29 listopada br. na uroczystości związane z obchodami 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej przybył do Gdyni Prezydent RP Andrzej Duda. Wśród towarzyszących Prezydentowi najważniejszych gości znajdował się Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, najwyżsi dowódcy wojskowi z dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych generałem broni Mirosławem Różańskim oraz inspektorem Marynarki Wojennej kontradmirałem Mirosławem Mordelem.

Obchodom towarzyszyła demonstracja ludzi, którzy nie aprobują dzisiejszego postępowania Prezydenta, ludzi zrzeszonych w Komitecie Obrony Demokracji (KOD). Obecność ta, połączona z głośną prezentacją cytatów wypowiedzi Prezydenta z jego kampanii wyborczej, słyszalna w różnych momentach przebiegu uroczystości, nie zakłócała jednak oficjalnych wystąpień.

cspi0489

Prezydent na uroczystości został przewieziony na pokładzie okrętu rakietowego ORP „Grom”

cspi0698
Moment złożenia meldunku Prezydentowi Andrzejowi Dudzie przez inspektora Marynarki Wojennej kontradmirała Mirosława Mordela
cspi0806
Flaga na maszt – przy dźwiękach Hymnu Narodowego

Podczas uroczystości swoją nominację na kontradmirała odebrał z rąk prezydenckich komandor Krzysztof Jaworski, dowódca 3 Flotylli Okrętów w Gdyni, natomiast buławę generalską wręczył kontradmirałowi minister Antoni Macierewicz.

cspi0870

W swoim okolicznościowym przemówieniu Prezydent Andrzej Duda podkreślił dlaczego właśnie 28 listopada jest tak ważną datą, odwołującą się jeszcze do polskiego nad Szwedami zwycięstwa w morskiej bitwie pod Oliwą w 1627 roku i związku idei odtworzenia MW, jako kontynuacji tego zwycięstwa i morskich tradycji, z rozkazu Naczelnika Państwa Polskiego, Józefa Piłsudskiego 28 listopada 1918 roku. Prezydent wypomniał też ostatnich 27 lat zaniedbań w wyposażeniu Marynarki Wojennej w nowoczesną i spełniającą jej oczekiwania flotę, jednak konkretnego antidotum na to zjawisko nie podał, wyraził swą wiarę, że modernizacja floty w najbliższych latach będzie skuteczna (całość przemówienia – kliknij tu).

cspi0920

cspi1038
Uroczystości pod burtą okrętu-muzeum ORP „Błyskawica” zwieńczyło wyprowadzenie sztandaru i defilada z oddaniem honorów zgromadzonym na burcie gościom. Następnie wszyscy udali się pod Płytę Marynarza Polskiego, którą tradycyjnie udekorowano wieńcami

cspi1142Zanim zostały złożone wieńce, w tle zabrzmiała Salwa Świąteczna 21 wystrzałów armatnich z pokładu ORP „Błyskawica”.

cspi1149

cspi1315Trzeba dodać, że uroczystości związane z Marynarką Wojenną cieszą się w Gdyni zawsze wielkim zainteresowaniem. Tym razem odniosłem wrażenie niewielkiej obecności mieszkańców wokół zdarzeń dnia dzisiejszego. Było to moim zdaniem bardzo kameralne wydarzenie…

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Otwarcie wystawy Liga Morska i Rzeczna w przededniu 100-Lecia czyli „Trzymajmy się morza!”

Next

Srebrny Laur Innowacyjności 2016 dla firmy Baltic Diving Solutions z Rumii

Zobacz również