W czwartek, 30 kwietnia, w Porcie Wojennym w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji XX rocznicy podniesienia bandery na okręcie rakietowym ORP „Grom”.

615

O godz. 11:30, na okręcie odbył się uroczysty apel, podczas którego, w obecności szefa szkolenia 3. Flotylli Okrętów kmdr. Kazimierza Pulkowskiego oraz dowódcy Dywizjonu Okrętów Bojowych kmdr. Tomasza Czapczyńskiego, odczytany został rozkaz okolicznościowy dowódcy ORP „Grom”. Wśród zaproszonych gości był między innymi pierwszy dowódca jednostki wiceadmirał Ryszard Demczuk oraz matka chrzestna okrętu Stanisława Kurek. Po wspólnym pamiątkowym zdjęciu na tle okrętu, załoga oraz zaproszeni goście udali się do kinoteatru w Klubie 3. Flotylli Okrętów. Uroczystości rocznicowe uświetniły występy grupy teatralno – wokalnej Szkoły Podstawowej nr 11 im. Bohaterskiej Załogi ORP „Grom”, grupy marynarzy z Przedszkola nr 48 „Morska Przygoda” oraz Zespołu Wokalnego „Riwiera”. Na zakończenie obchodów zaprezentowano skrót najważniejszych wydarzeń „z XX lat życia” ORP „Grom”.

ORP „Grom” to jedna z trzech nowoczesnych jednostek rakietowych w Marynarce Wojennej. W 1999 roku był jednym z dwóch pierwszych przedstawicieli Sił Zbrojnych RP w ćwiczeniach natowskich po wstąpieniu Polski w struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego. Okręt pięciokrotnie uczestniczył w największym przedsięwzięciu morskim organizowanym na Bałtyku w ramach Programu Partnerstwa dla Pokoju – ćwiczeniu BALTOPS. Wielokrotnie brał także udział w ćwiczeniach lekkich nawodnych sił uderzeniowych oraz w kompleksowych ćwiczeniach morskich na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

ORP „Grom” odziedziczył imię po swoich wojennych i powojennych poprzednikach. Pierwszy okręt o tej nazwie wszedł do służby w Polskiej Marynarce Wojennej w 1937 roku i zasłynął udziałem w bitwie o Narwik. Podczas działań wojennych został zatopiony przez lotnictwo niemieckie. Drugi – został wcielony do służby w 1957 roku, wchodząc w skład 7. Dywizjonu Niszczycieli na Oksywiu. W 1973 roku został wycofany ze służby i zatopiony jako część falochronu w Helu. Obecnie służąca w składzie dywizjonu Okrętów Bojowych jednostka kontynuuje tradycje swoich poprzedników.

617

Datą pierwszego podniesienia bandery jest 28 kwietnia 1995 roku. Dowódcą okrętu jest kpt. mar. Andrzej Turkowski.

Kmdr ppor. Radosław Pioch

Rzecznik Prasowy 3. Flotylli Okrętów

Zdjęcia: Marian Kluczyński