20 czerwca br. w samo południe rozpoczęto uroczystości inauguracyjne III edycji Święta Morza. Rozpoczęto je w Gdyni, w której to święto, zwane wówczas Dniami Morza zapoczątkowano w roku 1932. Wtedy z prawie 150 tysięcznym udziałem mieszkańców z całej Polski – dzisiaj już nie tak huczne i ludne, ale za to z zamiarem konsekwentnego przywracania temu świętu dawnego rozmachu i zainteresowania. Bo przecież dostęp do morza mamy dzisiaj większy, niż wtedy w latach międzywojennych i powinniśmy ze szczególną pieczołowitością przywrócić temu faktowi znaczenie i dbać o rozwój korzyści z tego faktu płynący.

CSPI9797

Tego roku rozpoczęcia dokonano z pokładu ORP Błyskawica (poprzednie edycje zapoczątkowywano przy Płycie Marynarza Polskiego). Prowadził ceremonię Aleksander Gosk, inaugurujące przemówienie wygłosiła najważniejsza reprezentacja morza w Rządzie RP – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury prof. Dorota Pyć, przemawiała Joanna Zielińska, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Pełnomocnik Prezydenta ds. sportu, a chwilę później jeden z głównych organizatorów – dyrektor Urzędu Morskiego i Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. ż. w. Andrzej Królikowski.

CSPI9879

Po przemówieniach otwierających Święto Morza, podniesiono na maszt flagę tego święta, a zaraz potem huknęło z dział ORP Błyskawica 11 salw armatnich.

CSPI9872

CSPI9917

Następnie reprezentująca władze miasta Joanna Zielińska oficjalnie i na czas trwania obchodów Święta Morza – przekazała na ręce zarządzającego nimi Neptuna klucz do miasta Gdyni. (Neptun i jego świta to grupa młodzieży z X LO w Gdyni).

CSPI9961

Po takim otwarciu statkiem Urzędu Morskiego Zodiak zawieziono na Zatokę Gdańską wieniec z zadaniem oddania hołdu ludziom morza, którzy odeszli na wieczną wachtę, co pokładu statku obserwował Tadeusz Lademann.

CSPI9782

Dodatkową, zamykającą uroczystości otwarcia Święta Morza atrakcją było odsłonięcie tablicy poświęconej Michałowi Sumińskiemu. I tu wszyscy wiemy, jak pięknie przekazywał nam swoją pasję do zwierząt, snując wspaniałe opowieści na ich temat, ale nie wszyscy wiemy (znaczy żeglarze wiedzą), że drugą Jego pasją było właśnie uprawianie żeglarstwa i szkolenie młodego żeglarskiego narybku. I właśnie dlatego poświęconą mu tablicę w gdyńskiej Alei Żeglarstwa odsłonili własnoręcznie Joanna Zielińska, prezes PoZŻ Bogusław Witkowski oraz dowódca 3. FO kontradmirał Mirosław Mordel, a duchowych formalności dopełnił ks. Edward Pracz. Potem było jeszcze zwiedzanie wystawy poświęconej trofeom polskich żeglarzy, gdzie rolę kustosza i przewodnika osobiście pełnił prezes Bogusław Witkowski.

LTF_1523

Cezary Spigarski

Zdjęcia: Tadeusz Lademann, Cezary Spigarski