26 marca br. w sali konferencyjnej Ośrodka Kultury Morskiej, należącego do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, odbyło się seminarium poświęcone wykorzystaniu pali stalowych w budownictwie hydrotechnicznym. Seminarium zatytułowano: „Pale i mikro pale w projektach infrastrukturalnych„. Okazją spotkania inżynierów hydrotechników stało się wkroczenie na polski rynek szwedzkiej firmy SSAB ze swoimi produktami stalowymi – wkroczenie po włączeniu w jej struktury znanej już na naszym rynku firmy z Finlandii Ruukki. Przybyli przedstawiciele firm projektowych, znanych firm zajmujących się budownictwem hydrotechnicznym, a także studenci. Jak przed rozpoczęciem seminarium stwierdził Jerzy Drążkiewicz z Projmors Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Sp. z o.o.: „(…) jest rzeczą bardzo wskazaną, aby ludzie z branży poznawali się wzajemnie podczas tego typu spotkań, co na pewno ułatwi późniejszą, często już na budowach współpracę (…)”. Na pewno też można zapoznać się z rodzajem produktów oferowanych przez firmę-organizatora spotkania. Nie omieszkał też przedstawić obecnych na sali reprezentantów firmy SSAB.

2015_03_26_seminarium_ssab_02

I tak najpierw wypowiedziała się Aleksandra Burska – Specjalista ds. Sprzedaży Produktów w Grupie Infra. Podkreśliła, że obecne spotkanie, w związku z chęcią zaistnienia jej firmy w Polsce – jest pierwszym z planowanego cyklu spotkań w Trójmieście i w kraju.

2015_03_26_seminarium_ssab_10

Wszystkich przywitał Hannu Jokiniemi – Szef Produktu Grupy Infra. Jak powiedział: „(…) od 30-stu lat nasza firma produkuje pale stalowe, mamy nadzieję, że proponowane nie tylko produkty, ale też całe rozwiązania, zostaną przez Państwa uznane za interesujące (…). Reprezentuję zupełnie nową SSAB (po połączeniu z Ruukki) – będziemy proponować mocniejsze, lżejsze i trwalsze rozwiązania.

2015_03_26_seminarium_ssab_11

Dalej już, po przedstawieniu krótkiej historii połączonych właśnie firm, o konkretnych stalowych produktach przez nie na dzisiaj proponowanych mówiła Aleksandra Burska – opierając swój referat na przykładach zastosowania w budownictwie – a że było o czym mówić, zajrzyj do jej prezentacji – kliknij.

2015_03_26_seminarium_ssab_14

O łączeniu wiedzy o stali i fundamentowaniu w kontekście pali stalowych firmy SSAB swoją prelekcję mieli Hannu Jokinieni oraz Piet van Breukelen (Area Sales Manager w SSAB) – zajrzyj do tej prezentacji – kliknij.

2015_03_26_seminarium_ssab_20

Trzeba powiedzieć bardzo długie i szczegółowe wystąpienie, o zastosowaniu pali stalowych w projektach hydrotechnicznych z obrazowym omówieniem miał Jerzy Drążkiewicz. Przy okazji swego wystąpienia, opowiedział też kilka słów, jak powstawały dzisiaj pięknie wyglądające nowe nabrzeża spacerowo-rekreacyjne na gdańskich wyspach – Ołowiance i Spichrzów.

2015_03_26_seminarium_ssab_26

Końcową prezentację wygłosił wiceprezes Paweł Kwarciński z ISPS Sp z o. o. z Katowic, przedstawiając ciekawe informacje na temat wibromłotów i młotów hydraulicznych najnowszej generacji RaMeC.

2015_03_26_seminarium_ssab_38

Na zakończenie tak spędzonego dnia wystąpił jeszcze Franciszek Wiśniewski – emerytowany, długoletni pracownik Urzędu Morskiego w Szczecinie, zapowiadając na dzisiaj w formie suplementu, a za rok w pełnej wersji VI wydanie książki: „Morskie budowle hydrotechniczne. Zalecenia do projektowania” (znaczy u nas wydanie…).

Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym Wam nie przypomniał o istnieniu wydanej przez naszą Fundację w 2009 roku „Encyklopedii Inżynierii Morskiej” – popełnionej przez znanego specjalistę budownictwa hydrotechnicznego, profesora Bolesława K. Mazurkiewicza, bardzo wyczerpująco traktującej ten temat. Można ją nabyć w naszej księgarni – kliknij.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski