27 maja br. w Sopockim Klubie Żeglarskim Ergo Hestia zorganizowano konferencję prasową, na której komandor klubu Piotr Hlavaty oraz jeden z najbardziej znanych zawodników uprawiających windsurfing – Max (Maksymilian znaczy się…) Wójcik opowiedzieli o zamierzeniach regatowych i zawodach, które w bieżącym sezonie planuje się w Sopocie.

2015_05_27_ergo_hestia_02

I tak komandor Piotr Hlavaty zapowiedział rozpoczęcie od Pucharu Prezydenta Sopotu – tradycyjnej imprezy dla „deskarzy”, będącej dla młodzieży eliminacją do Mistrzostw Świata. W ramach tej imprezy zawierają się też Mistrzostwa Polski w klasie Formuła Windsurfing oraz Puchar Europy w klasie Moth (mówią, że najbardziej widowiskowej i niezwykle szybkiej – jednoosobowe łódki mogą osiągać ponad 30 węzłów – rekord prędkości Moth’a to 31,1 węzłów czyli 57,6 km/h). Powiedział: „(…) bardzo bym chciał, abyście zobaczyli jak taka łódź płynie ponad wodą – jest to pewna nowość i jeszcze rzadkość… To nowa technika pływania, związana z nowym sprzętem.” W Sopocie takie zawody odnotują swój debiut. Będą to trzy dni żeglarskich emocji 5-7 czerwca br. Zobaczymy też rywalizację w klasach RS:X, RS:X Junior i Raceboard, a najmłodsi staną do szranków w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w juniorskiej klasie Techno 293.

2015_05_27_ergo_hestia_03

Będą też tradycyjne zawody – Mistrzostwa Świata w klasie Raceboard: „To piękna klasa, bardzo żeglarska, jeżeli chodzi o windsurfing i mamy tu swojego faworyta i człowieka, który wszystko o niej wie – a jest to Max…

2015_05_27_ergo_hestia_04

Zapytany, kogo się boicie w tych zawodach, Max Wójcik odpowiedział: „(…) nie ma takich osób, jesteśmy dobrze przygotowani. Jeśli o mnie chodzi – mam doskonałą ekipę, z którą mogę trenować, mam wsparcie klubu na własnych wodach – daje mi to pewność siebie, mimo, że jeszcze dokładnie nie wiem, kto tu przyjedzie (…).” Jak powiedział, bardzo chętnie zmierzyłby się z Pawłem Gardasiewiczem, z którym w roku 2014 przegrał Mistrzostwa Europy w klasie Raceboard, kończąc je na drugim miejscu. Max Wójcik zapowiedział też (z uśmiechem) swój ślub, który ma odbyć się w przyszłym tygodniu w Oliwie… co, jak się wyraził może mieć pewien wpływ na jego przygotowania… :) Generalnie mówił, że ma dobrą formę, nowy sprzęt i zamierza zostać zwycięzcą… Te zawody rozegrane zostaną w dniach 8-13 czerwca, z udziałem ok. 100 uczestników. Rywalizacja odbędzie się o Puchar Prezesa Grupy Ergo Hestia.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski