15 czerwca do Gdańska przypłynie norweski statek Gamle Oksøy. Imponującą jednostkę będzie można zwiedzać 17 czerwca, kiedy statek zawita do Nowego Portu.

Gamle Oksøy to również pływająca ekspozycja: na pokładzie jednostki znajdują się wystawy, pokazujące tajemnice morskiego dziedzictwa kulturowego Bałtyku. Zostały one przygotowane przez Grupę Roboczą ds. Nadmorskiego Dziedzictwa Kulturowego Krajów Bałtyckich i dotyczą tematyki, związanej z bałtyckimi latarniami, historycznymi portami, zabytkowymi statkami i rybołówstwem śledziowym.

Wizyta Gamle Oksøy w Gdańsku związana jest z projektem Baltic Voyage 2016, którego głównym celem jest podróż statku wokół Bałtyku i odwiedziny w polskich, litewskich, łotewskich, estońskich i skandynawskich portach. Ekspedycja ta jest także promocją morskiego dziedzictwa kulturowego krajów bałtyckich i Norwegii – mówi dr Robert Domżał, kierownik Działu Historii Budownictwa Okrętowego Narodowego Muzeum Morskiego w  Gdańsku.

Armatorem jednostki i liderem projektu jest Muzeum Latarni Lindesnes, które otrzymało na ten cel wsparcie finansowe z Norweskiej Rady Sztuki. Natomiast partnerami są Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Wystawy na Gamle Oksøy można zwiedzać bezpłatnie 17 czerwca od godz. 10.00 do 13.00. Statek cumuje przy latarni w Nowym Porcie (Nabrzeże Ziółkowskiego).

Zachęcamy do odwiedzenia bezpłatnej platformy internetowej: http://coastlight.net/ , na której prezentowane są zdjęcia i filmy na temat wybranych zagadnień morskiego dziedzictwa kulturowego, m.in. latarni morskich. Podczas pobytu statku w Gdańsku odbędzie się premiera pierwszego polskiego filmu pt. „Latarnie morskie w Rozewiu”, który zostanie zamieszczony na wyżej wymienionej platformie. Film powstał z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego i pokazuje działalność stowarzyszenia.

Monika Stypułkowska, Dział Promocji NMM

Zdjęcie statku „Gamle Oksøy” dzięki uprzejmości coastlight.net

Previous

A w Gdyni księżniczka

Next

Puchar Prezydenta Sopotu startuje w piątek

Zobacz również