Przez lata PRL-u starano się o nich nie pamiętać, rugowano ze społecznej (w tym przede wszystkim żeglarskiej) świadomości, pomniejszano osiągnięcia. Powstała książka, która może to w końcu zmienić.

Mowa o żeglarzach polonijnych. Określenie ich „żeglarzami wyklętymi” nie jest na wyrost. Wiedza o żeglarstwie polonijnym jest, bowiem w Polsce szczątkowa. To skutek świadomego działania władz komunistycznych, które z oczywistych względów, robiły wszystko, co w ich mocy, aby tak właśnie się stało.

Niestety, rok 1989, niewiele w tej kwestii zmienił. Na publikację podsumowującą, niemały przecież, dorobek polonijnego żeglarstwa czekać trzeba było aż do teraz. Ale warto było.

Zarys Historii...

Jan W. Zamorski i Zbigniew Turkiewicz, wraz z gronem ponad dwudziestu współpracowników, opublikowali książkę „Zarys historii polonijnego żeglarstwa”. To pierwsza próba kompleksowego opisu dziejów i dnia dzisiejszego polonijnego żeglarstwa. Dla większości żeglarzy w kraju będzie to zapewne lektura odkrywcza.

Praca imponuje tematycznym rozmachem. Dzięki niej poznać można m. in. sylwetki najsłynniejszych polonijnych żeglarzy i ich jachtów. Dowiedzieć o zlotach, regatach, wyprawach a nawet… balach organizowanych przez żeglarzy-Polonusów. Słowem, monografia ukazuje polonijne żeglarstwo w całym jego bogactwie.

Publikacja jest kopalnią wiedzy o niemal 40 klubach i organizacjach polonijnych żeglarzy rozlokowanych na prawie wszystkich kontynentach. Ukazuje fenomen wyjątkowy w skali światowej. Istotnym uzupełnieniem książki jest ponad 500 zamieszczonych w niej zdjęć.

Opracowanie jest przy okazji swoistym hołdem złożonym, symbolowi polonijnego żeglarstwa, jakim niewątpliwie jest Władysław Wagner. Zawiera szczegółowy opis walki o upamiętnienie jego postaci zarówno poza granicami Polski jak i w kraju (w czym swój udział ma również Pomorski Związek Żeglarski).

Książka Zamorskiego i Turkiewicza ma wszelkie zalety, ale i wady pracy pionierskiej. Te ostatnie nie przesłaniają jednak pozytywnego wrażenia, jakie robi całość tej wyjątkowej książki. Liczymy na to, że zostaną usunięte w następnym wydaniu, na które już czekamy. Póki, co namawiamy do lektury wydania pierwszego. Obowiązkowo!

„Zarys historii polonijnego żeglarstwa”, Jan W. Zamorski, Zbigniew Turkiewicz, White-Red Anchor Publishing, Toronto 2015, str. 212. Pytania w sprawie nabycia książki kierować można na adres: zbyszek.turkiewicz@yahoo.com.

Tomasz Falba