Już po raz 25. jungowie Ligi Morskiej i Rzecznej spotkali się na zlocie. To tradycyjne spotkanie ma na celu integrację środowisk ligowych z całego kraju. Przez kilka dni Kołobrzeg należał do młodzieży. Bogaty program był częścią miejskich uroczystości związanych z rocznicą nadania praw miejskich. W zlocie uczestniczyło ponad trzystu jungów. Przyjechali z Bielska Białej, Łodygowic, Jaworza, Drogomyśla, Łap, Kruszewa, Łodzi, Gdyni, Gdańska, Wyszkowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Szczecina. 34. osobowa grupa przypłynęła na pokładzie żaglowca ORP Iskra. To już 29. wizyta okrętu w mieście nad Parsętą.

antos (09)

Licznie zgromadzona publiczność witała młodych żeglarzy, a Orkiestra Reprezentacyjna LMiR z Wyszkowa uświetniła uroczystość. Meldunek z przebiegu żeglugi wiceprezesowi LMiR Markowi Padjasowi złożyła kierownik rejsu Elżbieta Kasińska.

krzysztofiak (03)

Siedzibą zlotu był Zespół Szkół Morskich, który udostępnił nie tylko swoją bazę noclegową, ale również można było obejrzeć nowoczesne pracownie do szkolenia nawigatorów i mechaników okrętowych.

20 maja przed kołobrzeskim ratuszem odbyła się inauguracja Dni Kołobrzegu. Wcześniej jungowie mogli zwiedzić Muzeum Oręża Polskiego. Zastępca prezydenta Jacek Woźniak przeciął linę, którą przynieśli słowiańscy wojownicy. 25. zlot razem z grupą jungów otworzył komendant Andrzej Hładki oraz wiceprezes ZG LMiR Marek Padjas.

krzysztofiak (16)

Oni też nawiązali do morskiej symboliki i rozwiązali węzeł żeglarski. Od tego momentu oficjalnie rozpoczęły się przedsięwzięcia zlotowe. Wszyscy przemieścili się do Reduty Solnej, gdzie zorganizowano spotkanie z Piotrem Kuźniarem i Krzysztofem Jasicą żeglarzami, którzy od wielu lat uprawiają ekstremalne żeglarstwo w południowych i północnych szerokościach geograficznych. Jacht Selma Expeditions na którym pływają rozsławił biało czerwoną banderę docierając w najbardziej niedostępne miejsca na kuli ziemskiej. Spotkanie ubarwione było filmami i wspaniałymi zdjęciami z podróży na Morze Rossa, Przylądek Horn i Przejście Północno Zachodnie. Jungowie nagrodzili żeglarzy ogromnymi brawami, a prowadzący spotkanie Marek Padjas przekazał ligową banderę, jako znak patronatu nad kolejnymi działaniami Selmy. W 2014 roku była ona na pokładzie jachtu w rejsie na Antarktydę i Przylądek Horn. Po spotkaniu Naczelny Pirat RP Tadeusz Waśko przeprowadził ceremoniał przyjęcia młodzieży w poczet braci żeglarskiej. Zabawy trwały do późnego wieczora. Sobota była głównym punktem zlotu.

KASIŃSKA (12)

O godzinie ósmej na placu przed ZSM uroczyście podniesiono banderę, a następnie wszyscy w szyku zwartym przemaszerowali na Bulwar Marynarzy Okrętów Pogranicza.

padjas (07)

Tu po raz szesnasty rozegrane zostały regaty smoczych łodzi. Siedmioosobowa grupa wioślarzy Pommern Express z niemieckiego Barth: Hans-Jürgen Fritz, Jens Köhler, Steffen Tiebel, Rico Kramer, Andreas Breu, Roland Hill, Norbert Dombrowa kierowała dwoma łodziami. Osady dzielnie walczyły.

KASIŃSKA (14)

Najlepszy czas uzyskała drużyna Jungów, którzy zostawili w pokonanym polu piętnaście ekip. W samo południe na Placu Ratuszowym spotkali się mieszkańcy miasta, kluby sportowe, zespoły artystyczne, oraz jungowie, uczestnicy 25. zlotu. Na czele korowodu stanęła Orkiestra Reprezentacyjna LMiR pod dyrekcją kmdr Józefa Kowalewskiego. W rytm muzyki marszowej przemaszerowano do portu pasażerskiego, gdzie zaplanowano kolejne wydarzenia. Nieopodal latarni morskiej rozstawiły się grupy uczestniczące w Hanzeatyckim Targu Solnym. Można było spróbować rybnych wiktuałów, nauczyć się wyplatać sieci, a nawet sprawdzić oko w strzelaniu z łuku. Rekonstruktorzy prezentowali sprzęt, umundurowanie i uzbrojenie wojskowe, a Bractwo Kurkowe co chwila oddawało saluty armatnie. Na godzinę 15.00 zaplanowano przeprowadzenie ceremoniału rozpoczęcia sezonu żeglarskiego 2016. Prezydent miasta Janusz Gromek przyjął meldunek od dowódcy uroczystości nauczyciela Zespołu Szkół Morskich Radosława Froncali. Po przeglądzie kompanii honorowej oraz oddaniu honorów sztandarom nastąpiła główna część uroczystości. Poczet banderowy pomaszerował na pokład statku Santa Maria. Po wydaniu komendy biało czerwona bandera powędrowała na maszt. Towarzyszyło temu wybicie szklanek na dzwonie okrętowym oraz Hymn do Bałtyku odegrany przez orkiestrę.

KASIŃSKA (03)

Sezon żeglarski 2016 w Kołobrzegu oficjalnie został otwarty. Spotkanie było również okazją do podziękowań i wyróżnień. Liga Morska i Rzeczna za wieloletnią współpracę i wspieranie swoich działań, oraz propagowanie idei Polski Morskiej uhonorowała krzyżem Pro Mari Nostro: S/Y Selma Expeditions, Środkowopomorski Okręgowy Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego i kmdr ppor. Jacka Miłowskiego dowódcę ORP Iskra.

krzysztofiak (27)

Bardzo zaskakującą, a zarazem miłą niespodzianką było odczytanie przez Andrzeja Hładkiego komendanta zlotu, uchwały Zarządu Głównego LMiR o nadaniu krzyża Pro Mari Nostro prezesowi Ligi kpt. ż. w. Andrzejowi Królikowskiemu. Bohater był bardzo zaskoczony i jak sam stwierdził wielokrotnie udawało mu się uniknąć tej ceremonii, tym razem organizatorzy okazali się sprytniejsi. Aktu dekoracji dokonał wiceprezes LMiR Marek Padjas, a członkowie Zarządu długo gratulowali odznaczonemu.

padjas (20)

To nie był koniec podziękowań. Pamiątkowe medale i honorowe tytuły Zacnych Gości Zlotu Jungów otrzymali: Janusz Gromek – prezydent Kołobrzegu, Polska Żegluga Bałtycka, Kołobrzeska Żegluga Pasażerska, Romuald Kociuba, Katarzyna Pechman, Maria Cwynar – Urząd Miasta Kołobrzeg, Lech Pieczyński, Ryszard Waśkowski – Zespół Szkół Morskich. Finałem uroczystości był pokaz musztry paradnej w wykonaniu kompanii honorowej ZSM. Wieczorem ligowa młodzież spotkała się na plaży aby wspólnie śpiewać szanty i piosenki żeglarskie. Niedziela to kolejny dzień zlotu. Rozpoczęła się od mszy świętej koncelebrowanej w intencji ludzi morza odprawionej w Bazylice Konkatedralnej. Głównym koncelebransem był ks. Waldemar Krzywiński kapelan krajowy LMiR.

padjas (17)

Odświętny charakter celebry uświetniła obecność sztandarów Zespołu Szkół Morskich i Ligi Morskiej i Rzecznej, Orkiestry Reprezentacyjnej LMiR oraz kompanii honorowej. Podziękowanie za odprawienie liturgii wygłosił Marek Padjas wiceprezes LMiR. Oprócz życzeń przekazał proboszczowi ks. dr Jerzemu Chęcińskiemu również pamiątkowy medal. Wszyscy uformowali pochód i pomaszerowali do portu. Tam na pokładzie katamaranu Jantar zaplanowano podsumowanie zlotu i wręczenie pamiątek i wyróżnień. Po odcumowaniu jednostka wyszła na redę portu. Główny sędzia zawodów wieloboju morskiego Gabriela Antos odczytała protokół. Nagrody wręczali: Antoni Szarmach prezes LMiR w Kołobrzegu, Andrzej Hładki komendant zlotu. Wszyscy uczestnicy oprócz nagród otrzymali pamiątki zlotowe: certyfikaty projektu Leszka Stromskiego,

a ręcznie wypisane przez Elżbietę Kasińską, koszulki z logo zlotu i Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, która niedawno obchodziła swoje czterdziestolecie, wspólne zdjęcie na pokładzie ORP Iskra, specjalną okolicznościową kartę korespondencyjną z datownikiem pocztowym (do 21 czerwca można otrzymać w Urzędzie Pocztowym Kołobrzeg 1) oraz folder z Hymnem do Bałtyku.

skan_zlot

Podziękowanie złożono również ekipie z Barth. Bez ich zaangażowania i materialnego wsparcia nie można by zorganizować regat smoczych łodzi. Wyróżnionym, zwycięzcom towarzyszyły fanfary. Po powrocie do portu dla chętnych zorganizowano jeszcze zwiedzanie części uzdrowiskowej miasta. Na ORP Iskra zaokrętowano drugą grupę, która następnego dnia miała wyruszyć do Gdyni.

W Zespole Szkół Morskich odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego na którym podsumowano pierwsze półrocze 2016 roku i zapoznano z najbliższymi przedsięwzięciami: Dniami Morza, Flisami: Odrzańskim i Wiślanym. Orkiestra odegrała pożegnalny koncert dla mieszkańców Osiedla Podczele. W poniedziałek na zacumowanej przy Nabrzeżu Szkolnym ORP Iskra rozpoczęły się przygotowania do wyjścia na morze. Załoga i jungowie pod czujnym okiem oficerów i bosmana okrętowego żwawo uwijali się po pokładzie. Na komendę ustawiono się na pokładzie głównym. Udających się w podróż morską żegnali ligowcy, prezes PŻB Piotr Redmerski, dyrektor ZSM Lech Pieczyński, przedstawiciele Zarządu Portu Morskiego oraz mieszkańcy Kołobrzegu i wielu gości. Kolejna grupa młodych ludzi rozpoczęła żeglarską przygodę. Po minięciu główek portu dowódca określił kurs na Gdynię. Rozpoczęło się przeszkolenie z zasad bezpieczeństwa. Zakładanie ubrania ratunkowego, kamizelki, czy szelek nie było wcale prostą czynnością. Po zapoznaniu się z problematyką ratownictwa przyszła kolej na stawianie żagli. Iskra ma trzy maszty. Na każdym jest inny rodzaj ożaglowania. Ekspresowy kurs wiedzy żeglarskiej. Załoga cierpliwie tłumaczy wszystkie komendy i ich wykonanie. Z każdą wachtą szkolna załoga zdobywa większą wiedzę. Każdy chce wejść na reję. Trzy dni mijają błyskawicznie. W oddali widać Gdynię. Okręt cumuje w msd. Powitanie i deszcz podziękowań. Kierownik rejsu Elżbieta Kasińska wręcza pamiątkowe certyfikaty. 25. Zlot Jungów przeszedł do historii.

Tekst: LMiR

Zdjęcia: Elżbieta Kasińska, Gabriela Antos, Zbigniew Krzysztofiak, Karolina Padjas, Marek Padjas

Previous

Regaty Katamaranów Trzy Mola

Next

Falami pisane 2

Zobacz również