Od 5 do 12 września w Punta Ala we Włoszech odbędą się mistrzostwa świata katamaranów klasy A (A-cat). Zgłosiło się ponad 140 zawodników, wśród nich cała czołówka światowa – wielokrotni mistrzowie świata, mistrzowie olimpijscy oraz żeglarze rywalizujący w Pucharze Ameryki. W tym gronie o medale walczyć będę też Polacy. Polskę będzie reprezentowało 8 zawodników: Jacek Noetzel, Tymoteusz Bendyk, Marcin Badzio, Jakub Surowiec, Marcin Kamiński, Stefan Schleifer, Jakub Kopyłowicz (wszyscy z UKS Navigo Sopot) oraz Jarosław Bętkowski (RJK Poznań).

Polski team już ma na swoim koncie międzynarodowe sukcesy. Jacek Noetzel jest wicemistrzem Europy oraz Mistrzem Europy w kategorii Masters z 2013. Polscy juniorzy od dwóch lat całkowicie dominują na podium A klasy. Marcin Badzio – mistrz Europy 2013 i 2014, Tymek Bendyk – wicemistrz Europy 2013 i 2014 oraz Jakub Surowiec – brązowy medalista mistrzostw Europy 2014.

SAC15 (9)Te mistrzostwa są dla nas podsumowaniem bardzo aktywnego sezonu.” – mówi Jacek Noetzel, najbardziej utytułowany polski zawodnik w A klasie, propagator tej klasy i katamaraningu sportowego w Polsce i jednocześnie komandor klubu UKS Navigo w Sopocie. – „Braliśmy udział w kilku imprezach zagranicznych, w tym Mistrzostwach Włoch i Niemiec, gdzie zajęliśmy bardzo wysokie pozycje. Również imprezy krajowe były bardzo udane. Poza tym wszyscy regularnie trenowaliśmy na naszym sopockim akwenie, który nie należy do najłatwiejszych. Mogę powiedzieć, że jesteśmy dobrze przygotowani do tych regat.”

Nie tylko polscy zawodnicy znani są na międzynarodowej arenie A klasy. Zaprojektowany i produkowany przez Jakuba Kopyłowicza z Tczewa katamaran A-cat Exploder jest od 2013 roku jedną z najlepszych konstrukcji. Żeglują na nim najlepsi zawodnicy na świecie.

SAC15 (19)A-cat to nowoczesny jednoosobowy, bardzo szybki katamaran. Od kilku lat klasa ta bardzo się rozwija. W jej konstrukcji wprowadzane są innowacyjne rozwiązania, dzięki którym łódki „latają”, utrzymując się nad wodą tylko na foilach i sterach. Dzięki temu osiągają większe prędkości, a wyścigi tych łódek są jeszcze bardziej widowiskowe.

Życzymy naszym zawodnikom powodzenia i zapraszamy do kibicowania!

Strona regat: http://www.aclassworlds2015.it/

Profil klubu Navigo na FB: https://www.facebook.com/pages/Sopocka-Szko%C5%82a-Katamaraningu-NAVIGO/193932013986884?fref=ts

Tekst: Ewa Górska, zdjęcia: UKS Navigo Sopot