Gdański sezon żeglarski wystartował w sobotę 23 maja 2015 r. W ramach Święta Miasta wodniacy już po raz 12. spotkali się przy Targu Rybnym, by wspólnie z mieszkańcami Gdańska kultywować morskie tradycje grodu nad Motławą.

2015_05_23_otwarcie_sezonu_żeglarskiego_gdańsk_02

2015_05_23_otwarcie_sezonu_żeglarskiego_gdańsk_35

Tuż przed oficjalnym otwarciem, przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, rękoma komandora Polskiego Klubu Morskiego z Gdańska Piotra Mroczka na maszt trafiła flaga narodowa

Obecność niemal stu różnej wielkości jednostek była okazją do zetknięcia się z żeglarstwem i turystyką wodną, zarówno w formie tradycyjnej, jak też nowoczesnej. Oficjalnego otwarcia sezonu dokonał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

2015_05_23_otwarcie_sezonu_żeglarskiego_gdańsk_40

Otwierający sezon żeglarski w Gdańsku prezydent Paweł Adamowicz, jakby w lekko odmienionej – żeglarskiej „szacie graficznej” … :) Obok prezes PoZŻ Bogusław Witkowski i Zbigniew Gutkowski

Gdańsk rozbudowuje swoje nabrzeża. Niedawno zakończyła się rozbudowa Narodowego Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich. Szereg innych inwestycji powoduje, że jesteśmy jeszcze bardziej powiązani z morzem. Gdańsk za niespełna kilka lat stanie się największym portem morskim na Bałtyku. Wrócimy do swojej wypróbowanej roli sprzed wieków. Dziś, w czasie otwarcia sezonu żeglarskiego życzę żeglarzom, żeby zawsze szczęśliwie wracali do portu. – powiedział prezydent Adamowicz.

2015_05_23_otwarcie_sezonu_żeglarskiego_gdańsk_44

Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich – o swojego pomysłu, szóstej już edycji Programie Edukacji Morskiej, w roku 2015 objętym patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki

Po części oficjalnej gdańszczanie mieli okazję zwiedzić niektóre jednostki, porozmawiać z ich załogami. Miłośników pięknych żaglowców, na swój pokład przyjmował także STS Generał Zaruski, flagowa jednostka miasta Gdańska.

2015_05_23_otwarcie_sezonu_żeglarskiego_gdańsk_57

Kapitan Jerzy Jaszczuk – dzięki jego determinacji i zachęceniu miasta Gdańsk do odbudowy tej jednostki – dzisiaj jacht „Generał Zaruski” jest flagową jednostką Grodu nad Motławą

Nie lada gratką okazał się zacumowany przy Targu Rybnym oceaniczny jacht Zbigniewa Gutkowskiego, który nie bez trudu wpłynął na dość płytką Motławę.

Dziś rozpoczął się gdański sezon żeglarski, ale moje przygotowania w żeglarstwie oceanicznym na najwyższym poziomie tak naprawdę trwają cały rok. Kończą się w zasadzie w dniu startu, chociaż i tak ciągle będzie coś do poprawienia i ulepszenia. Moje najbliższe plany to rejs do Goeteborga w połowie czerwca na metę Volvo Ocean Race. Potem wracam do Gdańska i tutaj przez całe wakacje będziemy trenować oraz testować łódkę. Na jesień chcemy wystartować w regatach Transat Jacques Vabre. A za rok to już przed nami Vendée Globe – zdradził swoje najbliższe plany popularny Gutek.

2015_05_23_otwarcie_sezonu_żeglarskiego_gdańsk_04

Żeglarskie święto miasta zakończyła tradycyjna parada jednostek na Motławie, którą zebrani widzowie mogli podziwiać na całym odcinku nabrzeża od Zielonego Mostu aż do ul. Wartkiej. Przepływające jachty prezentowały się w pełnej gali banderowej, pozdrawiając wszystkich uczestników wydarzenia.

2015_05_23_otwarcie_sezonu_żeglarskiego_gdańsk_67

Jak co roku – jedna z atrakcji otwarcia sezonu – pokaz umiejętności ratowników, w sezonie letnim strzegących bezpieczeństwa amatorów kąpieli morskich na trójmiejskich plażach

2015_05_23_otwarcie_sezonu_żeglarskiego_gdańsk_87

Na koniec – parada uczestników, prowadzona przez dwa „zaprzęgi” smoczych łodzi

Już za tydzień wystartuje Żeglarski Puchar Trójmiasta, który będzie pierwszą okazją do rywalizacji pod żaglami na wodach Zatoki Gdańskiej.

Tekst: MOSiR Gdańsk

Zdjęcia i komentarz: Cezary Spigarski