Zapraszamy na otwarcie sezonu żeglarskiego na Pomorzu, które odbędzie się w Gdyni już w najbliższy piątek 29 maja o godz. 18. Wydarzenie uświetni Żeglarski Puchar Trójmiasta.

otwarcie-plakat

Spotykamy się w gdyńskiej marinie przy Nabrzeżu Młodych Żeglarzy o godz. 18. Po tradycyjnym podniesieniu na maszt flag przejdziemy do Alei Żeglarstwa Polskiego, gdzie odsłonięta zostanie tablica poświęcona pamięci Wojciech Orszuloka, wybitnego polskiego żeglarza polarnego. Wojciech Orszulok był jednak nie tylko znakomitym żeglarzem, ale również pierwszym prezesem Pomorskiego Związku Żeglarskiego (wtedy funkcjonującego pod nawą Gdański Okręgowy Związek Żeglarski). Tablica zostanie odsłonięta z okazji 50-lecia PoZŻ, które wypada w tym roku.

Po ceremonii zapraszamy do siedziby Fundacji Helios (budynek JKM Gryf), gdzie otwarta zostanie wystawa największych trofeów polskich żeglarzy. Zgromadzona na niej została ponad setka pucharów, medali i innych pamiątek obrazujących sukcesy naszego żeglarstwa od przedwojnia po czasy współczesne.

Na wystawie obejrzeć będzie można trofea przekazane nam przez najsłynniejszych polskich żeglarzy, m. in. Zygfryda Perlickiego, Krystynę Chojnowską-Liskiewicz, Karola Jabłońskiego czy Przemysława Miarczyńskiego. Są też eksponaty związane z Leonidem Teligą, Henrykiem Jaskułą czy Zbigniewem Puchalskim.

Ostatnim punktem uroczystości będzie spotkanie żeglarskie w siedzibie PoZŻ. Warto podkreślić, że otwarcie sezonu jest w tym roku częścią Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta (29-31 maja), unikalnej imprezy, której celem jest integracja środowisk żeglarskich Gdańska, Gdyni i Sopotu.