8 maja br., zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, odbyła się wizyta Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego na amerykańskim niszczycielu rakietowym USS „Jason Dunham„, cumującym przy Nabrzeżu Francuskim w Porcie Gdynia.

2015_05_08_prezydent_komorowski_na_uss_jason_dunham_01

Prezydenta przyjął dowódca okrętu komandor Darren T. Dugan. Podczas wizyty Prezydentowi towarzyszyli m.in.: Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Lech Majewski, Inspektor Marynarki Wojennej kadm. Marian Ambroziak oraz dr Zbigniew Włosowicz – zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Swój udział zaznaczył też ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull. Po krótkim spotkaniu połączonym ze zwiedzeniem okrętu, Prezydent Bronisław Komorowski powiedział kilka słów do zgromadzonych pod burtą okrętu przedstawicieli mediów.

2015_05_08_prezydent_komorowski_na_uss_jason_dunham_28

W pierwszych słowach podkreślił, jak wielkie jest znaczenie z punktu widzenia naszego uczestnictwa w NATO i solidarności, którą ta wizyta demonstruje. Jak powiedział: „Solidarności okazywanej, a nawet demonstrowanej, ze względu na zaistniałą niełatwą sytuację w rejonach naszych granic, ze względu na sytuację zwiększonego poczucia bezpieczeństwa w wyniku zachowań Rosji w naszym regionie. Chciałbym podkreślić, że widać tu nie tylko potęgę Stanów Zjednoczonych. Okręt, który tu przyszedł do Gdyni ma ogromne możliwości. Jest to też cząstka systemu ogólnonatowskiego, w którym jesteśmy liczącym się elementem. Chciałbym też wyrazić głęboką satysfakcję, że w ostatnim czasie udało się w sposób widoczny,  w sposób efektywny, a nie tylko efektowny, wzmocnić obecność sił sojuszniczych na terytorium państwa polskiego. Ćwiczenia BALTOPS 2015 i wizyta okrętu jest dowodem na tę zwiększoną obecność, a przez to na zwiększenie naszego poczucia bezpieczeństwa poprzez skuteczne zabieganie o to, aby w sytuacjach trudnych było widać, że solidarność natowska przejawia się w obecności elementów siły całego Sojuszu na wschodniej flance, którą także współtworzy Polska, także Polska na Bałtyku. Dziękuję!”

2015_05_08_prezydent_komorowski_na_uss_jason_dunham_37

Ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull

2015_05_08_prezydent_komorowski_na_uss_jason_dunham_41

Od lewej: Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Lech Majewski, Inspektor Marynarki Wojennej kadm. Marian Ambroziak oraz zastępca szefa Zespołu Zwierzchnictwa Operacyjnego w Departamencie Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi płk Waldemar Kozicki, w dość niecodziennej, prawie kosmicznej portowej scenerii…

2015_05_08_prezydent_komorowski_na_uss_jason_dunham_40

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski