24 czerwca w Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni odbyło się wodowanie nowoczesnego katamaranu naukowo-badawczego, który powstał na zamówienie Uniwersytetu Gdańskiego. Jednostka powstała w ramach współpracy konsorcjum stoczni Nauta i Crist.

W uroczystej ceremonii wodowania uczestniczyli przedstawiciele władz Miasta, reprezentacja Uniwersytetu Gdańskiego, dziennikarze oraz mieszkańcy Trójmiasta.

CSPI1562

CSPI1675

Ceremonię rozpoczął Prezes Zarządu Nauta S.A. Krzysztof Juchniewicz

CSPI1683

Prorektor Uniwersytetu Gdańskiego ds. Nauki prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn

Prototypowy katamaran został wyposażony w specjalistyczne urządzenia do interdyscyplinarnych badań środowiska i przyrody Morza Bałtyckiego. Oprócz laboratoriów wewnątrz statku są również obserwatoria i sala seminaryjna dla studentów. Dzięki bogatemu wyposażeniu, Oceanograf będzie jedną najnowocześniejszych jednostek pływających pod polską banderą. Ze względu na rozległy zakres badań, które będą prowadzone z jednostki (badania dna morskiego, badania batymetryczne, badania chemiczne, badania geologiczne), będzie ona w sobie łączyć funkcje różnego typu jednostek. Na statku zastosowano dwukadłubową konstrukcję, która minimalizuje kąt przechyłu , co jest szczególnie ważne przy prowadzeniu badań na morzu, ponieważ każdy niezamierzony ruch statku może zakłócić pomiary. Statek ma 49,5 m długości i 14 m szerokości i może osiągać prędkość 12 węzłów.

IMG_0476

Od lewej: Zastępca Dyrektora Instytutu Oceanografii ds. Naukowych prof. dr hab. Adam Latała, Dyrektor Instytutu prof. UG, dr hab. Natalia Gorska, Zastępca Dyrektora Instytutu ds. Dydaktycznych dr Marcin Paszkuta

Budowa statków o przeznaczeniu naukowo-badawczym jest istotnym obszarem działalności stoczni Nauta. Współpraca ze środowiskiem akademickim umożliwia nam dostęp do nowych technologii i pozwala rozwijać ofertę produktową – powiedziała po wodowaniu Pani Ewa Jagielska, Dyrektor Marketingu w Zakładzie Nowych budów.

CSPI1930

Z prawej Marian Bławat Prezes Zarządu Nauta Hull Sp. z o. o. – spółki, która ten kadłub zbudowała w całości

Oceanograf to bardzo ważna jednostka dla Uniwersytetu Gdańskiego. Nowoczesna jednostka pozwoli podnieść jakość prowadzonych badań, co otworzy nowe możliwości przed uczelnią – powiedział Dziekan Wydziału Oceanografii i Geografii UG prof. dr hab. Waldemar Surosz.

Oceanograf powstał pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków. Budowa statku została dofinansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki rozwijającej się współpracy między przedstawicielami przemysłu i nauki oraz wsparciu administracji, istnieje realna szansa na realizację interdyscyplinarnych prac badawczych na najwyższym poziomie oraz budowę zaawansowanych jednostek pływających.

Obok Oceanografu w stoczni Nauta powstaje również jednostka naukowo-badawcza dla Uniwersytetu w Goeteborgu. Statek będzie miał prawie 45 m długości i 11 m szerokości. Na jego pokładzie będą pracować naukowcy i studenci szwedzkiego uniwersytetu. Jednostka będzie służyć do badania i zmian klimatycznych Skandynawii wywołanych przez zmiany kierunków prądów morskich oraz kwasowości wody morskiej. Do tego celu na statku zostaną przygotowane nowoczesne laboratoria i stanowiska badawcze.

Jarosław Staluszka

Zdjęcia: Jarosław Staluszka i Cezary Spigarski (także komentarz pod zdjęciami)

Zajrzyj też kiedy kładziono stępkę pod budowę statku „Oceanograf” i jak miał pierwotnie wyglądać – kliknij

* * *

Stocznia Nauta łączy wieloletnią tradycję z nowoczesnością. Stocznia prowadzi działalność nieprzerwanie od blisko 89 lat. W ostatnich latach Nauta skupiała się przede wszystkim na działalności remontowej. Na rynek budowy nowych statków Nauta powróciła dwa lata temu, otwierając zakład Nowych Budów na terenie gdańskich pochylni. Od tego czasu stocznia pozyskała kilkanaście kontraktów i negocjuje kolejne zlecenia na budowę nowych jednostek.

Crist jest zlokalizowaną w Gdyni stocznią, która osiągnęła pozycję czołowego producenta wyspecjalizowanego sprzętu stoczniowego w segmentach urządzeń hydrotechnicznych oraz obiektów pływających dla największych światowych odbiorców. Stocznia koncentruje swój rozwój wokół rynku offshore oraz budowy specjalistycznych statków i konstrukcji do obsługi nie tylko farm wiatrowych, ale także platform wiertniczych i innych instalacji dla przemysłu morskiego.

Instytut Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego prowadzi interdyscyplinarne badania naukowe w strefie przybrzeżnej mórz szelfowych. Badania te skoncentrowane są głównie w rejonie południowego Bałtyku i Zatoki Gdańskiej, a także w rejonach polarnych. Dzięki prowadzonym badaniom instytut gromadzi i rozwija wiedzę niezbędną do wspierania zrównoważonego wykorzystania i ochrony środowiska morskiego.