKŻ Ergo Hestia Sopot) – za m. in. wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro, Magdalenę Kwaśną ( ChKŻ) – za m. in. zajmowanie czołowych miejsc na międzynarodowych regatach juniorów w klasie Laser Radial i Irminę Mrózek-Gliszczyńską (ChKŻ) – za m. in. wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro.

– Pomorski Żeglarski Trener Roku – Seweryna Kosznika (SKŻ Ergo Hestia Sopot) – za m. in. trenowanie z sukcesami żeglarzy w klasie Techno 293, Karola Jączkowskiego (ChKŻ) – za m. in. trenowanie z sukcesami zawodników w klasie Optimist i Pawła Soleckiego (UKS Navigo Sopot) – za m. in. trenowanie zawodników Catamaran Youth Team Poland.

– Pomorski Żeglarski Talent Roku 2015 – Patryka Kosmalskiego (ChKŻ) – za m. in. sukcesy w klasie Optimist, Lidię Sulikowską (SKŻ Ergo Hestia Sopot) – za m. in. sukcesy w klasie Techno 293, Natalię Kuczys (MKŻ Arka Gdynia) – za m. in. sukcesy w klasie O’pen Bic i Optimist, Annę Januszewską (Yacht Klub Stal Gdynia) – za m. in. sukcesy w klasie Optimist, załogę Tymoteusz Cierzan/Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot) – za m. in sukcesy w klasie Hobie Cat.

Spośród nominowanych Kapituła wyłoniła zwycięzców, którzy ogłoszeni zostaną w styczniu podczas Pomorskiej Gali Żeglarskiej, która odbędzie się w Gdyni.

Przypomnijmy, że w kategoriach: Pomorski Żeglarz Roku 2015, Pomorska Żeglarka Roku 2015 i Pomorski Żeglarski Trener Roku 2015 Kapituła przyznaje po jednej nagrodzie. W kategorii Pomorski Żeglarski Talent Roku 2015, przyznawanej dla najbardziej utalentowanych młodych pomorskich żeglarzy, czterech laureatów, poza Kryształowymi Żaglami, otrzyma po tysiąc złotych.

Z okazji jubileuszu 50-lecia PoZŻ, obchodzonego w tym roku, Kapituła przyznała również specjalne tytuły 50-lecia PoZŻ w kategoriach: Pomorski Żeglarz 50-lecia, Pomorska Żeglarka 50-lecia, Pomorski Trener 50-lecia, Pomorski Konstruktor Jachtów 50-lecia, Pomorski Szkoleniowiec 50-lecia, Pomorskie Żeglarskie Wydarzenie 50-lecia, Pomorski Rejs 50-lecia, Pomorski Żeglarski Klub 50-lecia, Pomorski Organizator Żeglarstwa 50-lecia, Pomorski Popularyzator Żeglarstwa 50-lecia dla tych, którzy szczególnie zasłużyli się dla pomorskiego żeglarstwa w ostatnim półwieczu. Poznamy ich również w styczniu podczas Pomorskiej Gali Żeglarskiej w Gdyni.

Tomasz Falba

Zdjęcie: Tadeusz Lademann