W piątek 17 czerwca, mimo trudnych warunków pogodowych, w Pucku rozegrano VI Samorządowe Regaty Województwa Pomorskiego o Puchar Marszałka Mieczysława Struka. Ścigało się 15 załóg reprezentujących pomorskie samorządy. Organizatorem imprezy był Harcerski Ośrodek Morski.

03_VI Samorzadowe Regaty_Puck_2016_06_17_LTF_0064Na wodzie były bardzo trudne warunki, ale pływało się nam bardzo dobrze – mówił po zakończeniu regat Marcin Styborski, sternik zwycięskiej załogi reprezentującej Gminę Kosakowo. – Nie obyło się bez problemów. Zepsuliśmy start w drugim biegu, musieliśmy się z tego wydrapać, co nie było proste. Pociągnęliśmy w prawo, w stronę brzegu i zmiana wyniosła nas na boję. Udało się i wygraliśmy wszystkie biegi.

puck_samorzodowe_2016.06.1725

Regaty rozegrano przy ulewnym deszczu i silnym wietrze. Dlatego determinację i wolę walki docenili zarówno organizatorzy, jak i sędziowie zawodów. – Bawiliście się świetnie, byliście bardzo zaangażowani i nie wymiękliście, mimo że pogoda dawała popalić – zauważyła sędzia główna zawodów Małgorzata Dębicka.

Wśród niebiorących udziału w wyścigach, oficjalnych gości zaproszonych na imprezę, byli reprezentanci pomorskich samorządów, w tym także Starostwa Powiatowego w Pucku.

puck_samorzodowe_2016.06.1731Nasze położenie decyduje o tym, że żeglarstwo cieszy się tu taką popularnością – zauważył Romuald Gałuszko z puckiego starostwa. – Udało się nam zarazić tym sportem różne gremia samorządowe i w efekcie, mimo kiepskiej aury, mamy tu tak liczną grupę zawodników. Pomysłodawcą tych dorocznych regat jest pomorski marszałek, Mieczysław Struk, który przecież sam jest żeglarzem. To także z pewnością wpływa na to, że samorządowcy chętnie uczestniczą w zmaganiach żeglarskich, bo dobry przykład idzie z góry. Pomysł regat będzie w przyszłych latach kontynuowany, a ja sam chętnie pościgałbym się dzisiaj, niestety obowiązki zawodowe sprawiły, że nie mogłem stanąć na starcie.

puck_samorzodowe_2016.06.1738Po regatach wszyscy zawodnicy i zawodniczki skorzystali z bufetu. Nie zabrakło gorącego żurku, pieczeni, chleba ze smalcem i innych potraw. Był czas na krótki odpoczynek po męczących wyścigach, zmianę zmoczonych ubrań i ogrzanie się.

puck_samorzodowe_2016.06.1760Podczas uroczystego zakończenia regat wszyscy ich uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami przekazanymi przez sekretarz miasta Puck Agnieszkę Siebiert i prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego. Zdobywców pierwszych trzech miejsc uhonorowano statuetkami – miniaturami łódki klasy Puck.

Gratuluję załogom udanych zawodów – powiedział podczas uroczystości wręczania nagród prezes Witkowski. – Nieprzypadkowo Pomorski Związek Żeglarski jest dziś obecny w Pucku. To efekt naszej współpracy z Harcerskim Ośrodkiem Morskim. Jesteśmy partnerem tych regat, a na kolejne zawody organizowane przez nas wspólnie, zapraszam 21 i 22 sierpnia.

Regaty zorganizowane zostały także przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Polskiego Stowarzyszenia Klasy Puck.

Wyniki:

 1. łódź nr 41 – Gmina Kosakowo
  Marcin Styborski
  Karol Dettlaff
  Kacper Frąckowiak
 2. łódź nr 11 – Gmina Kosakowo
  Jacek Ludwiczak
  Kacper Grzelak
  Dorota Miszewska
 3. łódź nr 42 – Gmina Puck
  Krzysztof Mączkowiak
  Michał Rohda
  Bartłomiej Selke
 4. łódź nr 4 – Gmina Wejherowo
  Andrzej Hoszko
  Justyna Szotrowska
  Mariusz Markowski
 5. łódź nr 23 – Miasto Puck
  Marek Budzisz
  Karolina Budzisz
  Tadeusz Derkacz
 6. łódź nr 13 – Miasto Rumia
  Łukasz Drozdowski
  Małgorzata Drozdowska
  Andrzej Napiórkowski
 7. łódź nr 1 – Powiat Kościerski
  Wojciech Gackowski
  Paweł Dorawa
  Julia Gralka
  Michalina Jażdżewska
 8. łódź nr 22 – Powiat Pucki
  Andrzej Sitkiewicz
  Dariusz Knitter
  Janusz Kuliński
 9. łódź nr 12 – Gmina Pruszcz Gdański
  Ireneusz Gordon
  Marta Karc
  Marek Tyłowiecki
 10. łódź nr 9 – Gmina Gniewino
  Maciej Kropidłowski
  Jacek Stawiasz
  Łukasz Ziemniewicz
 11. łódź 6 – Gmina Czersk
  Grzegorz Klauza
  Karol Schramke
  Mateusz Rydzkowski
 12. łódź nr 26 – Gmina Gdańsk
  AndrzejRadomski
  Mateusz Wojewoda
  Dorota Kierat
 13. łódź nr 25 – Powiat Pucki
  Romuald Włudzik
  Rafał Litterski
  Karol Miller
 14. łódź nr 15 – Gmina Czersk
  Stanisław Trzyński
  Waldemar Jeziorski
  Wojciech Sikorski
 15. łódź nr 19 – Powiat Tczew
  Krzysztof Maj
  Zbigniew Nelke
  Sławomir Gniazdowski
  Mirosław Raffka

Tekst: Dariusz Olejniczak

Zdjęcia: Tadeusz Lademann

Previous

Honory dla kapitanów, Senat AM i owoc południa...

Next

NRP Tridente wszedł do portu wojennego w Gdyni...

Zobacz również