Fregata opuściła swoje stałe miejsce przy Nabrzeżu Pomorskim w sobotę 27 lutego o godz. 11.00. Celem jest francuski port Sete, gdzie 22-28 marca odbędzie się żaglowy festiwal z okazji 350 rocznicy utworzenia tego portu. Historyczny zlot żaglowców rozpocznie się już w Barcelonie gdzie „Dar Młodzieży” będzie gościć 18-20 marca. Praktykę morską podczas rejsu odbywa 119 studentów i 2 studentki II roku Wydziału Mechanicznego AMG  oraz 1 studentka Wydziału Nawigacyjnego AMG. W Sete naszych studentów (powrót autokarami) zmienią studenci Akademii Morskiej w Antwerpii, którzy podczas miesięcznej atlantyckiej żeglugi zawiną na Azory.

CSPI2998

Ostatnie chwile przed morską przygodą…

CSPI3115

Bohdan Sienkiewicz, w tym roku skończy 85. lat. Gdzie żagle, tam i on. Każdemu życzę takiej aktywności. Jak mi dzisiaj powiedział – w styczniu 2017 roku minie 50. lat od wyemitowania na antenie polskiej telewizji pierwszego programu z cyklu „Latający Holender” (należy do jego głównych twórców), programu, który wychowywał i uczył morza przez 26 lat emisji (do 1993 roku)

Dzień przed wyjściem, w piątek 26 lutego, o godz. 18.00, w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka przy ul. Portowej, odprawiona została msza święta w intencji wyruszających w morze studentów i załogi „Daru Młodzieży”.

Źródło: www.am.gdynia.pl

Zdjęcia i komentarz: Cezary Spigarski