Po raz czwarty już rozegrano regaty o Puchar Korsarza. Pomysł ich wprowadzenia do zwyczajów żeglarskich powstał w 2012 roku, kiedy to przypadało równe 90 lat istnienia Polskiego Klubu Morskiego w Gdańsku – armatora właśnie jachtu o nazwie „Korsarz„, który w 1936 roku odniósł największy żeglarski regatowy sukces Polski okresu międzywojennego, wygrywając regaty przedolimpijskie w Kilonii. Płynął wówczas pod dowództwem kapitana Tadeusza Prechitki. Tegoroczne regaty rozegrano na trasie Gdańsk-Hel-Gdańsk 8 sierpnia. Wystartowali, trzeba powiedzieć, punktualnie o godz. 11.00 z punktu startowego na Zatoce Gdańskiej. Oczywiście wcześniej szykowali i pucowali swoje jachty, przy czym niektórzy nie tylko swoje :), w marinie PKM przy Twierdzy Wisłoujście.

CSPI3309

Jak regaty, to i nagroda – co prawda jest nagrodą przechodnią, ale zawsze pozostaje ślad na grawerowanej tabliczce nazwiska i jachtu zwycięzcy w danym roku. Nagrodę ufundował Pomorski Związek Żeglarski, a jest ona repliką tzw. Złotego Kompasu, który przypadł „Korsarzowi” w roku 1936. Zawodnicy rozgrywali swoje regaty w trzech klasach: ORC Club, KWR i Open – oczywiście osobno pucharami nagradzane, a w regatach brały udział 22 jachty.

LTF_6336

CSPI3318

Jako pierwsza wyruszyła na regaty łódź sędziowska – Berta

CSPI3432

11.00 – wystartowali, lecz niekoniecznie przy silnym wietrze :(

LTF_6505

Wracali ok. godz. 14.20 i nie wydaje się, aby wiatr, mimo iż wyraźnie lepszy, specjalnie im pomagał…

LTF_6539

Wygląda też na to, że humory dopisywały, pokrzepione dodatkowo małym co nieco…

Wyniki odczytywał sędzia główny – Bogusław Kibort, a nagrody wręczał prezes PoZŻ Bogusław Witkowski.

LTF_6595

Najlepszym z najlepszych okazał się Jan Piernikarczyk (na zdjęciu poniżej z lewej), dowodzący znanym nam już jachtem Pallas, związanym z niewiele młodszym od PKM-u gdyńskim Jacht Klubem Morskim Gryf.

LTF_6628

Cezary Spigarski

Zdjęcia: Tadeusz Lademann i Cezary Spigarski

A jak bywało w ostatnich latach – zajrzyj tu:

2012a – kliknij

2012b – kliknij

2013 – kliknij

2014 – kliknij