W poniedziałek, 9 marca, o godzinie 08:00, a Porcie Wojennym w Gdyni – Oksywiu, odbyła się uroczystość upamiętniająca 44 rocznicę utworzenia 3. Flotylli Okrętów. W ramach święta Flotylli dokonano uroczystego podniesienia bander na nowo wcielonych motorówkach hydrograficznych: MH 2, MH 3 oraz MH 4.

Obchody 44. rocznicy utworzenia 3. Flotylli Okrętów im. komandora Bolesława Romanowskiego rozpoczęły się o godzinie 08:00 od podniesienia wielkiej gali banderowej na okrętach zacumowanych w gdyńskim Porcie Wojennym. Następnie przeprowadzono pierwsze podniesienie bander na trzech nowo wcielonych motorówkach hydrograficznych: MH 2, MH 3 i MH 4. Uroczystość w asyście honorowej Orkiestry i Kompanii Reprezentacyjnej MW zakończyła defilada pododdziałów.

2015_03_09_kutry_hydro_02

3. Flotylla Okrętów jest uderzeniowym związkiem taktycznym Marynarki Wojennej. O jej sile stanowią fregaty, okręty podwodne i okręty rakietowe wchodzące w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych i Dywizjonu Okrętów Podwodnych. Okręty ratownicze, szkolne, rozpoznawcze i hydrograficzne znajdują się natomiast w strukturach Dywizjonu Okrętów Wsparcia, Grupy Okrętów Rozpoznawczych i Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW. Jednostki 3. Flotylli Okrętów odpowiadają również za ochronę i obronę wybrzeża (43. Batalion Saperów, 9. Dywizjon Przeciwlotniczy i Morska Jednostka Rakietowa) oraz logistyczne zabezpieczenie działań (Komenda Portu Wojennego Gdynia). Ponad 3 tysiące marynarzy służących w 3. Flotylli Okrętów stacjonuje w największej polskiej bazie morskiej w Gdyni oraz w jednostkach na półwyspie helskim i w Ustce.

Od lewej: Zastępca Dowódcy 3. Flotylli Okrętów kmdr Ryszard Grudziński, Dowódca 3. Flotylli Okrętów kadm. Mirosław Mordel, Inspektor Marynarki Wojennej kadm. Marian Ambroziak

Od lewej: Zastępca Dowódcy 3. Flotylli Okrętów kmdr Ryszard Grudziński, Dowódca 3. Flotylli Okrętów kadm. Mirosław Mordel, Inspektor Marynarki Wojennej kadm. Marian Ambroziak

Wcielone do służby motorówki hydrograficzne typu Wildcat-40 zostały wybudowane w irlandzkiej stoczni Safehaven Marine w Cork. Przeznaczone są do prowadzenia prac sondażowych w portach oraz strefie przybrzeżnej do 20 Mm od brzegu, a w szczególności do: prowadzenie trałowania hydroakustycznego akwenów morskich, torów wodnych oraz kotwicowisk i poligonów morskich MW, poszukiwania, identyfikacji i klasyfikacji obiektów podwodnych, prowadzenia pomiarów hydrologicznych oraz zbierania, przetwarzania oraz wstępnego opracowywania danych hydrograficznych do produkcji i aktualizacji map morskich M. Bałtyckiego, a także wystawiania pływającego oznakowania nawigacyjnego.

Podstawowe parametry taktyczno – techniczne:

  • długość: 12,8 m;
  • szerokość: 4,8 m;
  • zanurzenie: 1,3 m;
  • masa: 16800 kg;
  • prędkość: 13 w;
  • obsada: 4 osoby;
  • autonomiczność: 4 doby;
  • dzielność morska: st. m. 5.

Rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów

kmdr ppor. Radosław Pioch

Zdjęcia: Cezary Spigarski (więcej fotek – galeria)