28 sierpnia 2015 roku, na pokładzie żaglowca zbudowanego dla Marynarki Wojennej Wietnamu doszło do uroczystego przekazania świadectw ukończenia kursu dla załogi jednostki szkolnej. 40 kadetów z Wietnamu szkoliło się przez ostatnich kilka miesięcy w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej. Po szkoleniu mają objąć stanowiska na właśnie dla Wietnamu zbudowanym żaglowcu szkolnym. Jednostka ta powstała w stoczni Marine Projects Sp. z o. o. w Gdańsku, a zaprojektował ją nie kto inny, jak najbardziej uznany fachowiec od takich zadań Zygmunt Choreń.

CSPI0468

Dyplomy ukończenia kursu wręczał osobiście Rektor – Komendant komandor prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.

CSPI0373

Tego dnia Polski Holding Obronny Sp. z o. o. – znaczy winny zakontraktowania produkcji żaglowca w 2013 roku :), zaplanował też rejs pokazowy dla dziennikarzy, po Zatoce Gdańskiej. Trzeba powiedzieć, że to bardzo atrakcyjna okazja wypłynąć w morze na pachnącym jeszcze świeżością trzymasztowym barku. Oczywiście, nie mogąc pohamować ciekawości, pomyszkowałem tu i tam, zabierając ze sobą na ląd sporo fotograficznej zawartości.

CSPI0558

A żaglowiec? Ma 67 m długości (samego kadłuba 58,3 m), szerokość 10 m i zanurzenie 4 m. Powierzchnia żagli to 1400 m kw. Może osiągać prędkość 12 węzłów – napędzany silnikiem o mocy 880 kW i przebywać na morzu przez 45 dni (znaczy przy pełnym zaopatrzeniu). Załoga stała liczy sobie 30 osób, a na pokładzie może szkolić się do 80 kadetów.

CSPI0508

We wrześniu ma wypłynąć do Wietnamu, gdzie odbędzie się przekazanie jednostki. Do tego czasu żaglowiec prowadzony będzie przez polską załogę pod dowództwem kapitana Piotra Leszczyńskiego (jak mi powiedział – zajmie to ok. czterech miesięcy, po drodze planowane są 4 porty zawinięcia, m.in. Cape Town w RPA).

CSPI0585

CSPI0716

Jako ciekawostkę można dodać, że w załodze znajduje się znana polska żeglarka, Natasza Caban, która samotnie opłynęła świat – poczytaj o niej tu – kliknij)

CSPI0502

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski