Wygodny, bezpieczny i nowoczesny – taki jest „Dar Młodzieży” po trwającym dwa i pół miesiąca remoncie. Dzięki całkowitej przebudowanie kajut zmiany najbardziej docenią studenci Akademii Morskiej w Gdyni, pływający żaglowcem na co dzień.

Pierwszy po 33 latach remont pomieszczeń dla praktykantów objął przede wszystkim kubryki. W ramach modernizacji zmieniono ich układ – w miejsce czterech 20-osobowych i czterech 10-osobowych zaprojektowano dwanaście 10-osobowych – wyposażono je w nowe koje, szafki i inaczej rozmieszczono środki ratownicze. Przy każdej koi zainstalowano także indywidualne oświetlenie do czytania oraz gniazdko elektryczne.

 Jest więcej miejsca – opowiada Karol Piekarski, student II roku Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej. –  Jednak nie zmienił się duch statku, bo ten jest w maszynowni, a w kubrykach się tylko śpi.

Dzięki przebudowie udało się wygospodarować więcej miejsca w holu pomiędzy kajutami, czyli na tzw. Placu Kaszubskim, gdzie powstać ma wspólna przestrzeń dla praktykantów. Remont objął również oświetlenie, wentylację i klimatyzację w części mieszkalnej żaglowca. Konieczna okazała się także wymiana niektórych starych bulajów. Dwa z nich zostały uroczyście przekazane gdyńskiemu Klubowi „Stella Maris” przy Duszpasterstwie Ludzi Morza, w którego wnętrzu zostaną zamontowane.

Podczas prac wykonano również remont klasowy, obowiązkowy co pięć lat, przegląd i malowanie oraz sprawdzono stan kadłuba.

LTF_2705

Prace modernizacyjne i remontowe kosztowały 2,9 mln złotych – 2 mln pochodziły z dotacji Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju i 0,9 mln zł ze środków własnych uczelni. Wykonawcą prac była Stocznia Remontowa Nauta w Gdyni.

Jędrzej Szerle (http://www.zeglarski.info/)

Zdjęcia: Tadeusz Lademann

Previous

Centrum Konserwacji Wraków Statków: urządzamy nowy oddział

Next

Design Days na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa PG

Zobacz również