12 maja br., w przeddzień rozpoczynających się w Yacht Klubie Polskim w Gdyni regat o puchar tego klubu w klasie Optimist, zorganizowano konferencję prasową. Rozpoczynające się 13 maja regaty ENERGA Sailing Cup o Puchar YKP Gdynia stanowią II eliminację do Mistrzostw Świata i Europy 2016 w klasie Optimist grupy A, i potrwają do 15 maja (wcześniej od 29 kwietnia do 1 maja br. rozegrano I Eliminację  na wodach Zatoki Puckiej z udziałem ok. 150 młodych żeglarzy).

CSPI9559Jak powiedział prowadzący konferencję Sebastian Wójcikowski z YKP – zawodnicy po zgromadzeniu punktów do klasyfikacji końcowej (będą 3 eliminacje w klasie Optymist), pod koniec lipca wystartują w regatach finałowych przy sopockim molo – będzie ich 40. Dla trzynastu najlepszych żeglarzy nagrodą szczególną będą specjalne stypendia od Polskiego Związku Żeglarskiego i Grupy Energa na rozwój dalszej kariery.

CSPI9560Na temat żeglarskiej działalności społecznej Grupy Energa mówił Nikodem Rachoń. Do tej pory w różnych programach edukacyjnych w tym zakresie prowadzonych uczestniczyło 9 tys. osób oraz 2 tysiące bezpośrednio startujących żeglarzy. Jak powiedział, programy takie to świetna inwestycja w przyszłość. Program Energa Sailing trwa już od czterech lat. Poczytaj więcej tu – kliknij

CSPI9567Maciej Szafran: „Czwarta edycja programu w tym roku przyniesie kilka nowości.” Program rozwija się obecnie przy wsparciu instytucjonalnym Ministerstwa Sportu i Turystyki, Rzecznika Praw Dziecka i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Program realizuje się w klasie Optymist grupy A oraz w windsurfingu, w jedenastu ośrodkach regionalnych. Tego roku odbędzie się w sumie 5 eliminacji Energa Sailing Cup (pozostałe trzy rozegrają się w Dziwnowie, Giżycku i w Chojnicach). Podkreślił, że co roku wzrasta wsparcie i udział Ministerstwa Sportu i Turystyki w programie – w roku obecnym roczny wkład finansowy ministerstwa w tę edukację wyniesie 370 tys. złotych. Pozwala to na rozwijanie większej liczby ośrodków w kraju oraz zakup większej ilości sprzętu. Pilotażowo wdrażane są bezpłatne warsztaty edukacji żeglarskiej, organizowane przy większych imprezach żeglarskich PZŻ – najbliższe w sobotę 14 maja w Gdyni – podczas dnia otwartego Energa Sailing.

CSPI9568
O planach żeglarskich najbliższego sezonu, gdzie priorytet stanowią sierpniowe igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro mówił Przemysław Miarczyński

CSPI9573Jak powiedział trener Przemysław Struś, dopiero po gdyńskich regatach będzie można zacząć typować finalistów. Zeszłoroczni stypendyści mają dalej wysokie szanse na kontynuowanie programu, ale pojawili się też nowi, młodzi zawodnicy (z dotychczasowej grupy rezerwowej B), którym tegoroczne regaty mogą przynieść najwyższe nagrody – stypendia.

Regaty II eliminacji startują 13 maja o godz. 12.00, aż do niedzieli kolejne wyścigi rozpoczynać się będą od godz. 10.00, a ustawienie tras regatowych wzdłuż gdyńskiego bulwaru nadmorskiego umożliwi ich obserwację z lądu.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Pod żaglami Pomorza

Next

Energa Sailing Cup o Puchar YKP Gdynia

Zobacz również