Inauguracja Święta Morza tuż, tuż!

W najbliższą sobotę – 20 czerwca o godz. 12.00 rozpocznie się oficjalnie Święto Morza w Gdyni. Zapraszamy do udziału.

Już po raz trzeci w Gdyni w ostatni tydzień czerwca odbędzie się Święto Morza – impreza w programie, której jest prawie 40 wydarzeń o morskim charakterze. Ich dokładną listę znaleźć można na stronie: www.swietomorza.eu.

Swieto_Morza_logo

Oficjalna inauguracja Święta Morza 2015 odbędzie się w najbliższą sobotę tj. 20 czerwca o godz. 12.00. Uroczystość rozpocznie się na placu przy okręcie-muzeum „Błyskawica”. Na maszt podniesiona zostanie flaga imprezy, a władzę w mieście przejmie symbolicznie Neptun ze swoim orszakiem, czemu towarzyszyć będą salwy z okrętu.

dni_morza_2013_rozpoczecie_07a

Po wielu latach powrócono w Gdyni do organizacji obchodów związanych z morzem – zostały powołane do życia pod nową nazwą Święto Morza. 22 czerwca 2013 roku Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oddał symboliczny klucz do bram miasta Gdyni Neptunowi. Tegoroczne Święto Morza będzie obchodzone po raz trzeci (cs)

Zaraz potem w morze wyjdzie statek Urzędu Morskiego w Gdyni, z którego pokładu złożony zostanie wieniec ku pamięci tych, co odeszli na wieczną wachtę.

Po powrocie na ląd, w Alei Żeglarstwa Polskiego w gdyńskiej marinie, zostanie odsłonięta kolejna tablica tym razem poświęcona żeglarzowi Michałowi Sumińskiemu szerzej znanemu z prowadzenia słynnego programu telewizyjnego „Zwierzyniec”.

Chętni będą też mogli zwiedzić wystawę trofeów polskich żeglarzy otwartą niedawno w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Serdecznie zapraszamy!

Tomasz Falba

Zdjęcia: Cezary Spigarski

 * * *

Inauguracja Święta Morza 2015

 

Termin: 20 czerwca (sobota), godz. 12.00

Miejsce: plac przed okrętem-muzeum „Błyskawica”, Zatoka Gdańska, Aleja Żeglarstwa Polskiego,

Fundacja Helios, siedziba Pomorskiego Związku Żeglarskiego

PROGRAM:

plac przed okrętem-muzeum „Błyskawica”

Godz. 12

– wprowadzenie – Aleksander Gosk

– przemówienie wiceprzewodniczącej Rady Miasta Gdyni Joanny Zielińskiej

– przemówienie prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzeja Królikowskiego

– podniesienie flagi Święta Morza (poczet wystawia Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej)

– salwa z „Błyskawicy”

– symboliczne przekazanie kluczy do miasta przez wiceprzewodniczącą Rady Miasta Gdyni Joannę Zielińską Neptunowi (w tej roli młodzież z X LO w Gdyni)

 

Zatoka Gdańska

Godz. 12.30 – wypłynięcie w morze na statku Urzędu Morskiego w Gdyni, złożenie wieńca na wodach Zatoki Gdańskiej tym, co odeszli na wieczną wachtę (modlitwę prowadzi ks. Edward Pracz)

Aleja Żeglarstwa Polskiego w gdyńskiej marinie

Godz. 13. 15

– wprowadzenie – Aleksander Gosk

– wystąpienie prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego

– odsłonięcie tablicy poświęconej Michałowi Sumińskiemu – delegacja w składzie: prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska i prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Królikowski

– poświęcenie – ks. Edward Pracz

– złożenie kwiatów

– wspomnienia Michała Sumińskiego (dla chętnych)

Fundacja Helios (budynek Jacht Klubu Morskiego Gryf)

Godz. 13. 30 – catering na zakończenie uroczystości

DLA CHĘTNYCH – Istnieje możliwość zwiedzenia wystawy „Trofea polskich żeglarzy” znajdującej się w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

UWAGA! Dla dziennikarzy, którzy chcieliby obserwować złożenie kwiatów na morzu z wody przygotowane będą dwa jachty. Wypłynięcie z gdyńskiej mariny: ok. godz. 12.20. Zgłoszenia przyjmuje Ewa Górska: 664-052-804.