Ponad trzydzieści wydarzeń o charakterze morskim znalazło się w programie tegorocznej edycji Święta Morza. Dzisiaj (tj. 20 maja) na pokładzie żaglowca „Dar Młodzieży” w Gdyni odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca trzecią edycję imprezy.

2015_05_20_konf_święto_morza_06

Od lewej: reprezentujący organizatorów – prorektor ds. morskich Akademii Morskiej w Gdyni Henryk Śniegocki, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Królikowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, oficer prasowy 3FO kpt. mar. Przemysław Płonecki, sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarki Morskiej Jerzy Lewandowski, Specjalista ds. promocji Muzeum Marynarki Wojennej Agnieszka Skibińska oraz dyrektor tegoż muzeum Tomasz Miegoń

W spotkaniu z dziennikarzami, które zbiegło się z obchodzonym dzisiaj Europejskim Dniem Morza, wzięli udział przedstawiciele organizatorów Święta Morza i jego uczestników. Przedstawili szczegóły wydarzenia, które odbędzie się w Gdyni w dniach 20-28 czerwca.

Inauguracja Święta Morza zaplanowana jest na 20 czerwca na godz. 12 przed okrętem-muzeum „Błyskawica”, który z tej okazji odda salut armatni. Prezydent Gdyni przekaże symbolicznie klucze do miasta Neptunowi, a w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięta zostanie tablica poświęcona Michałowi Sumińskiemu.

Święto Morza zakończy się 28 czerwca Świętem Marynarki Wojennej. W jego trakcie udostępnione zostaną do zwiedzania okręty 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

Jak co roku niewątpliwą atrakcją Święta Morza będzie pokaz działań antyterrorystycznych na morzu z udziałem promu Stena Line, który odbędzie się 26 czerwca. Statek stanie bardzo blisko Mola Południowego, gdzie będzie doskonale widoczny.

Swieto_Morza_logo_m

W trakcie Święta Morza obejrzeć można będzie wystawy m. in. trofeów polskich żeglarzy i ukazującą Polaków na Hornie. W ramach kolejnej odsłony akcji „Pomorze na morze” będzie można bezpłatne pożeglować po Zatoce Gdańskiej jachtami. Najmłodsi zaś będą mogli skorzystać z symulatora żeglarskiego.

Święto Morza będzie też okazją do zwiedzenia „Daru Młodzieży” i poznania historii statku szkolnego Akademii Morskiej w Gdyni „Horyzont II”. Na gości czekać będzie też BCT i jeden z promów Steny Line, które otworzą swoje podwoje. Będzie też można skorzystać z „białej soboty” w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. 28 czerwca na swoje atrakcje zaprasza Muzeum Marynarki Wojennej.

W trakcie tegorocznej edycji Święta Morza mocno widoczni będą Kaszubi. Mieszkańcy Trójmiasta i turyści będą mogli skorzystać z Jarmarku Kaszubskiego oraz popływać na tradycyjnych żaglowych łodziach kaszubskich pomerankach. 21 czerwca zaś Centrum Wychowania Morskiego ZHP zaprasza na Dzień Wagnera w ramach, którego będzie można skorzystać z darmowych rejsów „Zjawą IV”.

Gościem specjalnym Święta Morza 2015 będzie jacht „Empatia Polska” przygotowany do pływania z niepełnosprawnymi. 22 i 27 czerwca będzie go można zwiedzać.

Wyżej wymienione imprezy to tylko niektóre z atrakcji tegorocznego Święta Morza w Gdyni. Baltic Warriors. Gra o Bałtyk, regaty, pokazy ratownicze, Dzień Otwarty Muzeum Miasta Gdyni, Gdyńska Mila Nurkowa, Cudawianki, Puchar Bombardierów z Wybrzeża, a dla ducha msza w intencji ludzi morza to kolejne wydarzenia, na które wato zwrócić uwagę.

Pierwsze Święto Morza w Gdyni, w odnowionej formule, odbyło się dwa lata temu. Była to reaktywacja imprezy nawiązującej do przedwojennych tradycji. Więcej o Święcie Morza w Gdyni poczytać można na oficjalnej stronie internetowej imprezy: www.swietomorza.eu.

Tomasz Falba

Zdjęcia: Cezary Spigarski