W sobotę 1 października na Zatoce Gdańskiej odbyło się „żeglarskie pospolite ruszenie” – regaty Błękitna Wstęga Zatoki Gdańskiej. Na liście startowej znalazło się niemal 120 jachtów, na których popłynęli amatorzy i „zawodowcy”.

cspi2048
Rozpoczęły się przygotowania do startu

O tytuł najszybszej jednostki na Zatoce Gdańskiej ścigały się jednostki różnej wielkości; jednomasztowce i dwumasztowce, wielokadłubowce, jachty na hydroskrzydłach, katamarany, łódki sportowe i turystyczne – czyli niemal wszystko co pływa i jest napędzane żaglem.

cspi2095
W drodze na start

cspi2198

cspi2325

Regaty odbyły się przy słonecznej, choć mało wietrznej pogodzie. Trasa prowadziła wzdłuż wybrzeża z Gdyni, przez Sopot, do Gdańska i z powrotem, więc startujące jednostki były doskonale widoczne z brzegu, co przyciągało widzów, którzy z trójmiejskich plaż kibicowali startującym.

cspi2580

cspi2674
Boja N7 na torze podejściowym do gdańskiego portu – ostatnia boja na trasie wyścigu – za pierwszymi w tym miejscu jeszcze spora odległość do pokonania dla wielu współuczestników regat
cspi3094
Za boją N7 niekoniecznie uczestnik tych regat… :)
cspi3286
Jedni z najszybszych w drodze do Gdyni, mijając tych, którym jeszcze daleko do celu
cspi3421
Należący do największych jacht „Blagodarnost 2” – standardowo najszybszy – jednak ostatnie metry, zdaje mi się, z uwagi na wszechogarniający brak wiatru, jego załoga pokonywała w wielkim skupieniu…

Po zakończeniu wyścigu, zgodnie z wieloletnią tradycją, organizatorzy zaprosili uczestników do hangaru YK STAL na Sailors Party z rozgrzewającym poczęstunkiem i muzyką na żywo trójmiejskiego zespołu „deFibrylators”– jedną z ostatnich okazji do spotkań w gronie żeglarskim w tym sezonie.

cspi3461
Rozpoczęcie wręczania nagród – Kajetan Kilanowski – Komandor Yacht Klubu STAL

O godzinie 18.00 odbyła się ceremonia nagrodzenia zwycięzców poszczególnych grup oraz wręczenia „Błękitnej Wstęgi” dla najszybszego i „Czerwonej Latarni” dla jachtu, który przekroczył linię mety dokładnie o zachodzie słońca. Zwycięzcą 65 Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej został Dariusz Grzegorzek (UKS Navigo Sopot) na katamaranie „Zielone Studio”, który triumfował też w grupie wielokadłubowców. Warto podkreślić, że pierwsze pięć jachtów na mecie regat to były katamarany z UKS Navigo Sopot.

W grupie jachtów powyżej 12 m wygrał po raz kolejny Siergiej Pavlenko na jachcie  „Blagodarnost 2”. Wśród jachtów o długości od 9 do 12 metrów zwyciężył Daniel Dołęga (YKP Gdynia) na „Diamant 3000”, a w grupie jachtów o długości do 9 metrów pierwszy metę przekroczył jacht „JV 24” prowadzony przez Andrzeja Wyszyńskiego (YKP Gdynia). W grupie jachtów mieczowych najlepszy był Maciej Górecki na „Vetro Baltimal Sailing Team”.

Słynną Czerwoną Latarnię, nagrodę przechodnią dla jednostki, która jako ostatnia w wyznaczonym terminie czyli przed zachodem słońca, przekroczyła linię mety, zdobył Aleksander Skibicki na „Elan ATSEA”. Dodatkowo,  Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, ufundował specjalną nagrodę dla skippera – żeglarski zegarek startowy.

Nagrodę fair play otrzymał kapitan „Copernicusa” za wciągnięcie do portu jachtu „Chwostek”. Ponadto zostali wyróżnieni i dostali nagrody: najszybszy klasyczny jacht drewniany „Kapitan II” ze sternikiem Jerzym Brezdeniem (JKMW Kotwica), najstarszy uczestnik regat – Czesław Perlicki oraz najmłodszy uczestnik regat – Leopold Wójcikiewicz (ur. 2008r.).

cspi3579
Czesław Perlicki, wśród aplauzu – tanecznym krokiem wkraczał na scenę :)
cspi3599
Regaty odbyły się przy współpracy organizacyjnej Urzędu Morskiego w Gdyni – część nagród osobiście wręczał Dyrektor UM kpt. ż. w. Wiesław Piotrzkowski

Na zakończenie odbyła się licytacja, z której dochód przeznaczony był dla Hospicjum Dziecięcego im. Św. Wawrzyńca w Gdyni. Licytowano zdjęcia Roberta Hajduka, koszulkę olimpijską z podpisami polskiego teamu żeglarskiego z IO 2016 oraz model jachtu i zdjęcia jachtu „Copernicus”.

cspi3755

cspi3675
Krzysztof Spytek i Ewa Górska – nie tylko autorka niniejszej relacji – również uczestniczka regat i armator katamaranu POL 21 :) Na metę przybyła na miejscu 22

Wyniki generalne

Wyniki I

Wyniki II

Wyniki III

Wyniki IV

Wyniki V

Ewa Górska (źródło: www.zeglarski.info)

Zdjęcia i komentarz: Cezary Spigarski

 

Previous

Port Gdańsk Ambasadorem Polskiej Gospodarki

Next

Na podejściu do Portu Gdańsk

Zobacz również