Harcerski jacht s/y Zjawa IV, po 16 dniach żeglugi non stop przepłynął Ocean Atlantycki i szczęśliwie dotarł do brzegów Barbados.

Zjawa płynie w rejsie dookoła Atlantyku pod nazwą OdySEA Władka Wagnera, mającym upamiętnić sylwetkę Władysława Wagnera, pierwszego Polaka, który na jachtach Zjawa, Zjawa II i Zjawa III opłynął Kulę Ziemską w latach 30-tych ubiegłego wieku.

Zjawa w morzu

Zjawa płynie w wyprawie wieloetapowej, to znaczy, że załoga jachtu zmienia się co ok. 14 dni. OdySEA rozpoczęła się 15 sierpnia 2015 roku w Gdyni, w miejscu, z którego wystartował Wagner. Następnie przez kanał Kiloński, Amsterdam, Brest

W tle Brest

i Lizbonę jacht dopłynął do Afryki, do portu Rabat w Maroko.

W znajdującej się na terytorium Maroka, pod zarządem Hiszpanii – Ceucie

Stamtąd wykonał skok na Maderę i na Wyspy Kanaryjskie, i dalej na Wyspy Zielonego Przylądka. To właśnie z Wysp Zielonego Przylądka rozpoczął się rejs przez Ocean do Barbados.

Do dnia dzisiejszego Zjawa przepłynęła ponad 7000 mil morskich. W wyprawie wzięło udział blisko 100 żeglarzy. Jachtem, jak do tej pory, kierowało 4 kapitanów.

Skok przez Atlantyk poprowadził kpt. Wojciech Zientara z 8 osobową załogą, złożoną w większości z instruktorów harcerskich. Podróż przez Atlantyk rozpoczęła się w Mindelo 21 listopada 2015 r.

zjawa Mindelo

Zjawa IV w Mindelo

Jacht przepłynął względnie spokojnie 2000 mil do Barbados. Żeglarzom towarzyszyły wprawdzie wielkie oceaniczne fale, ale stały kierunek i siła wiatru pozwalały na spokojną, pasatową żeglugę mimo rozfalowania. Jak mówi kapitan Wojciech Zientara, podstawowym problemem na jachcie była powtarzalność dni i wkradająca się w życie załogi nuda, spowodowana przeczytaniem wszystkiego co dało się przeczytać na jachcie.

Na Barbados Zjawa nie zostanie długo. Kolejna załoga przylatuje już 12 grudnia na Martynikę, skąd rozpocznie się kolejny XI już etap wyprawy.

Organizatorem rejsu jest Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP – armator jachtu.

Dalej Zjawa ma w planach pobyt na Karaibach. Święta i Nowy Rok spędzi na Martynice, a stamtąd popłynie do Puerto Rico. Po drodze zatrzyma się na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, gdzie przez kilka lat mieszkał Władysław Wagner, i gdzie znajduje się ufundowana jego pamięci tablica, a potem przez Jamajkę i Kubę do Stanów Zjednoczonych. W powrotny rejs do Europy wyruszy z Miami z końcem marca 2016 roku.

Chętnych do śledzenia wyprawy zapraszamy na stronę: odysea.org.pl

Tekst i zdjęcia: CWM ZHP