Święto Wojska Polskiego przypadające na dzień 15 sierpnia przywrócono Ustawą z 30 lipca 1992 roku – na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku tego właśnie dnia rozegranej. Jak co roku Gdynia przyłącza się do obchodów, organizując je wspólnie z Marynarką Wojenną. Uroczystości zawsze rozpoczynają się przy Płycie Marynarza Polskiego (zakładamy, że od roku 2018 – będziemy obchodzić to święto przy zupełnie nowym pomniku).

CSPI5076

Tak i tego roku rozpoczęto meldunkiem złożonym Szefowi Sztabu 3 Flotylli Okrętów – komandorowi Grzegorzowi Tarkowskiemu, który chwilę później przyjął honory od Kompanii Honorowej, aby następnie na maszt powędrowała biało-czerwona. Odczytano stosowne, okolicznościowe rozkazy, a z zacumowanej przy Nabrzeżu Pomorskim ORP „Błyskawica” huknęło z dział salwą złożoną z 21 wystrzałów. Przemówił Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdyni
Pełnomocnik Prezydenta ds. Bezpieczeństwa – Andrzej Bień. Wystrzeliły karabiny Kompanii Honorowej.

CSPI5094

Po części oficjalnej przybyłe delegacje dokonały ceremonii złożenia wiązanek na tę okazję przygotowanych kwiatów. Na zakończenie uroczystości odbyła się jeszcze zwyczajowa defilada.

CSPI5226

CSPI5366

Oczywiście na okrętach obowiązywała gala banderowa.

Widziałem wielu przybyłych, byli mieszkańcy i turyści, władze miasta na czele z prezydentem Wojciechem Szczurkiem, przedstawiciele Rady Miasta Gdyni, duchowni, wojskowi (nawet reprezentujący Wietnam) i służby mundurowe, członkowie stowarzyszeń kombatanckich, przedstawiciele urzędów i instytucji, rzemieślnicy, w dość sporej ilości dawno nie widziani politycy, szykujący się do przejęcia władzy – natomiast z przykrością stwierdzam, że tych jeszcze ją reprezentujących – nie widziałem. I traktujcie to proszę, jako „wytyk”!

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski