30. czerwca ruszyło w Gdańsku po raz już 20. doroczne spotkanie żeglarskie Baltic Sail. Impreza potrwa do 3 lipca, kiedy o godz. 12.00 zwieńczy ją parada uczestników na Motławie. Jak zawsze sporo atrakcji w bardzo bogatym programie. Miłośnicy żagli mogą (po kupieniu biletów) odbyć przejażdżkę wybranym żaglowcem na Zatokę Gdańską – do dyspozycji jest 17 jednostek. Można posłuchać muzyki szantowej, są wydzielone strefy edukacyjne, również dla najmłodszych. Wśród zapowiadanych atrakcji – w sobotę, 2. lipca o godz. 22.00 – bitwa morska z pokazem sztucznych ogni. Imprezie towarzyszą regaty Nord Cup i Nations Cup oraz wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna.

CSPI1198
Krótka konferencja prasowa – z mikrofonem Andrzej Radomski z Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu
CSPI1236
Pierwszego dnia swoje obrady rozpoczęła Międzynarodowa Konferencja „Maritime Traditions in European Waters” (Tradycje morskie na wodach europejskich) – najlepsze praktyki w zakresie budowy i eksploatacji replik. Celem konferencji (jak i od początku przyświecającym Baltic Sail), jest pielęgnowanie i promowanie europejskiego dziedzictwa morskiego. Więcej na temat konferencji poczytaj tu – kliknij

O godz. 19.30, tuż przed rozpoczęciem Przyjęcia Kapitańskiego – na terenie Narodowego Muzeum Morskiego, podpisano rękoma Prezydentów i Burmistrzów Miast Partnerskich kolejne porozumienie Baltic Sail na lata 2017 – 2021. Sam moment podpisania miał miejsce na odnowionym staraniem Miasta Gdańsk żaglowcu „Generał Zaruski” . Tuż przed podpisaniem wygłoszone zostały mowy okolicznościowe, gdzie przewijał się, wraz z życzeniami odniesienia sukcesu i uśmiechem temat nadchodzącego właśnie meczu Polska – Portugalia… Umowę podpisał też (oprócz pokazanych na zdjęciach poniżej gospodarz spotkania, dyrektor NMM dr Jerzy Litwin. Goście zostali obdarowani pamiątkowymi akwarelami z gdańskim Żurawiem, dyrektor gdańskiego MOSiR-u Leszek Paszkowski wzbogacił się w darze od Miasta Rostock (znaczy nie osobiście) o 2700 Euro przeznaczone do wykorzystania w działalności „Generała Zaruskiego” , a do zbiorów NMM trafił oryginalny plakat z Baltic Sail w Rostocku z roku 1997. Odbyło się krótkie spotkanie z kapitanem znanego gdańskiego oldtimera „Antica” – Jerzym Wąsowiczem.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Święto Marynarki Wojennej AD 2016

Next

"Jean de la Lune" czyli Polacy pod brytyjską banderą

Zobacz również