16 grudnia br. rozpoczęła się operacja zmierzająca ku zwodowaniu budowanego w Stoczni NAUTA S.A. statku naukowo-badawczego dla Uniwersytetu w Göteborgu. Statek dotąd opisywany pod nazwą właśnie „Göteborg” rozpoczął tego dnia swoje przemieszczenie z nabrzeża, na którym był budowany w gdańskim Zakładzie Nowych Budów na specjalnie podstawioną barkę. Operację rozpoczęto ok. godz. 8.00, a kilka godzin później już był na tę barkę przesunięty – po drodze ułożonej ze stalowych szyn.

cspi3595

Tego też dnia miał zostać wprowadzony na dok pływający w Gdańskiej Stoczni REMONTOWA S.A. i następnie zwodowany, aby trafić już drogą wodną do nabrzeża wyposażeniowego w ZNB.

cspi3634
Od lewej: Jarosław Staluszka – Commercial Manager w Naucie – człowiek od pozyskiwania nowych zleceń remontowych, ale także ten od „stoczniowych wycieczek” ze mną :) i dyrektor Zakładu Nowych Budów Sławomir Łubiński

Obecnie będą na nim trwały dalsze prace, ale już pod nową nazwą r/v „Skagerak”. Nazwa ta jest już przez Uniwersytet w Göteborgu stosowana – nosi ją wysłużony statek naukowo-badawczy, którego budowa datuje się na rok 1968. Dzisiaj ta 48-letnia jednostka zostanie zastąpiona budowanym właśnie w Gdańsku jej następcą. R/v „Skagerak” to 49-metrowej długości statek o 11 metrach szerokości i wyporności 1 tys. ton. Będzie obsadzony stałą, pięcioosobową załogą z możliwością zabierania na burtę 16 wykładowców i ich studentów.

1510854_r_v_skagerak_juni2014_english_lb_p
Na tym schemacie widoczne są zadania, jakim będzie służył pracując dla Uniwersytetu w Göteborgu

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Wystawa prac Andrzeja Górskiego

Next

Spotkanie opłatkowe w gdyńskiej Izbie Celnej

Zobacz również