Tak jednogłośnie zadecydowali radni 24 czerwca br. na posiedzeniu Rady Miasta Gdyni. Pomnik Polski Morskiej będzie pierwszym tego rodzaju w Polsce.

LTF_2608

Projekt uchwały przedłożyła Radzie Miasta Gdyni radna, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. sportu Joanna Zielińska

Obiekt ma powstać na Skwerze Kościuszki w miejscu gdzie teraz znajduje się Płyta Marynarza Polskiego oraz terenie przyległym. Ma nie tylko przypominać o polskich związkach z morzem, ale również edukować. Ma spełniać funkcje reprezentacyjne, ale być również miejscem przyjaznym dla mieszkańców i turystów.

O budowę Pomnika Polski Morskiej wnioskowali prezes Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzej Królikowski i prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski. Ich pomysł poparło ponad sto instytucji z terenu całego kraju.

Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na lokalizację pomnika na Skwerze Kościuszki. Wykonanie uchwały powierzyli prezydentowi miasta Wojciechowi Szczurkowi. Tekst dokumentu znaleźć można TUTAJ. Aby wykonać uchwałę prezydent będzie musiał niebawem rozpisać konkurs na projekt monumentu.

Pomnik Polski Morskiej ma zostać odsłonięty podczas Święta Morza w czerwcu 2018 roku z okazji 100-lecia utworzenia Marynarki Polskiej, 100-lecia powstania Ligi Morskiej i Rzecznej, ale przede wszystkim w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jego budowa ma zostać sfinansowana ze składek społecznych, pieniędzy sponsorów i budżetu Gdyni.

Decyzja radnych zbiegła się z tegoroczną edycją Święta Morza. Impreza kończy się w najbliższą niedzielę tj. 28 czerwca.

Więcej o Pomniku Polski Morskiej znaleźć można TUTAJ.

Tomasz Falba

Zdjęcia: Tadeusz Lademann i Cezary Spigarski

 

KALENDARIUM PROJEKTU:

16 lutego 2015 r. – takie były początki

24 marca list do organizacji z prośbą o wsparcie. Listę instytucji i osób, które dotychczas udzieliły wsparcia dla idei Pomnika znaleźć można TUTAJ.

30 kwietniapismo do prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka

24 czerwcauchwała Rady Miasta Gdyni