W dniu dzisiejszym, 7 maja br. zainaugurowany został kolejny sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia. O godz. 7.00 przy Nabrzeżu Francuskim zacumował pływający pod włoską banderą statek pasażerski „Costa Pacifica”. Jest to pierwsze przybycie do Gdyni tego statku z 7 planowanych na ten rok. „Costa Pacifica” mierzy 290,2 m długości i jest jednym z największych statków wycieczkowych, który w tym roku przybędzie do Gdyni. Niedaleko tej imponującej jednostki pasażerskiej podziwiać można chlubę Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych – niszczyciela USS „Jason Dunham”.

2015_05_07_costa_pacifica_02

Armatorem pierwszego w tym roku gościa z pasażerami na pokładzie – statku „Costa Pacifica” jest Costa Crociere. Statek wybudowano w 2009 roku w stoczni Fincantieri (Włochy). Jego załoga liczy 1100 osób, a na pokład może wejść max. 3800 pasażerów. Statkami bliźniaczymi są: Costa Concordia, Costa Serena, Costa Favolosa, Costa Fascinosa.

„Costa Pacifica” to piękna jednostka, wyposażona m. in. w naturalnych rozmiarów symulator wyścigów samochodowych Grand Prix, olbrzymi ekran na wolnym powietrzu, baseny ze zjeżdżalniami, teatr i usługi centrum urody L’Oreal Paris. Kilka restauracji na pokładach statku proponuje szeroki wachlarz dań różnych kuchni, jak na przykład : francuskiej, włoskiej, meksykańskiej, azjatyckiej, japońskiej. Amatorzy dań fast food oraz zdrowej żywności również znajdą coś dla siebie. „Costa Pacifica” urządzona jest
z zastosowaniem wielu różnych stylów architektonicznych, nawiązujących do różnych gatunków muzycznych i nazywana jest „Statkiem muzyki”. Zapewnia bowiem swym gościom niespotykaną i wyjątkową atrakcję – możliwość nagrania własnej płyty w nowoczesnym studiu nagrań, tuż za teatrem Stardust. „Costa Pacifica” opuści gdyński port dziś o godz. 20.00.

Innym, niezwykle ważnym gościem przy Nabrzeżu Francuskim jest amerykański niszczyciel USS „Jason Dunham”, który stanie się w dniu jutrzejszym celem kolejnej w ostatnim czasie wizyty w Porcie Gdynia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bronisława Komorowskiego. Amerykański okręt weźmie udział w międzynarodowym ćwiczeniu BALTOPS 2015, które odbędzie się w dniach 5 – 20 czerwca br.

2015_05_07_jason_dunham_01

USS „Jason Dunham” to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie okrętów amerykańskiej Marynarki Wojennej. Wyposażony jest w helikoptery SH-60 SeaHawk, rakiety typu ziemia-powietrze SM-2 oraz pociski manewrujące Tomahawk. Jednostka ma 155 m długości i zabiera około 320 osób załogi. Okręt został nazwany na cześć kaprala Piechoty Morskiej Jasona Dunhama, odznaczonego Medalem Honoru, który zginął w Iraku ratując życie dwóch innych żołnierzy Piechoty Morskiej.

Do gdyńskiego portu wchodził też m/v Star Java. Drobnicowiec/kontenerowiec zbudowany w 2006 roku w japońskiej stoczni Mitsui Tamano Engineering & Shipbuilding dla armatora Mitsui Tamano Engineering & Shipbuilding z Bergen w Norwegii (pływa pod banderą norweską z portem macierzystym właśnie w Bergen). Statek odł. 198 m, szer. 32 m i zanurzeniu 7,8 m, 44,692 DWT.

Do gdyńskiego portu wchodził też m/v Star Java. Drobnicowiec/kontenerowiec zbudowany w 2006 roku w japońskiej stoczni Mitsui Tamano Engineering & Shipbuilding dla armatora Grieg Shipping z Bergen w Norwegii (pływa pod banderą norweską z portem macierzystym właśnie w Bergen). Statek o dł. 198 m, szer. 32 m i zanurzeniu 7,8 m, 44,692 DWT

Dział PR ZMPG-a S.A.

Zdjęcia: Tadeusz Urbaniak i Cezary Spigarski (również komentarz)