17 czerwca o godz. 9.00 ruszyła w Akademii Morskiej w Gdyni międzynarodowa, 11. już konferencja morska TransNav 2015. Z całego świata zjechało na nią około 200 osób z 60. krajów – na co dzień zajmujących się sprawami nawigacyjnymi i bezpieczeństwem żeglugi. Oczywiście, jak spojrzeć na listę referujących swoje tematy – większość reprezentuje uczelnie morskie swoich krajów. Wszystkich powitał Dziekan Wydziału Nawigacyjnego dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit, prof. nadzw. AM – główny organizator, a także sprawca rozmachu i światowego zasięgu tej konferencji.

CSPI8909

Za stołem prezydialnym, od lewej przedstawiciele Komitetu Honorowego: Prezes Nautical Institute Robert McCabe, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury prof. Dorota Pyć, Prorektor ds. morskich AM dr inż. kpt. ż. w. Henryk Śniegocki prof. nadzw. AMG, kpt. ż. w. Anna Wypych Namiotko - Stały Przedstawiciel Polski przy Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO w Londynie

Za stołem prezydialnym, od lewej przedstawiciele Komitetu Honorowego: Prezes Nautical Institute Robert McCabe, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury prof. UG dr hab. Dorota Pyć, Prorektor ds. morskich AM dr inż. kpt. ż. w. Henryk Śniegocki prof. nadzw. AMG, kpt. ż. w. Anna Wypych Namiotko – Stały Przedstawiciel Polski przy Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO w Londynie

Wszyscy zasiadający za tym stołem mieli też swoje powitalne przemowy (co zostało zawarte w przygotowanej broszurze programowej – kliknij) wraz z życzeniami satysfakcjonujących obrad, których zapowiada się co niemiara. Oczywiście piszący te słowa nie jest specjalistą – nawigatorem (z racji kierunku ukończonych w tej uczelni studiów – miał raczej szansę stać się specjalistą zaopatrzenia statków w prowiant i zarządzania Działem Hotelowym – ale to już stare dzieje…), tak więc nie opisze dokładnie o czym tu się dzieje, czy też będzie działo (trzeba by to przecież popełnić w postaci grubej księgi) – postara się raczej to zobrazować – aby tak ważna, praktycznie od 22 lat organizowana i rozwijana konferencja nie pozostała bez echa na tej stronie.

Zanim przystąpiono do pierwszej sesji plenarnej, Dziekan Weitrit przygotował wszystkich z dużą dawką poczucia humoru, przedstawiając całą organizację konferencji i wszystkie atrakcje, których uczestnicy mogą się spodziewać – obrazując na slajdach miejsca docelowe. Okazało się przy tym, że kiedy niemowlęciem będąc, otrzymał swoje Imię i Nazwisko – jakby siła wyższa już przewidziała czym to w przyszłości będzie się zajmował… :) – dop. red. A po wyjaśnieniu tej zasadniczej zależności oraz przedstawieniu swojego Komitetu Organizacyjnego (jak już pisałem wcześniej od 4. kadencji bez zmian) – ludzi, którzy współtworzą całą obecną organizację konferencji – swój występ miał jeszcze chór uczelniany. Partnerem głównym przygotowania tego wielkiego światowego wydarzenia jest Nautical Institute, mający swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii. Jest to organizacja zrzeszająca specjalistów zawodowo zajmujących się sprawami nawigacji i bezpieczeństwa na morzach i oceanach świata, grupuje ok. 7 tys. członków w 110 krajach.

CSPI9042

I rozpoczęła się sesja inaugurująca, a po niej wszyscy zgromadzili się przed wejściem do Uczelni, aby utrwalić się na wspólnym zdjęciu. W budynku głównym Akademii Morskiej odbyły się jeszcze dwie kolejne sesje i potem, już posileni, wszyscy rozpoczęli obrady w budynku Wydziału Nawigacyjnego, gdzie również będą przebiegały kolejnego dnia.

CSPI9093

CSPI9186

Tak się też złożyło, że kolejne panele dyskusyjne, odbywały się na terenie Wydziału Nawigacyjnego.

CSPI9530

CSPI9359

18 czerwca 2015 r. – ciąg dalszy konferencji.

CSPI9505

Konferencja zakończy się uroczyście w Folwarku Karczemka, nad brzegiem Jeziora Piniewskiego, które stanowi część Kanału Elbląskiego – będącego główną atrakcją turystyczną ostatniego dnia konferencji, 19 czerwca br.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski