Dzisiaj (25 marca br.) w SKŻ Ergo Hestia Sopot odbyła się konferencja prasowa inaugurująca pomorską edycję programu ENERGA Sailing. W konferencji udział wzięli patroni pomorskiego programu – czołowi polscy zawodnicy w klasie RS:X: Przemek Miarczyński, Maja Dziarnowska i Paweł Tarnowski oraz prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, partnera programu, Bogusław Witkowski.

I od wystąpienia prezesa Witkowskiego rozpoczęto. Jak powiedział, miejsce dzisiejszej konferencji jest szczególne z kilku względów – tutaj narodziła się polska najsilniejsza broń żeglarska – deska, tu żegnaliśmy kadrę udającą się na igrzyska olimpijskie do Londynu (rok 2012), które zaowocowały dwoma medalami, a teraz z kolei budujemy tu kolejną edycję regionalnego programu Energa Sailing, skierowanego nie do żeglarzy, a do młodzieży, która żeglarstwem dopiero ma szansę się „zarazić” – i to właśnie jest naszym wyzwaniem, wspólnie z obecnymi tu znanymi sławami żeglarskimi włączającymi się do projektu.

Od początku marca ruszyła 3 edycja największego w Polsce programu edukacji żeglarskiej dla najmłodszych ENERGA Sailing. W województwie pomorskim, od tego roku programem objęte są już 2 miasta – po raz trzeci Gdynia i po raz pierwszy Sopot. W Sopocie dzieci będą uczyć się żeglować na windsurfingu, w Gdyni, tak jak w poprzednich edycjach, na łódkach klasy Optimist. W pomorskiej edycji weźmie udział w sumie 150 dzieci (w Sopocie 50, w Gdyni 100).

2015_03_24_energa_sailing_04

Głos zabrał Maciej Szafran z Polskiego Związku Żeglarskiego. Zaprezentował podczas swojego wystąpienia ogólny zarys programu. Jak powiedział oprócz zdobywania umiejętności żeglarskich przez dziecięcych jego uczestników – promowane i propagowane będą takie wartości, jak: odpowiedzialność, przywództwo, integrowanie, współdziałanie w grupie, uczciwość i zasady „fair play” – wartości wpisane w żeglarstwo.

W program ENERGA Sailing zaangażowani są zawodnicy Kadry Narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego, którzy są patronami poszczególnych regionów. Poprowadzą poszczególne zajęcia dla dzieci, będą wspierać swoich podopiecznych podczas cyklu regat oraz wezmą udział w Wielkim Finale ENERGA Sailing Cup w Sopocie. Patronem regionalnym programu w Gdyni jest brązowy medalista ostatnich Igrzysk Olimpijskich Przemysław Miarczyński, a w Sopocie – Maja Dziarnowska i Paweł Tarnowski, wszyscy reprezentujący barwy Sopockiego Klubu Żeglarskiego Ergo Hestia. Honorowy patronat nad programem ENERGA Sailing objął Minister Sportu i Turystyki, a partnerem programu na Pomorzu jest Pomorski Związek Żeglarski.

2015_03_24_energa_sailing_11

O swoich doświadczeniach windsurfingowych, o początkach ich zdobywania opowiedział Paweł Tarnowski, który nauki takiego pływania zaczął pobierać już w wieku 10 lat (obecnie ma 21). Podkreślił, że jedną z ważniejszych zalet programu jest jego nieodpłatność – uprawianie żeglarstwa i dyscyplin pokrewnych wiąże się zawsze ze sporą ilością wydatków i dlatego spora część sportowego narybku pozbawiana jest szansy zaistnienia – program ma pomóc w wyłuskaniu nie jednego, a kilku czy kilkunastu potencjalnych przyszłych mistrzów tego sportu. Program ten umożliwia zapoznanie się z deską i żaglem wszystkim chętnym, natomiast najlepszym umożliwi kontynuację w przyszłości, również w oparciu o różnego rodzaju stypendia.

ENERGA Sailing skierowany jest do dzieci ze szkół podstawowych w wieku 7-9 lat (Optimist) i 9-11 lat (windsurfing). W całym kraju realizowany jest w 8 ośrodkach: Gdyni, Sopocie, Szczecinie, Olsztynie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i Krakowie, przy udziale instruktorów PZŻ i przeszkolonych nauczycieli wychowania fizycznego ze szkól uczestniczących w Programie. Po etapie teoretycznym w marcu i kwietniu, rozpoczną się zajęcia praktyczne na wodzie: dla młodszej grupy uczestników w klasie Optimist, a dla starszej – w windsurfingu, o który w tym roku poszerzono program. Rekrutacja do programu szkółki żeglarskiej prowadzona była przez regionalnych koordynatorów Programu przy współpracy z Okręgowymi Związkami Żeglarskimi, samorządami i szkołami. W tym roku we wszystkich ośrodkach udział w szkoleniu weźmie ponad 800 uczestników, dla których zaplanowano 6300 godzin zajęć. Dla najlepszych i najbardziej zaangażowanych uczestników zorganizowane zostaną latem żeglarskie półkolonie ENERGA Sailing Camp.

2015_03_24_energa_sailing_17

Było też o osiągnięciach sportowych siedzących za stołem uznanych zawodniczki i zawodników, o ciężkiej pracy, wyczerpujących treningach związanych z osiąganiem sukcesów oraz o zawiłościach i sposobach punktowania tych osiągnięć podczas zawodów.

Głównym celem programu jest popularyzacja żeglarstwa oraz zachęcenie dzieci i młodzieży do aktywnej formy spędzania wolnego czasu, niezwykle istotnej do prawidłowego rozwoju młodego człowieka. Program ma za zadanie łączyć ze sobą elementy edukacyjne i sportowe. Jedną z najważniejszych zalet tego projektu jest fakt, że żeglarską przygodę mogą rozpocząć dzieci, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z tym sportem. Projekt zakłada prowadzenie dodatkowo szerokiego programu edukacyjnego wokół żeglarstwa i realizowany jest wspólnie z okręgowymi związkami żeglarskimi. Zajęcia są bezpłatne, raz w tygodniu dla każdego uczestnika. Mają one zachęcić dzieci do rozpoczęcia żeglarskiej przygody, którą po zakończeniu programu będą mogły kontynuować w klubach i szkółkach żeglarskich.

Program szkoleniowy prowadzony jest według jednakowego dla wszystkich ośrodków standardu szkolenia oraz uzyskiwania certyfikatów umiejętności na bazie materiałów szkoleniowych Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej ISAF.

Źródło: PoZŻ

Zdjęcia: Tadeusz Lademann i Cezary Spigarski (również komentarz pod nimi)